لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۴۲

نگرانی در مورد سلامتی نخست وزیر ژاپن؛ آبه: به انجام وظیفه ادامه می‌دهم


شینزو آبه

همزمان با نگرانی‌ها در مورد سلامتی شینزو آبه و دومین مراجعه او به بیمارستان طی روزهای اخیر٬ نخست وزیر ژاپن روز دوشنبه ۳ شهریور گفت٬ ضمن مراقبت از سلامتی خویش قصد دارد به بهترین نحو وظایفش را انجام دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز آقای آبه رکورد طولانی‌ترین دوره نخست وزیری ژاپن پس از جنگ جهانی دوم را که تا چندی پیش به عموی پدرش تعلق داشت پشت سرگذاشته و گمان می رفت که او پس از شکستن این رکورد از مقام خود کناره گیری کند.

شینزو آبه به دلیل نحوه مدیریت بحران کرونا و چند رسوایی در دولتش مورد انتقاد قرار گرفته و در دوره دوم نخست وزیری بخشی از محبوبیت خود را از دست داده است.

شینزو آبه که ماه آینده ۶۶ ساله خواهد شد در یک نشست خبری گفت: «می خواهم ضمن مراقبت از سلامتی خودم به بهترین نحو وظایفم را انجام دهم.»

او روز دوشنبه برای انجام آزمایش‌های بیشتر و دریافت نتایج آزمایش‌های پزشکی هفته قبل به بیمارستان مراجعه کرد. آقای آبه افزود در فرصت‌های بعدی در مورد وضعیت سلامتی خود توضیحات بیشتری خواهد داد.

هفته گذشته آقای آبه برای انجام آزمایش‌های پزشکی بیش از ۷ ساعت در بیمارستان بود و این به نگرانی‌ها در مورد سلامتی او دامن زد.

«نیپون تی وی» یکی از مهترین رسانه‌های ژاپن به نقل از چندین مقام دولتی و حزبی بدون ذکر نام آنها گزارش داد که آزمایش‌های هفته قبل مربوط به یک بیماری مزمن بوده اند.

آقای آبه در سال ۲۰۰۷ به دلیل کسالت ناشی از ابتلا به کولیت بدخيم (کولیت اولسروز) ناگهان از مقام نخست وزیری کناره گیری کرد. او در سال ۲۰۱۲ یکبار دیگر به مقام نخست وزیری انتخاب شد و از قرار معلوم با کمک داروهایی که قبلا وجود نداشت اکنون در حال معالجه و کنترل این بیماری است.

دفتر نخست وزیر ژاپن در مورد مراجعات به بیمارستان و جزئیات معالجه شینزو آبه اطلاعاتی ارائه نداده ولی وزير بهداشت ژاپن گفت آزمایش‌های هفته قبل بخشی از یک معاینه عادی بوده و به هیچ وجه در مورد سلامت نخست وزیر نگران نیست.

رسانه‌های ژاپن در هفته‌های اخیر سلامتی شینزو آبه از جمله سرعت راه رفتن او را به شکل وسیعی پوشش داده و در این مورد گمانه زنی کرده اند.

مجله «فلش» گزارش داد که نخست وزير روز ۶ ژوئیه در دفتر کار خود خون تهوع کرده است. دولت این گزارش را تکذیب کرد.

در صورت کناره گیری آقای آبه تارو آسو، معاون نخست وزیر و وزیر دارایی به عنوان نخست وزیر موقت اداره امور کشور را بر عهده خواد گرفت.

دوران نخست وزیری آقای آبه به عنوان رهبر حزب لیبرال دمکرات ژاپن در سپتامبر ۲۰۲۱ به پایان خواهد رسید.

از تارو آسو، وزیر دارایی، شیگرو ایشیبا، وزیر سابق دفاع، فومیو کیشیدا، وزیر سابق خارجه و تارو کونو وزیر فعلی دفاع به عنوان جانشینان احتمالی شینزو آبه یاد می شود.

همه آنها از قانونگذاران و سیاستمداران با سابقه حزب لیبرال دمکرات هستند و در صورت به قدرت رسیدن این افراد بعید است در سیاست‌های کلان دولت ژاپن تغییری ایجاد شود.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG