لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۳:۰۳

شرکت آب اسرائیل پس از «حمله ایران» از یک شرکت دفاع سایبری کمک گرفت


شرکت آب اسرائیل در ۱۵ ماه اخیر از چند مورد تلاش منتسب به ایران برای حمله به شبکه توزیع آب این کشور خبر داده بود.

شرکت آب اسرائیل روز چهارشنبه ۳۰ تیر تایید کرد که در پی حملات سایبری دوره اخیر علیه شبکه آبرسانی این کشور، که ایران را عامل آن دانسته، یک کمپانی خصوصی دفاع سایبری را به خدمت گرفته است.

به گزارش تایمز اسرائیل، شرکت آب اسرائیل کمپانی «سیگا تو سولوشنز» را برای تقویت تاسیسات شبکه آبرسانی و جلوگیری از تکرار تعرض‌های سایبری احتمالی، استخدام کرده است.

شرکت آب اسرائیل در ۱۵ ماه اخیر از چند مورد تلاش منتسب به ایران برای حمله به شبکه توزیع آب این کشور خبر داده بود.

تایمز اسرائیل نوشته است که شرکت امنیت سایبری «سیگا تو سولوشنز» پیش از امضای قرارداد با شرکت آب اسرائیل، با توسل به یک نرم‌افزار تولیدی خود به نام «سیگا گارد» به مسئولان شرکت آب «ثابت کرد» که سیگنال‌های الکترونی زیربنایی را در سیستم‌های آبی ردگیری کرده و با نارسایی‌های احتمالی ناشی از حملات سایبری یا هر ناهنجاری دیگر که روند تصفیه و توزیع آب را مختل کند، مقابله خواهد کرد.

امیر ساموئیلوف، بنیانگذار شرکت یاد شده، در یک بیانیه گفته است که سامانه آب و تجهیزات آن اکنون در صف مقدم حملات جهانی سایبری قرار دارد. او تاکید کرده که نهادهای تامین آب هیچ کشوری نمی‌توانند اجازه دهند که هکرها در کار آبرسانی اخلال ایجاد کنند.

تامیر هیمن، فرمانده سازمان اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل، روز سه‌شنبه در دانشگاه تل‌آویو گفت که این کشور در معرض حملات پیوسته سایبری قرار دارد اما تاکید کرد که اسرائیل برای مقابله با این تهدیدات توانمندی زیادی دارد.

سرتیپ هیمن اما افزوده بود که توان نظامی اسرائیل به تنهایی کافی نیست و باید «گام‌های دیگری» برای «حفظ برتری نظامی خود بر دشمنان برداریم».

او افزود «آن‌ها که اسرائیل را از هوا، دریا، زمین و سایبری هدف حمله قرار می‌دهند باید مخاطره کاری که می‌کنند را درک کنند. همان‌گونه که در گذشته گاهی دیده‌اید، این حملات به طرز مناسبی پاسخ داده می‌شود».

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پیشین، موضوع این حملات را در عالی‌ترین سطح امنیتی و نظامی بررسی کرده و به گزارش رسانه‌های اسرائیل، در واکنش به آن، فرمان انجام حملات انتقامی علیه شماری از زیرساخت‌های ایران را صادر کرده بود.

آقای نتانیاهو گفته بود که ایران بهار پارسال تلاش کرد با مسموم کردن آب در بخش تصفیه، تعداد زیادی از مردم اسرائیل را از پای درآورد.

به نوشته رسانه‌های اسرائیل، برخی حملات پارسال در ایران، مانند اختلال در پایانه بندر رجایی در جنوب ایران که برای چند روز وضعیت نابسامانی در این بندر ایجاد کرد، یکی از «انتقام‌های» ارتش اسرائیل از ایران در پاسخ به تعرض به سامانه آب این کشور بود.

رسانه‌های اسرائیل بعدا نوشتند که کشورشان به واحد یادشده نظامی «نشان عالی افتخار» اعطا کرد.

با این حال، در بهمن پارسال و نیز بهار امسال مسئولان اسرائیلی بار دیگر از احتمال «حمله سایبری ایران» به سامانه آب اسرائیل ابراز نگرانی کردند. وزیر انرژی وقت اسرائیل تایید کرده بود که کشورش برای رویارویی با این نوع حملات آمادگی کامل ندارد.

در آغاز بهار امسال، شش بخش از تجهیزات آب مربوط به کشاورزی در مزرعه‌های اسرائیل هدف حمله سایبری مشابه قرار گرفتند هر چند مقامات اسرائیلی گفتند که آن را سریعا شناسایی و خنثی کرده‌اند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG