لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۱۰:۰۰

آمریکا سامانه «گنبد آهنین» اسرائیل را در جنوب خلیج فارس «مستقر می‌کند»


نمایی از سامانه دفاع ضدراکتی گنبد آهنین اسرائیل

رسانه‌های اسرائیل روز یکشنبه پنجم بهمن خبر دادند آمریکا سامانه‌ دفاع ضد راکتی «گنبد آهنین» را برای دفاع از پایگاه‌های نظامی خود در امیرنشین‌های خلیج فارس در برابر «تهدیدات احتمالی ناشی از ایران» مستقر خواهد کرد.

وزیر دفاع اسرائیل پیشتر اعلام کرده بود که این کشور دومین سامانه دفاع ضد راکتی «گنبد آهنین» را به ارتش آمریکا تحویل داده است.

هم‌زمان اعلام شد که ژنرال کنت مک‌کنزی، فرمانده سنتکام (ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا)، در این هفته برای گفت‌وگو با مقامات اسرائیل، عمدتا در مورد ایران، به تل‌آویو خواهد رفت.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، به تازگی گفته بود که این کشور در ماه ژانویه دو سامانه دفاع «گنبد آهنین» را به ارتش آمریکا تحویل داده و تعهد خود را عملی کرده است. او ابراز اطمینان کرده بود که این سامانه‌ها از نظامیان آمریکا در رویارویی با «تهدیدات احتمالی که در حال شکل‌گیری است» دفاع خواهد کرد.

روزنامه‌های هاآرتص و جروزالم پست روز یکشنبه گزارش دادند که این سامانه‌ها به پایگاه‌های آمریکا در حوزه امیرنشین‌های خلیج فارس انتقال یافته تا از این پایگاه‌ها و نظامیان مستقر در آن در برابر «تهدیدات احتمالی از سوی ایران» محافظت کنند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، در آخرین روزهای کاری‌اش به ارتش آمریکا دستور داد که اسرائیل در حوزه استحفاظی سنتکام قرار گیرد، در حالی که تا پیش از این، اسرائیل در حوزه یوروکام، ستاد نیروهای آمریکا در اروپا بود.

خبرگزاری‌ها و رسانه‌های اسرائیل این فرمان دونالد ترامپ را گامی برای حمایت روشن‌تر ارتش آمریکا از تقویت همکاری اسرائیل و امیرنشین‌های خلیج فارس در رویارویی مشترک آن‌ها با ایران عنوان کردند.

سفر ژنرال مک‌کنزی به اسرائیل نخستین دیدار یک مقام ارشد آمریکایی از این کشور پس از استقرار دولت جدید ایالات متحده و روی کار آمدن جو بایدن، رئیس‌جمهوری دمکرات، است.

یک روز پیش از اعلام سفر فرمانده سنتکام به اسرائیل، جک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، در نخستین تماس تلفنی با همتای اسرائیلی خود، مئیر بن‌شبات، در مورد ایران و همچنین «پیمان‌های ابراهیم» گفت‌وگو کرد.

جو بایدن از کوشش دولت دونالد ترامپ در راه دستیابی به صلح میان اسرائیل و کشورهای عرب، در چارچوب «پیمان‌های ابراهیم» حمایت کرده هر چند که هنوز قولی برای گسترش این توفق‌ها نداده است.

همزمان، اسرائیل و امارات متحده عربی از پیشرفت عملی در اجرای توافق کامل صلح فیمابین خود که شش ماه پیش بدست آمد، خبر دادند.

دولت امارات روز یکشنبه گشایش سفارت خود در شهر تل‌آویو را تایید کرد و وزارت خارجه اسرائیل نیز خبر داد که سفارتخانه این کشور در ابوظبی از شامگاه چهارم بهمن رسما کار خود را آغاز کرده است.

ایتان نائه، دیپلمات ارشد وزارت خارجه که به عنوان سفیر اسرائیل در امارات کار خواهد کرد، شنبه شب گشایش سفارتخانه این کشور را «لحظه‌ای تاریخی و هیجان‌انگیز برای آغاز کار دیپلماتیک در خلیج فارس» توصیف کرد.

گابی اشکنازی، وزیر خارجه اسرائیل، این هفته و سپس بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر، به زودی از امارات و بحرین رسما دیدار کنند.

دولت اسرائیل همچنین روز یکشنبه توافق عادی‌سازی رابطه با مراکش را رسما تصویب کرد و آن را برای تایید نهایی به کنست، مجلس، ارائه کرد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG