لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۲:۴۶

رساله‌ای در باب وسط‌بازی


وسط عکس جنبه تزئینی دارد!

طنزنوشته‌ای از جلال سعیدی

مقدمه: در تاریخ علم گفته شده خط استوا (که به شکل ناجوانمردانه‌ای زمین را از وسط قاچ کرده) قدیمی‌ترین وسط‌باز شناخته شده است و وسط‌باز بود وقتی هنوز وسط‌‌بازی مد نشده بود، اما در علم مدرن و بر اساس اصل ثابت‌شدۀ «خیرالامور اوسطها» وسط‌بازی و وسط‌بازان تعاریف دیگری دارند که در این مقال(؟) به آن می‌پردازیم.

تعریف:

‌وسط‌باز فردی‌ است که بر اساس تقسیمات کشوری، لشکری، منطقه‌ای، استانی، بین‌المللی، داخلی، خارجی، براندازانه و حتی قوانین فیزیک هسته‌ای در وسط قرار می‌گیرد. یک وسط‌باز حرفه‌ای تلاش می‌کند با وجود همه تغییرات در شیب محور وقایع و فجایع، وسط را از دست ندهد.

بنابراین یک وسط‌باز حتی در مورد آتش‌سوزی جنگل‌های استرالیا هم که بخواهد نظر بدهد، معمولاً دستش را زیر چانه‌اش می‌گذارد و ضمن محکوم کردن کبابیت عرضی سوخته شدن خانه و زندگی حیوانات یا همان جنگل، با گرفتن حالتی ارشمیدوس‌وار (که دقیقاً نمی‌دانم چه حالتی است ولی اصطلاح باکلاسی است) می‌گوید: «واقعاً نمی‌دونم! شاید باید بشینیم پای حرفای آتیش، ببینیم اون چی میگه! شاید اونم مشکلات خاص خودش رو داشته باشه.»

بنا به گزارش‌ها حتی کوآلا‌های آرام و بچه‌کانگوروهای یتیم ساکن مناطقِ در حال سوختن هم با شنیدن حرف‌های وسط‌باز قصه ما فریادی از ته اعماق سر داده گفته‌اند: «قیصر! بیا که وسطمو سوختن!»

پراکندگی محل زندگی:

درست است که وسط‌بازان در زمینه اظهارنظر به وسط علاقه دارند ولی از نظر جغرافیایی در همه نقاط دنیا یافت می‌شوند. بعضی از آن‌ها داخل کشور و بعضی هم بیرون از کشور زندگی می‌کنند، ولی این‌ها اصلاً مهم نیست. همان‌طور که گفتیم، یک وسط‌باز حرفه‌ای هر جا که باشد بلد است وسطش را پیدا کند.

وسط‌باز کاذب:

به این افراد وسط‌بازنما هم گفته می‌شود. این افراد در حالی که به یکی از طرف‌های طیف گرایش شدیدی دارند، اما در ظاهر وسطش را می‌گیرند تا بعد به شکلی در جهت منافع طیف مورد علاقه کاری انجام دهند.

این‌ها موجوداتی هستند که معمولاً خودشان فکر‌ می‌کنند خیلی باهوش‌اند. یعنی در اصل جمال شورجه‌ای هستند که پوستین محمدرضا شریفی‌نیا پوشیده‌اند، ولی در جریان نیستند که الان حتی حسام نواب صفوی هم که باشی، ته ماجرا مسعود ده‌نمکی از کار درمی‌آیی.

البته برای این‌که یک وقت وکیل بین‌المللی کشورمان، جناب نواب صفوی، در محاکم بین‌المملی دنیا از ما شکایت نکند، بیش از این درباره ایشان حرف نمی‌زنیم و همین‌جا اعلام می‌کنیم هر چه هم تا حالا با اشاره به ایشان گفتیم، منظورمان مرحوم مغفور جنت‌مکان الویس پریسلی بود.

فواید وسط‌‌‌‌بازی:

یک وسط‌باز می‌تواند در حالی که حسابی شاکی شده از دست اینستاگرام به خاطر حذف پست‌هایش با عکس غروب و سردار سلیمانی، نگاه سردار در امتداد آفتاب و با کپشن‌هایی چون:

قاسم قاسم! دل من شد اسیرت

یه قاسم خبرم کرد که آفتاب لب بومه

بدون قاسمم هرگز!

و جای خالی قاسم (تألیف استاد محمود وسط‌آبادی)، اما بابت هر استوری در همان اینستاگرام ۵ میلیون دریافت کرده، ضمن عکس انداختن با کودکان کار به همگان نشان دهد که وسط دقیقاً کجاست.

وقتی هم به وسط‌‌باز گرامی می‌گویند خب اگه انقدر از اینستاگرام شاکی هستی، چرا اکانتت رو به نشونه اعتراض نمی‌بندی، جواب می‌دهد: «دیگه حالا مبارزه هم حدی داره‌ها. گذشت از وسط‌بازانه!»

نتایج وسط‌‌بازی:

شما می‌توانی یک خواننده باشی در خارج کشور و در آثارت هرچه از دهنت می‌آید بار بالا و پایین نظام و مسئولانش بکنی، بعد یکهو چشم‌ باز کنی ببینی در یک «پرواز» بلند با هواپیمایی «هما»، به اذن خدا در برج میلاد و سالن‌ همایش‌ها داری کنسرت زنجیره‌ای اجرا می‌کنی تپل!

تا بعد که هواپیمای مردم را با موشک می‌زنند، به آن‌ها توصیه کنی بروند مثل تو زرنگ باشند و بلیت گران بخرند تا خوشبختانه زنده بمانند. این البته از نمونه‌های خیلی خیلی پیشرفته وسط‌بازی است و عرصه پرواز سیمرغی چنین تپل و وسط‌بلد نه جولانگاه هر جوجه‌اردک زشتی می‌باشد.

XS
SM
MD
LG