لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ تهران ۲۳:۵۱

«در پی تصمیم فروش اف۳۵ به امارات»، اسرائیل خواستار کمک نظامی بیشتر از آمریکا شد


هواپیماهای جنگنده بسیار پیشرفته اف-۳۵

روزنامه اسرائیلی یدیعوت آخرونوت در شماره روز یکشنبه ۱۶ شهریور نوشته است که این کشور از آمریکا می‌خواهد کمک نظامی به اسرائیل را افزایش داده و انتقال آن را تسریع کند.

بر اساس این گزارش، ارتش اسرائیل خواهان دریافت تجهیزات نظامی پیشرفته‌تر و ایجاد سرعت در کمک نظامی آمریکا برای «تضمین برتری نظامی» اسرائیل، به عنوان نوعی غرامت بابت تصمیم آمریکا در فروش جنگنده‌های اف۳۵ به امارات است.

به نوشته این روزنامه، مقامات اسرائیل درک کرده‌اند که فروش جنگنده‌های آمریکایی به امارات به یک «واقعیت» مبدل شده است.

یدیعوت آخرونوت نوشته است که نهادهای امنیتی و نظامی اسرائیل درحال رایزنی داخلی برای نهایی کردن بسته امتیازات مورد انتظار از آمریکا هستند.

دریافت تجهیزات پیشرفته بیشتر و از جمله جنگ‌افزاری که تا حال اسرائیل نداشته، تا پیش از پایان سال جاری میلادی بخشی از توقع‌های تازه اسرائیل از آمریکا است.

این گزارش افزوده است که صنایع هوایی نظامی اسرائیل پیشنهاد متفاوتی را ارائه کرده و خواهان آن هستند که ساخت تسلیحات جدید مورد نیاز ارتش اسرائیل در صنایع خود اسرائیل آغاز شود و آمریکا پول آن را سال آینده به اسرائیل منتقل کند. اما وزارت دارایی اسرائیل با این پیشنهاد به دلیل گران بودن آن در حال حاضر برای اسرائیل مخالف است.

بر اساس این گزارش، مقامات اسرائیلی گفته‌اند که دونالد ترامپ خواهان حفظ شغل کارکنان صنایع تسلیحاتی آمریکا است و اگر تجهیزات از آمریکا بیاید، «هم برای آمریکا و هم برای اسرائیل خوب خواهد بود».

ارتش و دولت اسرائیل گزارش «اختصاصی» یدیعوت آخرونوت را رد نکرده‌اند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، که این نوع معامله‌ها را برای صنایع هوایی و نظامی آمریکایی و اشتغال‌زایی در کشورش بسیار مفید می‌داند، در تنها واکنش علنی به موضوع اشتیاق امارات به خرید جنگنده‌های اف۳۵ گفته‌است که «امارات پول دارد».

آقای ترامپ روز ۲۳ مرداد امسال دستیابی اسرائیل و امارات به توافق عادی‌سازی رابطه را اعلام کرد.

نخست‌وزیر اسرائیل چند روز بعد از آن تأکید کرد که کشورش با فروش جنگنده‌های اف۳۵ آمریکایی به امارات مخالف است.

بنیامین نتانیاهو هفته گذشته نیز گفت او از فروش جنگنده‌های اف۳۵ به امارات «آگاهی ندارد».
اما روزنامه نیویورک تایمز در شماره روز جمعه ۱۴ شهریور مدعی شد که بنیامین نتانیاهو از این درخواست امارات آگاه بوده و زمانی که این امر را «تکذیب کرد» می‌دانست که «دروغ می‌گوید».

دفتر بنیامین نتانیاهو در واکنش به گزارش نیویورک تایمز نوشت، «تکرار یک مطلب کذب، آن را به حقیقت مبدل نمی‌کند».

امارات به تکذیب‌های پیاپی نخست‌وزیر اسرائیل واکنش صریح نشان نداده اما انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجی امارات، گفته است که کشورش انتظارات خود را برای مجهز کردن ارتش امارات به جنگنده‌های اف۳۵ بیان کرده است. وی تأکید کرده که امارات با اسرائیل صلح می‌کند و اسرائیل نباید نگران باشد.

نظر به این‌که دولت دونالد ترامپ برای عملی کردن معامله فروش جنگنده‌ها به امارات باید آن را به تصویب کنگره برساند، الی کوهن، وزیر اطلاعات اسرائیل، جمعه ۱۴ شهریور به تلویزیون دولتی «کان» اسرائیل گفت، کشورش با با مراجعه به کنگره آمریکا، تلاش خواهد کرد که آمریکا «هیچ نوع جنگنده‌ای از جمله اف۳۵ به امارات نفروشد».

اسرائیل تأکید دارد «برتری نظامی» و به‌ویژه «توان برتر هوایی» این کشور باید در برابر همه کشورهای منطقه حفظ شود.

یعکوو پری، یک سیاستمدار پیشین و رئیس اسبق سازمان امنیت داخلی اسرائیل، به روزنامه معاریو گفته است فروش جنگنده‌های آمریکایی به امارات «خوب خواهد بود» زیرا ممکن است «کشورهای دیگر را به پیوستن به مبارزه با ایران تشویق کند».

آلون بن‌داوید، گزارشگر امور نظامی اسرائیلی که هفته گذشته با اولین پرواز تجاری مستقیم از تل‌آویو به ابوظبی رفت، به شبکه ۱۳ تلویزیون کشورش گفته‌است که انجام تمرین‌های مشترک حتی میان خلبانان اسرائیلی و اماراتی «در چند قدمی ایران» نباید کسی را شگفت‌زده کند.

در حالی که آمریکا مهم‌ترین متحد اسرائیل است، این اولین بار نیست که اسرائیل در برابر اقدامات آمریکا که از آن آشکارا ابراز ناخشنودی می‌کند، خواهان دریافت نوعی «غرامت» می‌شود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG