لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۰۶

زمین‌لرزه مرگبار در منطقه‌ای توریستی در چین


هزاران گردشگر از منطقه انتقال داده شده‌اند

زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۶.۵ ریشتر منطقه‌‌ای در نزدیکی پارک ملی جیوژایگو در جنوب‌غرب چین را لرزانده‌است. این منطقه در استان سیچوآن مملو از گردشگران است.

بنا بر گزارش‌ها تا کنون دست‌کم ۱۳ نفر کشته شده، و بیش از ۱۶۰ نفر نیز زخمی شده‌اند. همزمان مقام‌های محلی از انتقال نزدیک به ۳۲ هزار گردشگر به مناطق امن و گیرافتادن دست‌کم ده‌ها نفر از آن‌ها در جریان رانش زمین و خرابی‌های ناشی از زلزله خبر داده‌اند.

زمین‌لرزه اولیه در ۲۰۰ کیلومتری شهر گوانگ‌یوان، در عمق ۱۰ کیلومتری زمین رخ داده‌است. هرچند خودِ منطقه چندان پرجمعیت نیست اما نزدیکی آن به ذخیره‌گاه طبیعی جیوژایگو بر نگرانی‌ها در مورد تلفات و آسیب‌های انسانی افزوده‌است.

پس از زمین‌لرزه اولیه، دست‌کم ۴۰۰ پس‌لرزه دیگر نیز رخ داده‌اند که یکی از آن‌ها ۶.۵ ریشتر بود و ساعاتی پس از زمین‌لرزه اولیه در نزدیکی مرز چین و قزاقستان به‌وقوع پیوست.

فرمانداری سیچوان می‌گوید دست‌کم ۱۰۰ تن از گردشگرانی که در جیوژایگو و اطراف آن بوده‌اند به خاطر رانش زمین، ناشی از زمین‌لرزه نخست، در محل گیر افتاده‌اند. گزاش شده نزدیک به ۳۱ هزار و ۵۰۰ گردشگر دیگر به مناطق امن انتقال داده‌ شده‌اند. بیشتر از نیمی از قربانیان فعلی را گردشگران تشکیل می‌دهند.

شماری از گردشگران نیز در یکی از هتل‌های آسیب‌دیده گیر افتاده‌اند، آتش‌نشانی چین می‌گوید ۲۸۰۰ گردشگر دیگر از این هتل منتقل شده‌اند.

هنوز هویت و ملیت گردشگرانی که کشته شده یا در محل گیرافتاده‌اند مشخص نیست. دره جیوژایگو و مناطق حفاظت‌شده آن به‌طور معمول محل بازدید شهروندان چینی است. هرچند در حال حاضر و در میانه تابستان علاوه بر شهروندان چین، احتمال حضور گردشگران خارجی در محل نیز زیاد است.

وقوع زمین‌لرزه‌های بزرگ در استان سیچوان سابقه طولانی دارد؛ از جمله در زمان کشورداری دودمان چینگ، زمین‌لرزه و شکست یک سد، صدهزار کشته برجای گذاشت. در سال ۲۰۰۸ نیز زمین‌لرزه هشت ریشتری در نزدیکی مرکز این استان، جان ۷۰ هزار نفر را گرفت و میلیون‌ها نفر را آواره کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG