لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۵۲

تاکید اسرائیل بر دستیابی به «توافق هسته‌ای بهتر» با ایران همزمان با آمادگی نظامی


بنی گانتز تاکید کرد که اسرائیل در زمینه پرونده هسته‌ای ایران باید با آمریکا هماهنگ باشد و از تبدیل این پرونده به یک موضوع حزبی و جناحی پرهیز کند.

وزیر دفاع اسرائیل روز پنجشنبه چهارم آذر ابراز امیدواری کرد که مذاکرات قدرت‌های جهانی و ایران برای احیای برجام به یک توافق هسته‌ای بهتر منجر شود و افزود که این کشور همزمان آمادگی نظامی خود را افزایش خواهد داد.

بنی گانتز این سخنان را در پایان سفر دو روزه به رباط، پایتخت مراکش، عنوان کرد. او در این سفر با مقامات ارشد امنیتی، دفاعی و دیپلماتیک مراکش گفت‌وگو کرد و یکی از محورهای مذاکرات دو طرف ایران بود.

وزیر دفاع اسرائیل افزود: «مسئولیت ما در سیاست پیرامون ایران تاثیرگذاری روی کشورهای همکار و تداوم گفت‌وگو با آن‌ها در این زمینه است. مسئولیت دوم ما نیز تقویت آمادگی نظامی است که هم از نظر تاثیرگذاری روی مذاکرات و هم به تنهایی بسیار مهم است».

گفت‌وگوهای مربوط به احیای برجام قرار است از روز هشتم آذر در وین، پایتخت اتریش، از سرگرفته شود.

مقامات دولت اسرائیل با توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی و ایران موسوم به برجام که در سال ۱۳۹۴ امضا شد مخالف هستند. مقامات اين کشور در ماه‌های اخیر بارها گفته‌اند که ایران بیش از هر زمان دیگری به تولید سلاح‌های هسته‌ای نزدیک شده است.

دولت آمریکا از آغاز ریاست‌جمهوری جو بایدن اعلام کرده که به شرط اجرای تمامی تعهدات ایران در قبال برجام به این توافق باز می‌گردد.

حکومت ایران در واکنش به خروج یک‌جانبه دولت دونالد ترامپ از برجام و ازسرگیری تحریم‌های شدید آمریکا از بسیاری از تعهدات خود در برجام بویژه در زمینه حجم و غلظت غنی‌سازی اورانیوم عدول کرده است. با این همه ایران همواره تاکید می‌کند که فعالیت‌های هسته‌ایش صلح‌آمیز است.

تصور رایج این است که اسرائیل تنها کشور دارای سلاح‌های هسته‌ای در منطقه خاورمیانه است. ولی این کشور با موضع‌گیری‌های مبهم هیچ‌گاه داشتن تسلیحات هسته‌ای را رسما نپذیرفته است.

«لزوم همکاری اسرائیل با آمریکا»

بنی گانتز تاکید کرد که اسرائیل در زمینه پرونده هسته‌ای ایران باید با آمریکا هماهنگ باشد و از تبدیل این پرونده به یک موضوع حزبی و جناحی پرهیز کند.

وزیر دفاع اسرائیل گفت: «یک توافق خوب باید کاستی‌های توافق قبلی در زمینه برنامه‌های موشکی، سرعت توسعه برنامه‌ هسته‌ای و رفتار ایران در سطح منطقه را رفع کند».

دیدار آقای گانتز از رباط اولین سفر وزیر دفاع اسرائیل به یکی از کشورهای عربی است که سال گذشته با اين کشور مناسبات دیپلماتیک رسمی برقرار کرده بود. مراکش و اسرائیل در چارچوب توافق موسوم به آبراهام روند عادی‌سازی مناسبات خود را به پایان رسانده و در هفته جاری یک قرارداد دفاعی امضا کردند.

وزیر دفاع اسرائیل از تنها کنیسه شهر رباط به نام «تلمود توراه» دیدن کرد و از سوی رهبران جامعه کوچک یهودیان مورد استقبال قرار گرفت.

در داخل کنیسه تصویری از محمد ششم، پادشاه مراکش، و پرچم این کشور و همچنین پرچم اسرائیل به چشم می‌خورد که از سال گذشته و در پی عادی‌سازی مناسبات دو کشور داخل کنیسه نصب شده است.

بنی گانتز در بخشی از سخنرانی خود در جمع افسران ارتش مراکش و اسرائیل گفت: «حتی در شرایطی که بسیار دشوار است باید برای صلح تلاش کنیم. ما باید همیشه نیرومندترین کشور منطقه باشیم».

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/ش.ر/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG