لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۵۷

انتخابات ایتالیا؛ رقابت میان ائتلاف برلوسکونی، عوام‌گرایان و چپ میانه


برلوسکونی (نفر وسط) با حزب دست‌راستی و تندروی «لا لگا» (سمت راست) ائتلاف کرده‌است

شهروندان ایتالیایی، در انتخابات پارلمانی روز یک‌شنبه ۱۳ اسفند، در مورد دولت آینده خود تصمیم می‌گیرند؛ در حالی‌که رقابت اصلی میان ائتلاف برلوسکونی و راست‌گرایان افراطی، عوام‌گرایان، و چپ‌ میانه جریان دارد.

ائتلاف سیلویو برلوسکونی، با حزب دست‌راستی و تندروی «لا لگا»، و دو حزب کوچک‌تر، در حال حاضر جایگاه نخست نظرسنجی‌ها را به خود اختصاص داده‌است. با این وجود هنوز نشانه‌ای از این‌که این ائتلاف بتواند دست‌کم ۴۰ درصد آرای لازم برای تشکیل دولت را کسب کند، دیده نمی‌شود.

برلوسکونی، نخست‌وزیر پیشین ایتالیا که به‌دلیل پرداخت رشوه و «رابطه جنسی غیرقانونی» احکام قضائی دریافت کرده، قادر نیست رهبری دولت را به‌طور مستقیم در دست‌ گیرد. آقای برلوسکونی برای نخست‌وزیری، در صورت پیروزی در انتخابات، آنتونیو تاجانی، را نامزد کرده‌است. تاجانی در حال حاضر رئیس پارلمان اروپا است.

لا لگا -پیش‌تر با نام: اتحادیه شمالی برای استقلال پادانی- حزب اصلی ائتلاف برلوسکونی، حزبی‌ست با سیاست‌های ضدمهاجرتی که رهبری آن را متئو سالوینی برعهده دارد.

آقای سالوینی از هم‌فکران مارین له‌پن، رهبر «جبهه ملی» فرانسه به‌شمار می‌رود و از سیاست‌های ولادیمیر پوتین ستایش کرده‌است.

در طرف دیگر صحنه سیاست عوام‌گرایان حزب «پنج ستاره» حضور دارند به‌رهبری لوئیجو دی‌مایو؛ جوان ۳۱ ساله‌ای که وعده داده حداقل دستمزد را به ۷۸۰ یورو (تقریبا هزار دلار) افزایش دهد. حزب پنج‌ ستاره در مناطق جنوبی ایتالیا از هواداران زیادی برخوردار است.

رقیب دیگر در انتخابات روز یک‌شنبه حزب «دمکرات» متئو رنزی، نخست‌وزیر پیشین ایتالیا است که رهبری چپ‌ میانه را در دست دارد.

اگر هیچ‌یک از احزاب نتوانند به حد نصاب برای تشکیل دولت دست یابند و قادر نشوند ائتلافی با احزاب و گروه‌های دیگر تشکیل دهند، رئیس‌جمهوری ایتالیا، می‌تواند دستور تشکیل یک دولت موقت و برگزاری دوباره انتخابات را صادر کند.

کارزار انتخاباتی هفته‌های گذشته با جنجال و درگیری میان هوادران راست افراطی و آنتی‌فاشیست‌ها همراه شده‌است.

با استفاده از رویترز، اسوشیتدپرس، خبرگزاری فرانسه|ت.ت

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG