لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۲:۱۳

اعتراض اسرائیل به کشورهای اروپایی برای پیوستن به سازوکار مالی با ایران


وزیر خارجه اسرائیل در تصویری از فوریه سال جاری

اسرائیل شش کشور اروپایی را که برای پیوستن به «اینستکس»، سازوکار مالی این قاره با جمهوری اسلامی ایران، ابراز آمادگی کرده‌اند، نکوهش کرد.

وزارت خارجه اسرائیل یکشنبه دهم آذر در بیانیه‌ای نوشت «در حالی که صدها ایرانی بی‌گناه در آخرین دور از اعتراضات به خاک و خون کشیده شدند، بلژیک، دانمارک، فنلاند، هلند، نروژ و سوئد نمی‌توانستند فرصتی بدتر از این، برای حمایت از رژیم تهران بیابند».

شش کشور یادشده جمعه گذشته در بیانیه‌ای اعلام کردند در صورت پایبندی مجدد ایران به برجام، حاضر هستند با فرانسه، بریتانیا و آلمان در تقویت و پیشبرد اینستکس همکاری کنند.

این شش کشور تحقق همکاری خود با سه قدرت اروپایی را در ساز و کار مالی با ایران، به آن مشروط کردند که ایران سریعا به سطح پیشین از تعهدات خود بر اساس برجام بازگردد.

وزارت خارجه اسرائیل در بیانیه خود از این شش کشور اروپایی خواست به این پرسش پاسخ دهند که این «حسن نیت» آنها در دوره هم‌زمان با کشتارمردم ایران به‌دست جمهوری اسلامی، «چه پیامی برای ملت ایران و چه پیامی برای رژیم و سپاه پاسداران دارد؟».

این بیانیه اسرائیل افزود «آیا نکوهش عوامل حکومت ایران که کشتار بی‌گناهان را رقم زدند، مفیدتر و اخلاقی‌تر نبود؟».

بنا بر گزارش‌های مختلف در جریان اعتراضات اخیر در ایران شماری بین دست‌کم ۱۶۱ تا بیش از ۳۶۰ تن کسته، شمار نامعلومی زخمی و هزاران تن نیز روانه بازداشت‌گاه شده‌اند.

در این میان، رسانه‌های اسرائیل خبر دادند که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور، در روزهای آینده در سفری کوتاه به بریتانیا با مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، و نیز سران سه قدرت اروپایی دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

اسرائیل از آغاز معرفی اینستکس، با ناخشنودی عمیق، آن را راهکاری از سوی اروپاییان برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران توصیف می‌کند.

از سوی دیگر عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، که به چین سفر کرده، یکشنبه در پکن گفت تهران امیدوار است که «پیوستن شش کشور جدید اروپایی به این ساز و کار، یک انرژی جدید به اینستکس بدهد و به عملیاتی شدن هر چه بیش‌تر آن منجر شود».

با وجود این، آقای عراقچی نسبت به موفقیت اینستکس ابراز تردید تلویحی کرد و گفت «سهامدار شدن شش کشور دیگر، ارزشمند است اما کارآیی این مکانیزم و ساز و کار آن، بحث دیگری است».

اما بنیامین نتانیاهو تابستان امسال در انتقادی شدید از «مماشات اروپا با دولت ایران» گفت رفتار آنها یادآور «دلجویی‌ها از (آدولف) هیتلر» است.

XS
SM
MD
LG