لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۱۸:۵۸

سفر مقام آمریکایی به تایوان لغو شد


کلی کرافت

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز سه شنبه ۲۳ دی ماه اعلام کرد، سفر کلی کرافت، سفیر ایالات متحده به تایوان لغو شده است.

قرار بود که کلی کرافت روز چهارشنبه به تایوان سفر کند. خبر این سفر، واکنش شدید پکن را درپی داشت. در همین زمینه چین به آمریکا هشدار داده بود که با «آتش بازی نکند.»

اما مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه گفت که تمامی سفرهای وزارت خارجه ایالات متحده، از جمله سفر خود به او اروپا، به دلیل نزدیک بودن انتقال قدرت به دولت جو بایدن لغو شده است.

سفر کلی کرافت به تایوان، بخشی از رویکرد سخت دولت دونالد ترامپ در قبال چین بود.در راستای همین سیاست سال جاری دو مقام امریکا به طور جداگانه به تایوان سفر کردند.

در مردادماه الکس ایزار، وزیر بهداشت و خدمات انسانی آمریکا، در راس هیئتی از تایوان دیدار کرد. طی ۴۰ سال گذشته، یعنی از آغاز روابط دیپلماتیک آمریکا با جمهوری خلق چین به‌جای تایوان، سفر آقای ایزار رخدادی بسیار نادر به‌شمار می‌رفت.

یک ماه بعد نیز کیت کراچ، معاون وزیر خارجه ایالات متحده برای رشد اقتصادی ، انرژی و محیط زیست به تایوان سفر کرد.

رویترز می‌گوید، در زمان این دیدارها، هواپیماهای جنگی چین بارها از فراز خط منصّف غیر رسمی تنگه تایوان عبور کردند.

لغو سفر پومپئو

خبرگزاری رویترز، به نقل از دیپلمات‌های اروپایی و افراد مطلع روز سه‌شنبه نوشت، مایک پومپئو به دنبال خودداری وزیر خارجه لوکزامبورگ و دیگر مقامات ارشد اروپایی از دیدار با وی، سفر خود را به اروپا لغو کرد.

طبق این گزارش، قرار بود که وزیر امور خارجه آمریکا ابتدا با ژان آسلبورن، وزیر امور خارجه لوکزامبورگ ، و سپس با رهبران اتحادیه اروپا ملاقات کند.

یک دیپلمات که نامش فاش نشده به رویترز گفته است، مایک پومپئو ابتدا قصد داشت به لوکزامبورگ برود، اما پس از عدم تمایل مقامات آنجا، سفر خود را لغو کرد.

دیگر مقامات مطلع گفته‌اند، سفر وزیر امور خارجه آمریکا به بروکسل نیز در لحظات آخر لغو شد.

طبق این گزارش، مایک پومپئو قرار بود در جریان سفر به بروکسل با ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، دیدار کند.

این در حالی است که وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که سفر روز پنجشنبه به دلیل کمک کردن به روند انتقالی به دولت جو بایدن لغو شده است.

با استفاده از رویترز و رادیو فردا؛خ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG