لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۹:۱۶

طرح اسرائیل برای مذاکرات تازه با حماس با هدف «تضمین» توافق برای آزادی گروگان‌ها


کابینه جنگ اسرائیل
کابینه جنگ اسرائیل

کابینه جنگ اسرائیل به تیم مذاکره‌کننده این کشور دستور داد مذاکرات تازه‌ای را با هدف «تضمین» دستیابی به توافق برای آزاد کردن گروگان‌های اسرائیلی انجام دهد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، وزیران کابینه جنگ در نشست چهارشنبه شب، دوم خرداد، تصمیماتی اتخاذ کردند که تیم اعزامی به مذاکرات دست بازتری در مذاکرات داشته باشد.

یک دیپلمات خارجی «آگاه از مذاکرات» به روزنامه هاآرتص گفت با وجود «بن‌بست» در آخرین دور از این تماس‌ها، تلاش‌هایی در روزهای اخیر برای بازگرداندن طرفین به پای میز مذاکره به منظور دستیابی به «یک راه حل خلاقانه» در جریان بوده است.

آخرین دور از مذاکرات غیرمستقیم اسرائیل و گروه افراطی حماس در قاهره با میانجی‌گری مصر، قطر و آمریکا دو هفته پیش ناکام ماند.

حماس از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا گروه تروریستی شناخته می‌شود، اما ویلیام برنز، رئیس سی‌آی‌ای، برای موفقیت مذاکرات پیشین غیر از مصر به قطر نیز سفر کرده و با سران این دو کشور و همچنین با رهبران اسرائیل گفتگو کرده بود.

اسرائیل اعلام کرده که حماس در جریان مذاکرات قاهره، با پیش‌نویس متنی موافقت کرده بود که از سوی اسرائیل رد شده و این کشور پس از آگاهی از جزئیات متن جدید، آن را منطبق با کمترین خواسته‌های خود هم نمی‌دانست.

اسرائیل همچنین اصرار رهبری حماس برای تبدیل آتش‌بس موقت به آتش‌بس پایدار و خروج کامل نظامیان اسرائیلی از باریکه غزه در مراحل بعدی توافق را رد کرده بود.

همزمان گروه حماس به میانجی‌گران قطری اطلاع داده که آماده مذاکره درباره «هر پیشنهاد جدی برای دستیابی به توافق» است.

با این حال به گزارش شبکه الشرق و روزنامه العربی الجدید، «خطوط قرمز» از نظر حماس برای پذیرش معامله، توقف کامل جنگ غزه، خروج تمامی نظامیان اسرائیل از باریکه غزه و آزادی زندانیان امنیتی فلسطینی مورد نظر این گروه است.

پخش فیلمی منتشرنشده از حمله حماس به جنوب اسرائیل

نشست کابینه جنگ اسرائیل برای صدور دستور به تیم مذاکرات این کشور جهت دستیابی به معامله با حماس ساعاتی پس از آن برگزار شد که شبکه‌های تلویزیونی این کشور فیلمی منتشرنشده از حمله اعضای حماس در ۱۵ مهر پارسال به جنوب اسرائیل را پخش کردند.

در ویدئوی یادشده گروهی از شبه‌نظامیان حماس با تسلط بر یک پادگان مستقر در مرز جنوب اسرائیل و غزه، سربازان دختر پایگاه را برای انتقال به غزه هدف خشونت قرار می‌دهند. شبکه‌ها گفتند که صحنه‌های خشونت شدید را برای پخش تلویزیونی از فیلم حذف کردند.

در این فیلم که، به گفته رسانه‌های اسرائیل، این کشور را تکان داده است، دست‌کم پنج سرباز زن و جوان دیده می‌شوند که در ساعت آغاز حمله حماس در لباس خواب بودند.

به گزارش شبکه کان، بخشی از فیلم نیز حذف شده که پنج سرباز زن در طول چند ساعت شاهد کشته شدن ۱۵ سرباز زن دیگر به دست حماس در پناهگاه پایگاه بودند. فیلم‌ها از دوربین وصل‌شده روی لباس اعضای حماس به‌دست آمده است.

خانواده‌های این زنان جوان که فرزندان آن‌ها هنوز در غزه گروگان هستند، برای اثرگذاری بر افکار عمومی اسرائیل جهت ایجاد فشار بر کابینه جنگ، با انتشار این فیلم از شبکه‌های تلویزیونی موافقت کرده بودند.

ارتش اسرائیل هفته گذشته جسد چهار گروگان را از یک تونل حماس در جبالیه در شمال غزه نبش قبر کرد و به خاک اسرائیل انتقال داد.

هنوز ۱۲۸ شهروند اسرائیلی گروگان حماس هستند. اسرائیل تأیید می‌کند که حدود ۴۰ نفر از آن‌ها ممکن است زنده نباشند.

ارتش اسرائیل در میانه مذاکرات پیشین بر گذرگاه رفح در بخش جنوبی باریکه غزه مسلط شد.

اسرائیل «۳۰ تا ۳۵» درصد از اعضای حماس را از بین برده است

منابع فلسطینی گزارش دادند که ارتش اسرائیل روز چهارشنبه نیز بر پیشروی خود در رفح افزود و نظامیان آن به اردوگاه «یبنا» رسیدند.

خبرگزاری فلسطینی شهاب، وابسته به حماس، روز پنج‌شنبه سوم خرداد اعلام کرد که ۱۸ تن در عملیات اسرائیل در رفح، اردوگاه نصیرات و درج التفاح کشته شده‌اند.

همزمان ارتش اسرائیل روز پنج‌شنبه اعلام کرد نیروهایش در عملیات تازه در بیت حانون در باریکه غزه «تروریست‌های حماس» را از پای درآوردند.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، بامداد پنج‌شنبه در گفتگوی تلفنی با همتای اسرائیلی خود، یوآو گالانت، خواهان افزایش فوری کمک‌های بشردوستانه برای غیرنظامیان در غزه شد.

جنگ ارتش اسرائیل در غزه پس از حمله غافلگیرانه اعضای حماس به خاک این کشور از ۲۳۰ روز پیش در جریان بوده است.

سایت پولیتیکو این هفته به نقل از منابع آمریکایی نوشت با وجود گذشت بیش از هفت ماه از جنگ تنها ۳۰ تا ۳۵ درصد از شبه‌نظامیان حماس کشته شده و تقریبا ۶۵ درصد از اعضای مسلح این سازمان فعال هستند.

مقامات دولت بایدن به این رسانه آمریکایی گفتند نگران هستند که اسرائیل «به طرز فاجعه‌باری فرصت برای پیروزی بر حماس را از دست بدهد».

به گفته ژنرال‌های بازنشسته آمریکایی که تجربه جنگ در عراق را دارند، اسرائیل نیروی بزرگ و کافی برای پاکسازی و نگاهداری مناطق متراکم شهری غزه مستقر نکرده و حماس با بهره‌گیری از این خلاء خود را برای استقرار دوباره بازسازی می‌کند.

با استفاده از هاآرتص، یدیعوت آخرونوت، کان، اسرائیل‌هیوم/ ف. ر/ف.د.-ک.ر
XS
SM
MD
LG