لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۰:۰۱

تلاش نتانیاهو برای شکست ائتلاف مخالفان؛ بنی گانتز پیشنهاد نخست‌وزیری را رد کرد


رسانه‌های اسرائیل گزارش داده‌اند که بنیامین نتانیاهو کماکان به تقلا برای بقای حزب لیکود در قدرت ادامه می‌دهد. این در حالی است که قرار است روز یک‌شنبه، ۲۳ خرداد، دولت جدید به رهبری مخالفان او در پارلمان رای اعتماد بگیرد.

آقای نتانیاهو در یکی از آخرین تقلاهای خود برای به شکست کشاندن ائتلاف مخالفانش، روز جمعه به بنی گانتز، رهبر حزب «ابی- سفید» پیشنهاد تازه‌ای داد.

بر اساس گزارش‌های جروزالم پست و تایمز اسرائیل، بنیامین نتانیاهو از طریق چند منبع به بنی گانتز پیشنهاد داده که خود او فورا و همین روز جمعه از نخست وزیری استعفا دهد و بدون حضور در دولت تنها یک نماینده عادی مجلس باشد و در برابر، بنی گانتز برای بیش از سه سال آینده در چارچوب دولت کنونی، پست نخست وزیری را به عهده بگیرد.

بنی گانتز در دولت کنونی پست نخست وزیر جایگزین را افزون بر وزارت دفاع دارد و قرار بود از اواسط پاییز نخست وزیر شود و بنیامین نتانیاهو پست دیگری را بر عهده بگیرد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، در حالی که آخرین پیشنهاد بنیامین نتانیاهو به بنی گانتز می‌توانست رهبر حزب آبی- سفید را بیش از سه سال در مسند نخست وزیری قرار دهد، اما آقای گانتز آن را رد کرد.

بنی گانتز از مدتی پیش حاضر به ائتلاف با رهبران احزاب مخالف بنیامین نتانیاهو شده است. حزب «آبی- سفید» یکی از هشت حزب در ائتلاف سیاسی جدید است.

بر اساس این گزارش‌ها، وزیران حزب لیکود نیز در روزهای اخیر دیدار و تماس‌های محرمانه‌ای با نمایندگان چند حزب راستگرا در ائتلاف جدید داشته‌اند تا شاید آنها را متقاعد کنند که در روز رای اعتماد به دولت جدید، رای منفی بدهند.

یائیر لاپید، رهبر حزب «یش آتید» که از چند روز پیش رسما اعلام کرده موفق به تشکیل ائتلافی از مخالفان بنیامین نتانیاهو برای تشکیل دولت جدید شده، روز جمعه قراردادهای ائتلاف با ۷ حزب کوچک دیگر را نهایی کرد.

این قراردادها از سوی رهبران ۸ حزب هم‌پیمان امضا و رئوس عمده آن رسانه‌ای شد.

همزمان، بنیامین نتانیاهو و همسرش پس از ۱۲ سال زندگی در اقامتگاه رسمی نخست وزیری در میدان «پاریس» در مرکز شهر اورشلیم، هنوز تاریخی را برای خروج خود از این ساختمان تعیین نکرده‌اند.

در صورتی که ائتلاف جدید دولتی روز ۲۳ خرداد از رای اعتماد دستکم ۶۱ نماینده از ۱۲۰ عضو کنست برخوردار شود، نفتالی بنت، رهبر حزب «یامینا» بلافاصله باید کار خود را به عنوان نخست وزیر آغاز کند.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، دفتر بنیامین نتانیاهو از گزارش شبکه سی‌ان‌ان که رفتار او را با دونالد ترامپ در آخرین روزهای حضور در کاخ سفید شبیه کرده، «خشمگین» است.

بوعاز بیسموت، مدیر مسئول روزنامه اسرائیل هیوم، حامی بنیامین نتانیاهو، جمعه شب به شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل گفت که اطمینان دارد آقای نتانیاهو «عرف رسمی» را رعایت خواهد کرد و در آیین ورود نفتالی بنت به اقامتگاه نخست وزیری، از او استقبال خواهد کرد.

در همین حال، وزیران حزب لیکود در گفت‌وگو با رسانه‌ها ابراز اطمینان می‌کنند که خروج بنیامین نتانیاهو از قدرت «موقتی» است. آنها قول داده‌اند که لیکود در جایگاه اپوزیسیون، برای ساقط کردن دولت بنت- لاپید مبارزه کند.

با وجود «اطمینان» حامیان ائتلاف جدید به آغاز به کار دولت آنها، هنوز بعید نیست که تا شامگاه یکشنبه بروز رویدادهایی غیرمنتظره، ورق را به زیان این ائتلاف برگرداند.

بنیامین نتانیاهو سه سال در دهه نود میلادی و پس از آن، بیش از ۱۲ سال نخست وزیر کشورش بوده است. محاکمه او در سه پرونده اتهامی فساد از چند ماه پیش در جریان است. وی این محاکمه را پرونده‌سازی رقیبان سیاسی می‌داند.

XS
SM
MD
LG