لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۰:۲۰

عفو بین‌الملل خواستار لغو  فوری حکم اعدام احمدرضا جلالی شد


احمدرضا جلالی از پنجم اردیبهشت ماه سال گذشته به اتهام «جاسوسی» و «همکاری با دولت متخاصم» در زندان به‌سر می‌برد.
احمدرضا جلالی از پنجم اردیبهشت ماه سال گذشته به اتهام «جاسوسی» و «همکاری با دولت متخاصم» در زندان به‌سر می‌برد.

عفو بین الملل روز دوشنبه اول آبان ماه از حکومت ایران خواسته است که فورا حکم اعدام احمدرضا جلالی، پژوهشگر ایرانی مقیم سوئد را لغو کند.

این نهاد بین المللی مدافع حقوق بشر می گوید، احمدرضا جلالی پس از شکنجه های روحی و اعتراف به اعمالی که مرتکب نشده و در دادگاهی ناعادلانه به اعدام محکوم شده است.

فیلیپ لوتر، مدیر تحقیقات خاورمیانه و آفریقای شمالی عفو بین الملل،گفته است: احمدرضا جلالی در محکمه ای کاملا غیرمنصفانه و ناعادلانه به اعدام محکوم شده است و این نه تنها نشان می دهد که مقام های ایرانی همچنان عزم جدی برای استفاده از مجازات اعدام دارند، بلکه از منظری کاملا تحقیر آمیز به اجرای قانون می نگرند.

این مقام عفو بین الملل تاکید کرده است: هیچ گاه شواهدی که نشان دهد آقای جلالی به کاری به جزکار دانشگاهی مشغول بوده، ارائه نشده است. چنانچه او به خاطر استفاده مسالمت آمیز از حق خود برای آزادی بیان، ارتباط با دیگران و تجمع از جمله از طریق اشتغال به کار دانشگاهی محاکمه و محکوم شده است، مقام های (ایران)می بایست او را فورا و بدون قید و شرط آزاد کنند و همه اتهامات وارده را لغو کنند.

به نوشته عفو بین الملل یک فایل صوتی در یوتیوب منتشر شده که به نظر می رسد صدای احمد رضا جلالی در آن شنیده می شودکه می گوید،در دورانی که در انفرادی بوده دو بار بازجویان او را مجبور کرده اند که در برابر دوربین بیانیه هایی حاوی «اعترافات»را بخواند.

احمدرضا جلالی، از سال ۱۳۸۸ ساکن سوئد بود، و در این کشور مدرک اقامت دائم داشت. او در حوزه مدیریت بحران پژوهش و فعالیت می‌کرد و در دانشگاه کارولیسنکا، نزدیک استکهلم به کار مشغول بود. او از پنجم اردیبهشت ماه سال گذشته به اتهام «جاسوسی» و «همکاری با دولت متخاصم» در زندان به‌سر می‌برد. جلالی در سال‌های گذشته به دعوت نهادهای آموزشی و دانشگاهی، به ایران سفر کرده بود.

زینب طاهری، وکیل احمدرضا جلالی،به عفو بین الملل گفته است،احمدرضا جلالی به اتهام «افساد فی الارض» به اعدام محکوم شده است.

عفو بین الملل اضافه کرده است، یکی از وکلای احمدرضا جلالی که حکم دادگاه را رویت کرده گفته، در حکم آمده است که آقای جلالی بادولت اسرائیل همکاری می کرده و این کشور به او در گرفتن اجازه اقامت درسوئد کمک کرده است.

ویدا مهران‌نیا، همسر احمدرضا جلالی که همراه دو فرزندشان در سوئد زندگی می کند، به عفو بین المللی گفته است که همسرم در زندان دچار مشکلات متعدد جسمی و روحی شده است.

ویدا مهران‌نیا گفته است: ما خواهان آزادی همسرم هستیم چرا که هیچ جرمی مرتکب نشده است.

پیش از این، همسر احمدرضا جلالی و سازمان عفو بین‌الملل، اعلام کرده بودند که قاضی ابوالقاسم صلواتی، رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران، به طور شفاهی به این پژوهشگر زندانی گفته که او به اتهام‌هایی مانند «جاسوسی» یا «همکاری با کشورهای دشمن» به اعدام محکوم خواهد شد.

XS
SM
MD
LG