لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۱۷:۵۷

توسل به صدور بخشنامه تهدیدآمیز برای جلوگیری از ادامه تجمعات معلمان


محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان ایران، از صدوربخشنامه‌هایی از سوی آموزش و پرورش خبر داد که با هدف «ایجاد وحشت» در میان معلمان و باز داشتن آنها از حضور در تجمعات اعتراضی صادر می‌شود.

آقای حبیبی در حساب توییتر خود، تصویر دو بخشنامه آموزش و پرورش در این زمینه را منتشر کرده است.

وی از این که مسئولان آموزش و پرورش، به جای «پاسخگویی به مطالبات برحق معلمان»، درصدد ایجاد «رعب و وحشت» در آنها هستند، انتقاد کرده است.

در یکی از این تصاویر، مدیر آموزش و پرورش زرین‌دشت در استان فارس به صراحت از کلیه مدیران آموزش و پرورش این شهرستان خواسته معلمان را «توجیه» کنند که «حضور در تجمع و تحصن در آموزشگاه و بیرون از آموزشگاه خلاف» است و معلمی که دست به چنین اقدامی بزند، به هیئت رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان آموزش و پرورش معرفی می‌شود.

در بخشنامه مدیر ناحیه یک آموزش و پرورش خرم‌آباد نیز که تصویر آن پیوست توییت محمد حبیبی است، نوشته شده که «رسانه‌های بیگانه» برای «هدف» قرار دادن لایحه رتبه‌بندی معلمان «صف» کشیده‌اند.

وی به کلیه مدیران آموزش و پروش منطقه خود دستور داده که «هوشیار» بوده، «اشراف کامل» بر نیروهای تحت پوشش خود داشته باشند و همکاران خود را برای پرهیز از تجمع و تحصن «اقناع» کنند.

در این بخشنامه همچنین از مدیران آموزش و پرورش خواسته شده هر گونه عدول از این دستور را «در اسرع» وقت به حراست گزارش کنند و هرگونه «سهل‌انگاری در اطلاع‌رسانی» در این زمینه را متوجه مدیران دانسته است.

در ماه‌های اخیر، آموزگاران ایرانی در سراسر کشور تجمعاتی برپا کرده و خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند. در برخی از این تجمعات، دانش‌آموزان نیز با معلمان همراهی کرده‌اند.

محورهای اصلی اعتراض معلمان «عدم اجرای همسان‌سازی بازنشستگان»، «عدم اجرای کامل رتبه‌بندی»، «عدم اجرای کامل اصل ۳۰ قانون اساسی» و «بازداشت معلمان و پرونده‌سازی علیه فعالان صنفی» است.

همزمان با گسترده‌تر شدن ‌اعتراض‌ها و تجمع‌های صنفی، برخوردهای امنیتی و قضایی با معلمان، کارگران، بازنشستگان و مزدبگیران و فعالان صنفی شدت گرفته است.

این برخوردها با معلمان در شرایطی صورت می‌گیرد که گزارش‌هایی از خودکشی معلمان به دلیل تنگدستی در برخی شهرهای ایران منتشر شده است.

با استفاده از توییتر و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG