لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸ تهران ۲۳:۲۵

«بزرگ‌ترین» کارناوال همجنس‌گرایان اسرائیل در تل‌آویو برگزار شد


پلیس و رسانه‌های اسرائیل ارزیابی کرده‌اند که در بزرگ‌ترین کارناوال همجنس‌گرایان در تاریخ این کشور که روز جمعه،‌۲۴ خردادماه،‌ در شهر تل‌آویو برگزار شد بیش از ۲۵۰ هزار تن مشارکت کردند.

چند روز پیش از آن نیز در شهر اورشلیم/ بیت‌المقدس که یهودیان و مسلمانان شیوه زندگی محافظه‌کارانه و مذهبی دارند، ده‌ها هزار تن در رژه همجنس‌گرایان حضور داشتند.

همزمان، امیر اوخانا نخستین وزیر آشکارا همجنس‌گرا از حزب حاکم لیکود در پست وزارت دادگستری اسرائیل مشغول به کار شده است.

کارناوال جامعه رنگین‌کمانی از ساعت ۱۲ ظهر جمعه در بلوار بن‌تسیون تل‌آویو در حالی که از هفته‌ها پیش از آن، پرچم‌های این جامعه برسر در بسیاری از خانه‌ها و اماکن عمومی در اهتزاز بود، به حرکت درآمد.

در حالی که صدها هزار تن دیگر از ساکنان تل‌آویو و سایر شهرهای مرکزی اسرائیل برای حضور در شادی همجنس‌گرایان صف کشیده بودند، کارناوال آنها با یک تجمع عظیم در پارک چارلز کلور در جنوب شهر، با اجرای هنرمندان مختلف و با رقص و موسیقی‌های شاد به پایان رسید.

در چارچوب تدابیر امنیتی، پلیس تل‌آویو هزاران تن از نیروهای خود را در این شهر مستقر کرده بود.

امسال بیست و یکمین سال برگزاری کارناوال همجنس‌گرایان در کشوری بود که خود را «دولت یهود» می‌خواند.

اوهاد خیزکی رئیس جامعه رنگین‌کمانی اسرائیل به روزنامه هاآرتص گفت: «رژه تاریخی امروز ما برای تاکید بر تحقق حقوق مساوی ما در جامعه است.»

آقای خیزکی به‌ویژه بر حقوق همجنس‌گرایان مرد تاکید کرد و گفت: «مشکلات آنها نادیده گرفته شده و کمتر درباره آنها حرف زده شده است؛ اکنون زمان اقدام است.»

شماری از سیاستمداران اسرائیلی از احزاب مختلف با سخنرانی‌ در این تجمع بر لزوم حمایت قانونی جدی‌تر از شهروندان همجنس‌گرا تاکید کردند.

گزارش‌های روزهای اخیر رسانه‌های اسرائیل حاکی است که شهرداری‌ها در احقاق حقوق همجنس‌گرایان، در مقایسه با دولت و مجلس تلاش بیشتری کرده‌اند.

کارناوال جامعه رنگین‌کمانی و حامیان آنها در حالی هفته گذشته در اورشلیم برگزار شد که مخالفت‌ مشترک و سرسختانه سال‌های گذشته روحانیون یهودی، مسلمان و مسیحی تا حد زیادی کاهش یافته بود.

شیرا بانکی یک دختر دانش‌آموز حامی همجنس‌گرایان در رژه سال ۲۰۱۵ اورشلیم به دست یک مرد مذهبی یهودی کشته شده بود. یاد شیرا در آیین امسال نیز گرامی‌ داشته شد.

اکثریت ۴۰۰ هزار فلسطینی ساکن شرق اورشلیم و بیش از ۷۰ درصد یهودیان غرب اورشلیم بسیار مذهبی هستند.

اما شکل‌گیری انجمن‌های بیشتری برای حمایت از همجنس‌گرایان اولترا اورتودکس نشانی از پذیرش این واقعیت از سوی برخی از روحانیون یهودی تلقی شده است.

اعراب اسرائیلی همجنس‌گرا در کارناوال‌های جامعه رنگین کمانی این کشور سهیم هستند، هرچند که مطرح شدن تمایلات جنسی آنها در جامعه اعراب هنوز یک تابوی جدی است.

رسانه‌های اسرائیل نوشتند با وجود مراودات آشکار میان همجنس‌گرایان اسرائیلی و فلسطینی، دولت اسرائیل به فلسطینیان جامعه رنگین کمانی که زندگی‌شان در مناطق خود در تهدید است، پناهندگی نمی‌دهد.

دیدن نظرات (۱۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG