لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۴۷

شمار کشته‌شدگان حمله به هتلی در کابل «به دست‌کم ۳۰ نفر رسید»


دود ناشی از حمله و درگیری‌ها در هتل «اینترکنتیننتال» کابل؛ اول بهمن

مقام‌های امنیتی افغانستان اعلام کرده‌اند شمار کشته‌شدگان حمله گروه طالبان به هتل «اینترکنتیننتال» کابل به دست‌کم ۳۰ نفر رسیده‌است. گفته شده شمار جان‌باختگان احتمالا افزایش پیدا خواهد کرد.

حمله شماری از مهاجمان به هتل «اینترکنتیننتال» شنبه شب، ۳۰ دی ماه آغاز شد و ساعت‌ها طول کشید تا در نهایت نیروهای امنیتی به آن خاتمه دادند. در حالی‌که شمار اولیه کشته‌ها -به جز مهاجمان- پنج غیرنظامی اعلام شد، اما با گذشت یک روز از این حمله این رقم افزایش قابل‌توجهی پیدا کرده‌است.

روز یک‌شنبه شبه‌نظامیان طالبان مسئولیت حمله را برعهده گرفتند.

وحید مجروح، سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان (صحت عامه) به خبرنگاران گفته‌است روز گذشته، ۱۹ جسد به بیمارستان‌های شهر انتقال داده شده‌است. بنا به گفته مقام‌های رسمی، ۱۴ تن از جان‌باختگان شهروندان خارجی هستند.

با وجود گفته‌های رسمی وزارت بهداشت، یک مقام ارشد امنیتی به خبرگزاری رویترز گفته‌است شمار جان‌باختگان دست‌کم ۳۰ نفر است؛ کارکنان هتل، میهمانان و نیروهای امنیتی در میان کشته‌شدگان هستند. بنا بر برخی گزارش‌های محلی شمار قربانیان حتی بیشتر از این و دست‌کم ۴۰ نفر است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید دو خلبان ونزوئلایی در میان قربانیان هستند. بنا به گفته وزارت خارجه اوکراین و قزاقستان، شهروندان این دو کشور نیز در این حمله کشته شده‌اند. احمد فرزان، از اعضای «شورای عالی صلح» که هدفش دستیابی به صلح میان دولت و طالبان است، از دیگر قربانیان حمله گروه طالبان است.

شـش مهاجم نیز توسط نیروهای امنیتی کشته شدند.

بنا بر گزارش‌ها، مهاجمان یونیفورم نظامی به تن داشتند. سخنگوی وزارت کشور افغانستان (داخله) در جریان یک نشست خبری گفته آن‌ها از بخش شمالی هتل وارد آشپزخانه و سپس سالون طبقه اول شده‌اند؛ جایی که به گفته نجیب دانش، درگیری‌های اصلی رخ داده و بیشتر قربانیان نیز در جریان همان کشته شده‌اند.

وزارت کشور افغانستان می‌گوید نیروهای ویژه پلیس موفق شدند ۱۶۰ تن از مهمانان، از جمله ۴۱ مهمان خارجی را نجات دهند.

بر پایه گزارش‌های رویترز، اسوشیتدپرس، رادیو آزادی، تلویزیون طلوع، رادیو فردا/ت.ت

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG