لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۱۴:۳۳

یک «سرهنگ سپاه پاسداران» در حمله منتسب به اسرائیل در سوریه کشته شد


عکسی که ایرنا از رضا زراعی، سرهنگ کشته‌شده سپاه پاسداران در سوریه، منتشر کرده است
عکسی که ایرنا از رضا زراعی، سرهنگ کشته‌شده سپاه پاسداران در سوریه، منتشر کرده است

در پی حمله اسرائیل به یک «ویلا» در ساحل بندر بانیاس سوریه، دست کم سه نفر از جمله یک عضو سپاه پاسداران کشته شدند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، به نقل از روابط عمومی نیروی دریایی سپاه پاسداران، او را رضا زارعی با درجه «سرهنگ» معرفی کرده است.

بر اساس این گزارش او از نیروهای «منطقه یکم نیروی دریایی سپاه» بوده که به عنوان «مستشار» در سوریه حضور داشت و همراه با دو تن از نیروهای حزب‌الله لبنان در شهر بانیاس کشته شدند.

سپاه پاسداران مدعی شده که این سه تن در حمله هوایی اسرائیل جان خود را از دست دادند.

ایران نیروهای خود در سوریه را که از زمان جنگ داخلی این کشور به حکومت بشار اسد یاری می‌رسانند، با عنوان «مستشار نظامی» معرفی می‌کند.

پیش‌تر گزارش خبرگزاری فرانسه، به نقل از دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا اعلام کرده که بامداد جمعه ۱۱ اسفند سه انفجار «مهیب»، یک ویلا را در مرکز شهر ساحلی بانیاس در شمال غرب سوریه واقع در دریای مدیترانه ویران کرده است.

این منبع گفته است که این ویلا به «یک گروه وابسته به ایران» پناه داده بود.

«اسکای‌نیوز عربی» نیز به نقل از مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرده است که ویلایی که مورد هدف قرار گرفته است، به‌تازگی به محل تردد و اقامت فرماندهان سپاه پاسداران و حزب‌الله لبنان تبدیل شده بود.

رامی عبدالرحمن در ادامه گفته است که چون «این منطقه محل نفوذ جمهوری اسلامی و حزب‌الله نیست، کسانی که به ویلا رفت‌وآمد داشتند، گمان می‌کردند که حضور در این منطقه می‌تواند آن‌ها را از دیدها دور کند.»

به گزارش رویترز، ارتش اسرائیل درباره این حمله حاضر به اظهارنظر نشد.

این خبرگزاری همچنین نوشته است که اسرائیل معمولا به مناطق اطراف دمشق حمله می‌کند و حمله اخیر به منطقه تارتوس که شهر بانیاس در آن واقع است، موردی نادر بوده است.

رویترز روز پنج‌شنبه دهم اسفند نیز از کشته شدن یک نیروی حزب‌الله در حمله اسرائیل به سوریه در نزدیکی مرز لبنان خبر داده بود.

پس از حمله گروه افراطی حماس به اسرائیل در ۱۵ مهر، اسرائیل در چارچوب مقابله با تدارکات گروه‌های متحد تهران در منطقه، حمله به اهداف وابسته به شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران در سوریه را افزایش داده است.

حماس از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا به‌عنوان گروه تروریستی اعلام شده است.

طی هفته‌های گذشته، نیروی هوایی اسرائیل به برخی محله‌های «مرفه» سوریه را که محل استقرار «فرماندهان نظامی و مستشاران ایرانی و گروه‌های نیابتی» به شمار می‌رود حمله و رسانه‌های حکومتی نیز تاکنون کشته شدن چند عضو سپاه را تأیید کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG