لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۳۶

توفان مرگبار «جبی» ژاپن را در نوردید


توفان «جبی» با بادهایی که سرعت آن‌ها به ۲۱۶ کیلومتر در ساعت می رسد به ژاپن رسیده‌است. این توفان بی‌سابقه در ۲۵ سال گذشته، تا کنون دست‌کم ۹ کشته برجای گذاشته و حمل و نقل هوایی را مختل کرده‌است.

توفان جبی ظهر روز سه‌شنبه، نخست به کرانه غربی ژاپن رسید؛ سقف برخی خانه‌ها را با خود برده، خرابی‌هایی برجا گذاشته و در اوساکا، یک تانکر ۲.۵ تنی را روی پل منتهی به فرودگاه بین‌المللی کانزایی واژگون کرده‌است.

حمل‌ونقل هوایی نیز دچار اختلال شده و بنا بر گزارش‌ها هزاران نفر در فرودگاه‌های اصلی با تاخیر یا لغو پروازهای خود روبه‌رو شده‌اند.

آن‌طور که خبرگزاری کیودو گزارش داده، مردمی که در فرودگاه کانزایی گیر کرده بودند با قایق از محل خارج شدند.

شمار قربانیان به ۹ نفر رسیده و دست‌کم ۳۴۰ نفر نیز زخمی شده‌اند. برخی قربانیان به‌دلیل ریزش سازه‌ها جان خود را از دست داده‌اند، یکی از قربانیان نیز از طبقه دوم خانه‌اش به پایین سقوط کرده‌است. شماری از مردم در ایستگاه کیوتو، در پی ریزش سقف زخمی شده‌اند.

برق بیش از ۱.۶ میلیون خانه در مناطق مختلف، از جمله اوساکا، نارا، فوکویی و شیگا قطع شده‌است. در مناطقی از اوسکا، نارا و کیوتو، دستور انتقال شهروندان به مناطق امن صادر شده‌است. بنا بر قوانین ژاپن، انتقال به مناطق امن امری اجباری نیست و شهروندان می‌توانند از آن سرپیچی کرده و در محل زندگی خود بمانند. هرچند در مواردی مانند توفان‌های عظیم دریایی، ریزش باران و سیل‌های ناشی از وزش توفان، خود دلیل دیگری برای خرابی‌ها و نیز تلفات انسانی‌ست.

شبکه خبری ان‌اچ‌کی صبح روز چهارشنبه گزارش داد توفند در منطقه هوکایدو به «مرکز کم‌فشار» تبدیل شده، هرچند مقام‌ها همچنان در مورد امواج دریای در مناطق شمالی هشدار می‌دهند.

شینزو ابه، نخست‌وزیر ژاپن، که در حال انجام سفرهای انتخاباتی برای حزب «لیبرال دمکرات» بود، فعلا از ادامه سفرها دست کشیده تا شخصا بر امدادرسانی و مقابله با پیامدهای «جبی» نظارت کند. آن‌طور که رسانه‌های ژاپنی می‌گویند او با انتقادهایی به‌خاطر واکنش‌های دولت به باران‌های شدید در ماه ژوئیه روبه‌رو است، و این موضوع احتمالا سبب شده تا دولت توجه بیشتری به توفان فعلی از خود نشان دهد. در جریان باران‌های شدید و سیلاب‌های ماه ژوئیه بیش از ۲۲۰ تن جان خود را از دست دادند.

از سال ۱۹۹۳ به این سو، نخستین بار است که توفانی در جزیره‌های اصلی ژاپن عنوان «خیلی قوی» به خود می‌گیرد. در سال ۱۹۹۳ توفان تابستانی جان ۴۸ نفر را در ژاپن گرفت.

کیوتو
کیوتو

قوی‌ترین توفان‌ها و گربادهای ثبت‌شده در دهه‌های اخیر معمولا بین ۲۳۰ تا ۳۰۰ کیلومتر در ساعت سرعت داشتند. هرچند در مورد توفان‌های منطقه آسیایی اقیانوس آرام (تایفون)، سرعت بادهای سهمگین معمولا در حد ۲۲۰ کیلومتر در ساعت هستند. قوی‌ترین توفان ثبت‌شده در این منطقه توفند استوایی «تیپ» است که در سال ۱۹۷۹ وزید، فیلیپین، کره، ژاپن، شمال‌شرق چین و خاور دور روسیه را در نوردید و ده‌ها کشته برجای گذاشت.

کیودو، تایمز ژاپن، خبرگزاری فرانسه، ان‌اچ‌کی|ت|خ.ک

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG