لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۵۱

تاکید وزیر اسرائیلی بر «ادامه اقدامات لازم» در سوریه پس از توافق پوتین و ترامپ


تانک‌های ارتش اسرائیل در تصویری از سال ۲۰۱۳ در بلندی‌های جولان

یک روز پس از بیانیه و توافق مشترک روسای جمهوری آمریکا و روسیه در مورد سوریه، یک وزیر اسرائیلی گفته است که حملات هوایی کشورش به سوریه «ادامه خواهد یافت».

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، سخنان زاخی ‌هانگبی وزیر همکاری‌های منطقه ای به این مفهوم است که این کشور خود را بخاطر توافق‌ها و بیانیه‌های آمریکا و روسیه در مورد سوریه مقید و محدود نمی‌کند.

خبرگزاری رویترز نیز سخنان این وزیر اسرائیلی را نشانی از این دانسته است که اسرائیل همچنان می‌خواهد در مورد سوریه با «دست باز» اقدام کند.

بر اساس این گزارش‌ها، آقای‌ هانگبی وزیر عضو حزب حاکم لیکود و چهره نزدیک به بنیامین نتانیاهو، یکشنبه بیست و یکم آبان در حاشیه نشست دولت در بیت‌المقدس/اورشلیم سخن می‌گفت.

به گفته زاخی‌ هانگبی، «اسرائیل به خطوط قرمزی که برای خود ترسیم کرده است، وفادار است و برای مقابله با حضور شبه‌نظامیان حزب‌الله یا ایران در مرزهای شمالی اقدامات لازم را انجام می‌دهد».

در جریان حضور دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین روسای جمهوری آمریکا و روسیه در اجلاسی در ویتنام، بیانیه ای انتشار یافت که تاکید دارد تلاش برای تثبیت اوضاع در سوریه، از جمله از طریق تمدید آتش بس تابستان گذشته در نزدیکی مرز با اسرائیل ادامه یابد.

جزییات توافق آمریکا-روسیه هنوز اعلام نشده اما رویترز به نقل از یک دیپلمات آمریکایی نوشته است که روسیه به آمریکا تعهد داده، ضمن همکاری با حکومت سوریه، نیروهای مورد حمایت ایران به مرز اسرائیل نزدیک نشوند.

بر اساس گزارش رسانه‌های اسرائیلی، توافق آمریکا-روسیه تاکید کرده که همه شبه‌نظامیان خارجی باید از مرز با اسرائیل دور شوند اما هنوز اسرائیل از «فاصله‌ای» که برای دور شدن این نیروها در نظر گرفته شده است، آگاه نیست.

اسرائیل پیش تر گفته بود که نظامیان ایران و هم‌پیمانانش باید دستکم از چهل کیلومتری مرز با اسرائیل دور شوند.

به گزارش رویترز، اردن نیز مانند توافق نیمه تابستان گذشته همچنان بخشی از توافق آمریکا و روسیه است.

اما به نوشته رویترز، اسرائیل نیز نیروهای خود را در مرز با سوریه تقویت می‌کند تا حزب‌الله از طریق بلندی‌های جولان به این کشور نزدیک نشود.

شبکه بی بی سی جهانی شنبه در گزارشی تصاویری را از تلاش ایران برای ایجاد یک پایگاه نظامی‌دایمی‌در ۱۴ کیلومتری حومه دمشق منتشر کرد؛ گزارشی که تصدیق‌کننده «نگرانی‌های» اسرائیل است.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، شنبه در واکنش به این گزارش بی بی سی جهانی گفته بود که اسرائیل اجازه نمی‌دهد که پایگاه شیعه به خط مقدم مرز اسرائیل آورده شود.

بنیامین نتانیاهو هفته گذشته در سفر به بریتانیا گفت که ایران در صدد است تا یک دالان زمینی از تهران تا طرطوس در سوریه برقرار کند و با آوردن هزاران شیعه، حضور خود را در منطقه تثبیت کند.

آقای نتانیاهو از حملات هوایی اخیر کشورش به سوریه حمایت کرده و به سوریه در مورد همکاری با ایران و حزب‌الله هشدار داده است.

ارتش اسرائیل شنبه بیستم آبان اعلام کرد که یک پهپاد ارتش سوریه را در حریم هوایی بلندی‌های جولان با موشک آمریکایی پاتریوت منهدم کرده است.

اسرائیل همچنین به حزب‌الله لبنان نسبت به تحرکاتی که به یک جنگ بینجامد، هشدار داده است.

در این میان، آوی گبایی رهبر حزب اوپوزیسیون کارگر اسرائیل در مصاحبه‌های آخر هفته با رسانه‌های کشورش، به دولت نتانیاهو هشدار داد که در وضعیت ایجاد شده در منطقه، «آلت دست» کسی نشود و اسرائیل را به یک جنگ نکشاند.

آقای گبایی که تازه به رهبری حزب کارگر رسیده است، در مورد بحران میان عربستان و لبنان و «کناره‌گیری» سعد حریری از نخست وزیری لبنان، گفت «اسرائیل باید خود را از جنگی که در راستای منافع کشور نیست، دور نگه دارد» زیرا به گفته وی، «این جنگ ما نیست».

روزنامه بریتانیایی گاردین شنبه بیستم آبان نوشته بود، رهبری اسرائیل سخن گفتن از جنگ دیگری با حزب‌الله در لبنان را افزایش داده و دولتمردان و نظامیان این کشور وقوع جنگ را نزدیک می‌دانند.

اما عاموس هر- اِل مفسر روزنامه‌ هاآرتص شنبه نوشت که اسرائیل در انجام «کار کثیف» برای عربستان «شتاب ندارد».

به‌نوشته این مفسر اسرائیلی امور خاورمیانه، عربستان امیدوار بود که اسرائیل «کار کثیف» ضربه زدن به ایران و از بین بردن حزب‌الله را برای سعودی‌ها انجام دهد اما «بنظر می‌رسد که اسرائیل به روشن کردن آتش یک درگیری نظامی‌ در لبنان تمایلی ندارد».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG