لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۹:۴۲

مختصات ول‌شدگان؛ از بیکینی تا مقنعه


یک ول‌شده تیپیک در خیابان‌های تهران در حال مبارزه با استکبار با ابزار آرایش غلیظ و کف دست

طنزنوشته‌ای از جلال سعیدی

در مقوله #اعدام نکنید که این هفته اتفاق افتاد و منجر به تعویق اجرای حکم اعدام سه تن از دستگیرشدگان اعتراضات آبان ۹۸ شد، یک دسته کاربران بودند که نوع واکنش و مشارکت‌شان در این حرکت عظیم مجازی باعث شد ما آ‌ن‌ها را ول‌شدگان بنامیم و در این مطلب به احوالات آنان می‌پردازیم تا متوجه شوید چقدر و‌ل‌اند.

پوشش: از مینی‌ژوپ تا کیسه، از شلوارک تا لباده، از هیچی تا چادر عربی و از بیکینی تا مقنعه. ( این افراد را از پوش‌شان نمی‌توانید شناسایی کنید.)

محیط زیست: از پول پارتی‌های شمال تهران تا حمام عمومی جنب حوزه علمیه قم. از تحریریه روزنامه ایران تا دفتر نیویورک تایمز. از دنس‌فلور مهمونی برگزار شده در منزل یکی از استادان ورشکسته تمام عرصه‌های داف‌خور فرهنگی تا خم‌شده تا کمر در چاه مسجد جمکران در حال تلاش برای آمدن آقا. از کمپ پناهندگی وسط اسکاندیناوی تا جبهه‌های حق بشار اسد علیه باطل.

روابط: از داشتن چند بی‌اف یا جی‌اف همزمان تا صیغه جیک ثانیه‌ای مُسلمات به قصد قربت. از بستن عهد اخوت با برادران حشد‌الشعبی تا علاقه بی‌حد و حصر به افراد مبتلا به ضایعه حشر‌السختی. از حضور در رکاب دکتر ظریف در هواپیمای نیویورک تا علاقه به اهداف کاملا ضخیم حالا هرکی باشه.

نوشیدنی‌ها: از جانی واکر تا دوغ آبعلی. از اسمیرنف تا تخم شربتی. از شربت شهادت تا محصولات قبل از غسل جنابت.

نوع واکنش به هشتگ: این افراد در ابتدای امر نظرشان این بود که این هشتگ کار عده‌ای از جواسیس ایرانی‌نمای وابسته به اروپا، ترامپ، بن‌سلمان و نتانیاهو است بنابراین سکوت کردند و یا در بهترین حالت زیر عکس املت پنیر و تخم‌مرغ نیمرو توئیت کردند: کدوم رو بخورم؟

اما آنإ‌ها بعد که دیدند هشتگ اعدام نکنید میلیونی شد و دارد ضایع می‌شود، دست به کار شدند و مثلاً در حالی که شعر «توانا بود هر که دانا بود» یا «ز گهواره تا گور دانش بجوی» را توئیت می‌کردند، یک هشتگ اعدام نکنید هم زدند. بعدتر اما که هشتگ چند میلیونی شد، این‌ها هم برای این‌که عقب نیفتند، دیگر خودشان را به دریای پرتلاطم ریسک و خطر انداختند و توئیت کردند:

شبِ تاریک و مهتابم نیومد / نشستم تا سحر خوابم نیومد

بعد زیر این بیت یک هشتگ اعدام نکنید می‌زدند. از این‌ها اگر می‌پرسیدی ربط گودرز این شعر به شقیقه شما چیست، با نگاهی عاقل اندر سفیه جواب می‌دادند: «یعنی واقعاً از شب تاریک تو نفهمیدی من دارم ارکان نظام رو و خصوصاً اعدام رو زیر سؤال می‌برم؟»

در ادامه، این‌ها با منتشر شدن توئیت فارسی دونالد ترامپ دیگر کلاً خجالت را کنار گذاشتند و به میدان آمدند و با بازتوئیت کردن توئیت ترامپ و نوشتن عباراتی چون: «تو دیگه خفه!» و «تو رو سننه!» و «بیا! اینم رئیس‌شون»، هشتگ اعدام نکنید را به کار بردند که خب طبیعتاً این حرکت از رونالدینیویی‌ترین حرکات عالم سیاست ایران به حساب می‌آید، چون در آن واحد شما هم هشتگِ اعدام نکنید می‌زنید، هم به ترامپ فحش می‌دهید تا هم اطلاعات سپاه راضی شود، هم رزومه شود برای این‌که وقتی که در آینده تصمیم گرفتید اگر هوا پس شد بزنید بیرون و پناهندگی بگیرید.

XS
SM
MD
LG