لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۵:۱۴

گروه‌های جهادی «یک جنگنده» ارتش سوریه را سرنگون کردند


تصویری آرشیوی از یک جنگنده ارتش سوریه

گروه جهادی «تحریر الشام» که ناحیه ادلب را در کنترل دارد روز چهارشنبه ۲۳ مرداد گفت یک جنگنده سوخوی ۲۲ ارتش سوریه را سرنگون کرده است.

این گروه در صفحه تلگرام خود اعلام کرد که این جنگنده بر فراز شهر التمانعه واقع در جنوب ادلب سقوط کرده است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه که اخبار جنگ در آن کشور را جمع آوری و منتشر می‌کند خبر سرنگونی این جنگنده در جریان درگیری‌های روز چهار شنبه را تایید کرد.

شبکه تلویزیونی «اورینت» وابسته به گروه‌های مخالف حکومت سوریه نیز گزارش داد که این جنگنده در شهر خان شیخون که در کنترل شورشیان و هدف حملات اخیر نیروهای دولتی است، سرنگون شده.

رسانه‌های دولتی سوریه تاکنون در این مورد خبری منتشر نکرده اند.

همزمان برخی گزارش‌ها از پیشروی نیروهای دولتی سوریه در شمال غرب کشور پیشروی حکایت دارند.

پس ازهشت سال جنگ داخلی در سوریه، ادلب و نواحی اطراف آن تنها منطقه‌ای است که در کنترل نیروهای ضد دولتی باقی مانده است. نیروی شورشی اصلی در این منطقه «تحریر الشام» است که در گذشته شاخه القاعده در سوریه بود.

در جریان توپباران و بمباران این مناطق توسط نیروهای سوریه و روسیه طی ماه‌های اخیر صدها نفر کشته و هزاران نفر آواره شده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه روز چهارشنبه اعلام کرد که نیروهای دولتی به چهار کیلومتری شهر خان شیخون رسیده‌اند که در جوار بزرگراهی بین دمشق و حلب قرار دارد. شهر حلب و بخش گسترده‌ای از مناطق اطراف آن در سال ۲۰۱۶ به تصرف نیروهای دولتی درآمد.

به گفته این نهاد، در بخش شرقی این جبهه نیز نیروهای دولتی برای تصرف تپه‌ای در ۶ کیلومتری این شهر می‌جنگند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه همچنین اضافه کرده که در جریان نبردهای روز چهارشنبه حداقل ۱۴ نیروی دولتی و بیش از ۲۰ نفر از شورشیان کشته شدند.

خبرگزاری دولتی سوریه نیز گفت ارتش این کشور چندین روستا را در غرب شهر خان شیخون از شورشیان بازپس گرفته است.

طبق توافق سال گذشته بین ترکیه و روسیه قرار بود با ایجاد یک ناحیه امن و حائل در این نواحی از سه میلیون ساکن ادلب و اطراف آن حفاظت شود، ولی این توافق هیچگاه عملی نشد.

در ماه مه امسال ائتلافی از گروه‌های شورشی جهادی به رهبری «تحریر الشام» کنترل این نواحی را به دست گرفت.

طبق آمارهای دیده‌بان حقوق بشر در جریان حملات سنگین نیروهای سوریه و روسیه به این مناطق از اواخر ماه آوریل تاکنون ۸۲۰ غیرنظامی کشته شده‌اند. سازمان ملل متحد می‌گوید ده‌ها مدرسه و مراکز درمانی هدف این حملات قرار گرفته‌اند.

نهادهای بشردوست هشدار داده‌اند حملات گسترده زمینی به این منطقه می‌تواند موجب یکی از بزرگترین فجایع بشری در جنگ داخلی سوریه شود.

در جریان جنگ داخلی سوریه بیش از ۳۷۰ هزار نفر کشته و میلیون‌ها نفر آواره یا مجبور به مهاجرت از کشور شده‌اند.

نیروهای دولتی در سال‌های اخیر توانسته اند بخش زیادی از خاک سوریه را از شورشیان باز پس بگیرند. در حال حاضر فقط ادلب و نواحی اطراف آن در کنترل شورشیان است و بخش‌های گسترده‌ای از مناطق شرقی کشور نیز در کنترل پیکارجویان کرد است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری‌های فرانسه و رویترز؛ ش.ر

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG