لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۰۳:۵۷

کاخ سفید: زمان برای رسیدن به توافق جهت احیای برجام رو به اتمام است


انریکه مورا و علی باقری کنی
انریکه مورا و علی باقری کنی

همزمان با دور تازه مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام در وین، جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، روز پنجشنبه تصریح کرد که گفت‌وگوها برای احیای این توافق کامل شده و فرصت کمی جهت دستیابی به یک توافق باقی‌مانده است.

جان کربی در کنفرانس خبری خود اظهار داشت، ما تا ابد منتظر نخواهیم بود تا ایران توافق را بپذیرد. توافقی روی میز وجود دارد. آنها می‌بایست آن را بپذیرند.

این مقام کاخ سفید تاکید کرد: به نظر می‌رسد زمان از نظر دستیابی به یک توافق بسیار کوتاه است.

در حالی نخستین روز از مذاکرات احیای برجام در وین پس از پنج ماه وقفه به پایان رسید که پیشتر طرف‌های حاضر در این گفت‌وگوها از پایین‌ بودن انتظارات‌شان سخن گفته‌اند و بر ضرورت امتیاز دهی طرف مقابل تاکید کرده‌اند.

در همین حال، استفانی لیختن اشتاین، خبرنگار دیپلماتیک در وین به نقل از یک دیپلمات ارشد اروپایی نوشته است که مذاکرات روز پنجشنبه بر نهایی کردن متن تازه پیشنهادی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای احیای برجام متمرکز بوده است.

این دیپلمات ارشد اروپایی تصریح کرده است، مذاکرات حول چهار تا پنج موضوع فنی انجام می شود.

این دیپلمات در ادامه گفته است،« موضوع اخذ تضمین حل شده است و ایران دیگر خواهان تضمین سیاسی نیست. ما به این نگرانی [ضمانت‌ها] در متن به شیوه‌ای کاملاً اساسی رسیدگی می‌کنیم. ایران از آنچه در متن ضمانت‌ها گنجانده شده خرسند است».

او همچنین اضافه کرده است که مساله بازرسی های پادمانی آژآنس بین المللی انرژی اتمی در خصوص ایران حل نشده است واین مساله در چارچوب احیای توافق برجام مورد بررسی قرار نگرفته است.

در همین زمینه، میخائیل اولیانف، نماینده روسیه در مذاکرات احیای برجام در واکنش به اظهارات این دیپلمات اروپایی گفته است، متنی در مذاکرات روز پنجشنبه درباره آن بحث گفت‌وگو شده است، محصول کار جمعی همه هئیت‌های حاضر در وین است.

درهمین حال، یک مقام بلندپایه ایران که نامش ذکر نشده است عصر پنج‌شنبه به رویترز گفت که «ایران انعطاف کافی از خود نشان داده است. اکنون بایدن باید تصمیم بگیرد. ما پیشنهادهای خود را داریم که در مذاکرات وین مورد بحث قرار خواهند گرفت، مانند لغو تدریجی تحریم‌ها علیه سپاه».

یک مقام دیگر ایرانی که نام او نیز ذکر نشده به این خبرگزاری گفته است: «اگر می‌خواهند این پیمان را احیا کنند، واشینگتن باید منافع اقتصادی ایران را تضمین کند و این کار نباید تا پایان دوره ریاست‌جمهوری بایدن به‌درازا بکشد».

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا پس ورود به کاخ سفید تمایل خود را برای احیا برجام اعلام کرد. در همین راستا مذاکراتی بین ایران و اعضای حاضر در برجام در وین پایتخت اتریش آغاز شد. ایران در این مذاکرات از مذاکره مستقیم با آمریکا خودداری کرد، اما هیئت آمریکایی در وین حضور داشت.

یازده ماه پس از آغاز این گفت وگوها، طرف‌های حاضر در این مذاکرات در اسفندماه گذشته بر سر متنی برای احیای برجام توافق کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اما این مذاکرات عمدتاً به دلیل درخواست تهران برای خارج کردن سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا و امتناع ایالات متحده از انجام این کار، از آن زمان متوقف شد.

جوزپ بورل در ماه گذشته میلادی پیش نویس تفاهم جدیدی را پیشنهاد کرد تا بن بست در این مذاکرات را رفع کند، اما به گفته دو مقام ایرانی تهران از این پیش نویس «راضی نیست.»

علی باقری کنی٬ مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران روز پنجشنبه با هیات‌های روسیه، چین و نماینده اتحادیه اروپا دیدار کرد.

با استفاده از خبرگزاری فرانسه، توییتر و رادیو فردا

XS
SM
MD
LG