لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۲۹

مشروطه ایرانی؛ گفت‌وگو با ماشاءالله آجودانی


۱۰۹ سال پیش در چنین روزهایی، ایران دستخوش حوادثی بود که بر تاریخ آینده‌اش تأثیر فراوانی گذاشت و بی‌اغراق، بسیاری از رویدادها و موقعیت‌های سیاسی و اجتماعی ایرانیان تا همین امروز به گونه‌ای ریشه در همان حوادث نیز دارد.

پس از آنکه حکومت مستبد محمدعلی شاه مجلس اول را به توپ بست و سرکوب مشروطه‌خواهان را در دستور کار قرار داد، مبارزان از نقاط مختلف ایران همراه با تفنگچیان و سپاهیان خود رهسپار تهران شدند.

سردار اسعد بختیاری با هزاران سوار مسلح ایل بختیاری از جنوب، و سپهدار تنکابنی با سپاهی از شمال راه تهران را در پیش گرفتند و این دو سپاه در ۲۲ تیرماه در بادامک تهران به هم رسیدند.

به نوشته مورخان، نیروهای محمدعلی شاه که به مصاف این تفنگداران آمده بودند، پس از دو روز درگیری، دو روز بعد در بعدازظهر ۲۴ تیرماه تار و مار شدند و ملّیون و مشروطه‌خواهان سرانجام در ۲۵ تیرماه تهران را فتح کردند.

همزمان با این روزهای تاریخی، از نویسنده کتاب معتبر و ارزشمند «مشروطه ایرانی»، ماشاءالله آجودانی در لندن دعوت کردم برای مروری بر مفاهیم این کتاب.

من مهرداد قاسمفر هستم. این برنامه مرور کتاب رادیو فردا «نمای دور نمای نزدیک» است.

گفت‌وگو با ماشاءالله آجودانی همزمان با یکصد و نهمین سالروز «فتح تهران»
please wait

No media source currently available

0:00 0:31:21 0:00
لینک مستقیم

  • 16x9 Image

    مهرداد قاسمفر

    مهرداد قاسمفر شاعر، نویسنده و روزنامه‌نگار فرهنگی و اجتماعی است که از بیش از یک دهه پیش با رادیوفردا همکاری می‌کند. او در این سال‌های علاوه بر تهیه گزارش‌های متنوعی در حوزه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی، تهیه‌کنندگی چندین مجموعه را به عهده داشته که از جمله آنها برنامه‌های هفتگی «جنگ فرهنگی» و «نمای دور، نمای نزدیک» است.

دیدن نظرات (۳۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG