لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۵۲

لیبرمن اظهارات اخیر نتانیاهو و گانتز درباره ایران را «برای مصرف داخلی و انتخاباتی» خواند


به گفته وزیر دفاع پیشین اسرائیل، اظهارات پیاپی نخست وزیر و وزیر دفاع کنونی این کشور در روزهای اخیر در مورد «آمادگی اسرائیل برای حمله به سایت‌های اتمی ایران»، تنها برای مصرف داخلی و در آستانه انتخابات بیان می‌شود.

رسانه‌های اسرائیل نیز گفته‌اند، اتهام‌زنی وزیر محیط زیست اسرائیل به ایران در مورد «ترور زیست‌محیطی» از طریق آلوده کردن سواحل اسرائیل به نفت و قیر، به «اعتبار سیاست اسرائیل در مورد ایران» لطمه زده است.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع پیشین و رهبر حزب «اسرائیل خانه ما»، روز جمعه، ۱۵ اسفند، در توییتر خود نوشت: «اظهارات جنگ‌طلبانه نخست وزیر و وزیر دفاع علیه ایران چیزی بیش از تقلا برای جذب چند رای بیشتر نیست.»

بنیامین نتانیاهو چند بار در روزهای گذشته گفته است، تا زمانی که او نخست وزیر باشد، «هرگز نخواهد گذاشت که ایران به سلاح هسته‌ای دسترسی یابد».

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، نیز در مصاحبه با شبکه فاکس‌نیوز که روز پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند پخش شد، گفت ارتش طرح‌های حمله به سایت‌های اتمی ایران را «بازنگری می‌کند».

بنی گانتز گفت که کشورش برای حملاتی شدید به حزب‌الله لبنان در طول سال میلادی جاری آماده شده، تا مانع از پیشدستی این گروه و سایر گروه‌های هم‌پیمان با ایران، در حمله به اسرائیل، شود.

اما آویگدور لیبرمن سخنان دو مقام ارشد کشورش را در ردیف اظهارات انتخاباتی آنها دانسته و اعتبار حقیقی بودن میزان آمادگی و برنامه‌های ارتش برای چنین حملاتی به ایران و متحدینش را مورد تردید قرار داد.

اسرائیل که در سال‌های اخیر با بحران ثبات دولت روبه‌روست، روز سوم فروردین، چهارمین انتخابات خود در کمتر از دو سال گذشته را برگزار می‌کند.

بر اساس نظرسنجی‌ها، بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب لیکود و بنیامین گانتز، رهبر حزب «آبی- سفید» در انتخابات پیش‌رو، فاصله زیادی تا وضعیت مطلوب مورد نظر خود خواهند داشت.

آویگدور لیبرمن که حدود دو سال و نیم پیش در اعتراض به سیاست‌های نظامی و امنیتی بنیامین نتانیاهو از دولت او خارج شد و با این کار بی‌ثباتی در ائتلاف دولت‌های بعدی او را ایجاد کرد، در توییتر خود نوشت که اظهارات معاون سازمان موساد در مورد سیاست‌های بنیامین نتانیاهو در قبال ایران بیانگر «تصویری نگران‌کننده» است.

روزنامه یدیعوت آخرونوت روز جمعه، ۱۵ اسفند، مصاحبه با «الف»، معاون موساد، را منتشر کرد که او در آن گفت، بنیامین نتانیاهو، مایک پومپئو و دونالد ترامپ باعث و بانی سیاست‌هایی شدند که نتیجه عملی آن چیزی جز تقویت برنامه هسته‌ای ایران نبوده است.

«الف» گفته است که تمرکز بر تحریم‌های ایران با هدف وادار کردن تهران به تغییر سیاست منطقه‌ای و برنامه موشکی، که ناکام نیز ماند، عملا باعث پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران شد.

دولت اسرائیل و رئیس موساد در برابر سخنان «الف» سکوت کرده‌اند.

همزمان، بسیاری از رسانه‌های اسرائیل، گیلا گاملی‌ال، وزیر محیط زیست و سیاستمدار حزب لیکود را به خاطر سخنانش در خصوص نقش ایران در «ترور زیست‌محیطی» علیه اسرائیل، به‌شدت زیر سوال برده‌اند.

خانم گاملی‌ال پنج‌شنبه شب در یک نشست خبری گفت که یک نفتکش لیبیایی با بارگیری نفت از ایران و حرکت از خلیج فارس، عامل «ترور زیست‌محیطی» علیه اسرائیل بوده است.

این وزیر نزدیک به بنیامین نتانیاهو گفته بود که ایران «نه تنها با برنامه هسته‌ای خود یک تهدید است بلکه حال مرتکب ترور زیست‌محیطی نیز شده است».

روزنامه تایمز اسرائیل روز جمعه نوشت که سخنان این وزیر به «اعتبار سیاست اسرائیل در مورد ایران لطمه زد».

سایر رسانه‌های اسرائیل نیز گزارش داده‌اند که سخنان خانم گاملی‌ال، نتیجه‌گیری شخصی او و تیمش بوده بدون آن که ارتش، موساد و سایر نهادهای اسرائیل در این زمینه نظری داده باشند.

این رسانه‌ها تاکید کرده‌اند که کشتی لیبایی حامل نفت قاچاقی ایران بوده و احتمالا در حال نقل و انتقال نفت از کشتی به کشتی در دریا بوده، مدتی رادار خود را خاموش کرده بود و لذا نمی‌توان نتیجه گرفت که ریختن بخشی از نفت آن به دریا، عامدانه و اجرای ماموریت محوله از سوی ایران بوده است.

خانم گاملی‌ال بعد از انتقادها، لحن خود را تا حد زیادی تغییر داده و از «فاجعه» برای دریای مدیترانه سخن گفت.

آلودگی نفتی که ظاهرا از روز ۱۳ بهمن آغاز شده، غیر از اسرائیل، بیشترین آسیب را به سواحل لبنان وارد کرد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG