لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ تهران ۱۶:۱۸

اتهام اسرائیل در مورد سایت موشکی حزب‌الله؛ لبنان سفرا را به بازدید محل برد


وزیر خارجه لبنان همراه شماری از سفرا جایی در نزدیکی فرودگاه بیروت

چند روز پس از اتهام نخست‌وزیر اسرائیل در مورد وجود تاسیسات موشکی حزب‌الله لبنان در نزدیکی فرودگاه بیروت، وزیر خارجه آن کشور شماری از سفرا را به بازدید محل برده‌است. نتانیاهو در مقابل این کار را «تبلیغات و فریب‌کاری» توصیف کرده‌است.

جبران باسیل، نهم مهر ماه، در جمع بیش از ۷۰ تن از دیپلمات‌ها و گروهی از روزنامه‌نگاران گفته است دولت آن کشور اجازه نخواهد داد در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بیروت تاسیسات موشکی برپا شود.

او اتهام‌های واردشده از سوی نخست‌وزیر اسرائیل را «غیرواقعی» توصیف کرد و گفت مدرکی برای اثبات آن‌ها ارائه نشده‌است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، هفته پیش در جریان سخنرانی خود در سازمان ملل، حزب‌الله لبنان، گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران، را متهم کرده بود که در نزدیکی فرودگاه، و با استفاده از غیرنظامیان به‌عنوان سپر انسانی، تاسیسات مونتاژ موشک بنا کرده‌است.

او تصاویر هوایی از این محل نشان داد؛ در حالی‌که سه نقطه به عنوان تاسیسات و انبار موشک‌ها برجسته شده بودند.

نتانیاهو، حزب‌الله لبنان و جمهوری اسلامی ایران را متهم کرد که از غیرنظامیان به‌عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند.

جبران باسیل پذیرفته است که حزب‌الله لبنان -آن‌طور که رهبر آن مدعی‌ست- «موشک‌های هدایت‌شونده» در اختیار دارد، اما گفته «به این معنی نیست که آن‌ها در مجاورت فرودگاه بیروت قرار دارند».

نتانیاهو اندکی بعد بار دیگر اتهام‌های خود را تکرار کرد و گفت حزب‌الله «بارها با استفاده از تبلیغات دروغین و دولتی، جامعه بین‌المللی را فریب داده است».

نخست‌وزیر اسرائیل افزوده «سفرا باید از خود بپرسند چرا [لبنان] سه روز صبر کرد تا این تور را اجرا کند. حزب‌الله همیشه مراقب است که منطقه را تمیز کند».

او در عین حال دولت لبنان را متهم کرده است که امنیت شهروندان خود را، با هدف «پنهان کردن حزب‌الله، گروهی که مردم را در جریان دشمنی با اسرائیل به گروگان گرفته»، به خطر می‌اندازد.

سفیر ایالات متحده، هم‌پیمان اصلی اسرائیل، در جریان بازدید از محل حضور نداشت. وزیر خارجه لبنان گفته خانم الیزابت ریچارد در سفر به‌سر می‌برد. سفیر روسیه از بازدید خود ابراز رضایت کرده‌ و گفته از کلوب و استادیومی بازدید کرده که به نظرش نمی‌توانند محل انجام اقدامات سری باشند.

بنا بر برآورد ارتش اسرائیل، حزب‌الله لبنان شمای بین صد هزار تا ۱۲۰ هزار راکت و موشک کوتاه‌برد و چند صد موشک با برد بیشتر در اختیار دارد.

اسوشیتدپرس، رویترز، خبرگزاری فرانسه|ت

دیدن نظرات (۱۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG