لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۰۸

تلاش‌‌ها برای تشکیل دولت در ایتالیا شکست خورد


جوزپه کونته

مخالفت رئیس‌جمهوری ایتالیا با گزینه پیشنهادی برای وزارت اقتصاد، تلاش برای تشکیل دولت را بی‌نتیجه گذاشته و این احتمال که انتخابات دوباره در آن کشور برگزار شود را افزایش داده‌است.

سرجیو ماتارلا، رئیس‌جمهوری ایتالیا، ششم خرداد ماه اعلام کرد حاضر به پذیرش گزینه پیشنهادی جوزپه کونته، نامزد پست نخست‌وزیر، برای وزارت اقتصاد در کابینه دولت نیست. گزینه پیشنهادی برای وزارت اقتصاد از چهره‌های منتقد عضویت کشورش در «یورو» به‌شمار می‌رود.

آقای مارتلا، رئیس‌جمهوری ایتالیا، در جریان یک سخنرانی همگانی، گفته او تمامی گزینه‌های پیشنهادی برای کابینه دولت را تائید می‌کند، اما حاضر نیست پائولو ساونا، گزینه ۸۱ ساله پیشنهادی حزب دست راستی «لیگا» و حزب عوام‌گرای «پنج ستاره» برای وزارت اقتصاد را بپذیرد.

رئیس‌جمهوری ایتالیا می‌گوید چنین گزینه‌ای می‌تواند پیامدهای منفی بر اقتصاد کشورش بگذارد؛ «وزیر اقتصاد همواره پیامی‌ست که می‌تواند به مانند یک زنگ هشدار، و یا زمینه‌ای برای اعتمادسازی، تلقی شود».

سرجیو ماتارلا گفته خواستار آن است فردی برای وزارت اقتصاد معرفی شود، که حامی موضع خروج ایتالیا از یورو نباشد. پائولو ساونا، واحد پول اروپا، یورو، را «قفس آلمانی» توصیف کرده و معتقد است کشورش باید آماده باشد «در صورت نیاز» از یورو خارج شود.

خروج احتمالی ایتالیا، سومین اقتصاد بزرگ «منطقه یورو»، می‌تواند به بحران گسترده اقتصادی و سیاسی بیانجامد.

متئو سالوینی، رهبر حزب «لیگا» هشدار داده است عدم پذیرش گزینه آن‌ها برای وزارت اقتصاد می‌تواند تلاش‌ها برای تشکیل دولت را به‌طور کلی ناکام بگذارد. رهبر حزب عوام‌گرای «پنج ستاره» فراتر رفته و خواستار استیضاح رئیس‌جمهوری شده‌است.

انتخابات ایتالیا در زمستان گذشته پیروز قطعی نداشت و هیچ ‌یک از احزاب و ائتلاف‌ها نتوانستند حد نصاب ۴۰ درصد را برای تشکیل دولت کسب کنند. حزب «جنبش پنج ستاره» ۳۳ درصد آرا، حزب لیگا حدود ۱۷ درصد آرا، حزب راست میانه ۱۴ درصد و حزب چپ میانه ۲۳ درصد آرا را از آن خود کردند.

احزاب دست راستی در انتخابات اخیر به طور گسترده بر مسئله مهاجران در ایتالیا تمرکز کرده بودند. در عین حال بیکاری ۱۰.۸ درصدی و کم‌رونقی اقتصاد ایتالیا از دیگر محورهای مبارزه‌های انتخاباتی بود. ایتالیا پس از یونان بیشترین بدهی را در اتحادیه اروپا دارد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه، اسوشیتدپرس، رادیو فردا|ت.ت
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG