لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۳۵

اسرائیل از سرنگونی یک پهپاد جاسوسی سوریه بر فراز جولان خبر داد


در پی جنگ سال ۱۹۷۳ اسرائیل و سوریه به توافق آتش‌بسی رسیدند که بر اساس آن منطقه غیرنظامی جولان نیروهای دو کشور را از یکدیگر جدا نگه می‌دارد.

ارتش اسرائیل روز شنبه، ۲۰ آبان‌ماه، به طور رسمی خبر داد که یک فروند «پهپاد جاسوسی» سوریه را بر فراز بلندی‌های جولان (گولان) در مرز دو کشور سرنگون کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ارتش اسرائیل در ابتدا این پهپاد را بدون ذکر سند و مدرک ساخت روسیه معرفی کرده، اما بعداً یک منبع اسرائیلی به این خبرگزاری گفته است که نام و نشان این پهپاد مشخص نیست.

در همین حال رویترز به نقل از سخنگوی ارتش اسرائیل می‌گوید که این نیروی نظامی در حال «تعیین این هستیم که ارتباطی با ایران و حزب‌الله هست یا خیر».

پیشتر در روز ۲۸ شهریورماه اسرائیل اعلام کرد که یک فروند پهپاد را در آسمان سوریه و در نزدیکی حریم هوایی اسرائیل با شلیک موشک پاتریوت منهدم کرده است. اسرائیل همزمان از شلیک چند فروند موشک دیگر به مناطق همجوار خبر داد.

در همان زمان رسانه‌های اسرائیل به نقل از مقامات نظامی این کشور مدعی شدند که پهپاد سرنگون شده، در اختیار حزب‌الله لبنان بوده و نیروهای این سازمان آن را از فرودگاه دمشق به پرواز درآورده بودند.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، روز شنبه در بیانیه‌ای که در همین زمینه منتشر کرد هشدار داد که کشورش اتفاقاتی از این دست را جدی تلقی کرده و به «هر گونه تحریک پاسخ خواهد داد».

گزارش رویترز حاکی از آن است که پهپاد مذکور با یک فروند موشک رهگیر پاتریوت بر فراز منطقه غیرنظامی جولان هدف گرفته شده است.

در پی جنگ سال ۱۹۷۳ اسرائیل و سوریه به توافق آتش‌بسی رسیدند که بر اساس آن منطقه غیرنظامی جولان نیروهای دو کشور را از یکدیگر جدا نگه می‌دارد.

با این حال اسرائیل از زمان جنگ ۱۹۶۷ بلندی‌های جولان را که جزء خاک سوریه است در کنترل خود دارد و به همین دلیل وزیر دفاع اسرائیل هشدار داده است که سوریه را مسئول هر گونه «تعدی به تمامیت ارضی» می‌داند.

پیشتر در اواخر مهرماه ارتش اسرائیل اعلام کرد که در پی اصابت پنج گلوله توپ شلیک شده از سوریه به حریم آن کشور، با آتش توپخانه زمینی خود به سوی اهداف نظامی سوریه در منطقه قنیطره واکنش نشان داده است.

اسرائیل با اعلام این که گلوله های توپ سوریه به مزارع بخش اسرائیلی ارتفاعات جولان اصابت کرده و آسیب جانی نداشته اذعان کرد که این گلوله‌باران، بخشی از جنگ داخلی سوریه بوده و عامدانه به سوی اسرائیل شلیک نشده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG