لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ تهران ۲۰:۵۵

کارنامه آبان ماه ۹۸

تازه‌ترین رویدادهای صنفی و کارگری ایران در آبان ماه ۹۸ را هر روز در اینجا دنبال کنید.


۱۶:۳۴

«شوش به خاطر اعتراض های کارگران نیشکر هفت تپه تعطیل شده است»

راضی نوری، نماینده مجلس از شوش، گفت که شهر شوش به خاطر اعتراض‌های کارگران نیشکر هفت‌تپه به تعطیلی کشیده شده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، او با انتقاد از وزیر کار نسبت به آنچه اتخاذ سیاست منفعلانه در مقابل اعتراض کارگران نیشکر هفت‌تپه نامید، افزود حدود یک ماه است که از اعتصاب و اعتراض کارگران نیشکر هفت‌تپه می‌گذرد.

راضی نوری با اعلام اینکه سه ماه دستمزد کارگران پرداخت نشده است،‌ گفت آنها حتی در مورد تمدید دفترچه های بیمه خود با مشکل مواجه هستند.

کارگران نیشکر هفت‌تپه خواستار دریافت دستمزدهای معوقه، لغو مالکیت خصوصی شرکت و بازگشت به کار همکاران اخراجی خود هستند.

شرکت نیشکر هفت‌تپه پس از واگذاری به بخش خصوصی در زمستان سال ۹۴ با مشکلات اقتصادی، از جمله تاخیر چند ماهه در پرداخت دستمزد و مزایای کارگران مواجه شده است.

۱۸:۲۵ ۲۴.۸.۱۳۹۸

انتقاد شماری از تشکل‌های کارگری از افزایش قیمت بنزین

افزایش قیمت بنزین در ایران، انتقاد شدید شماری از تشکل‌های کارگری را به همراه داشته است.

شورای بازنشستگان ایران با اشاره به اینکه معیشت کنونی مردم غیر قابل تحمل است، از افزایش قیمت بنزین به عنوان شوک اقتصادی نام برد که بقایای توان زندگی مردم را خواهد بلعید.

این شورا درباره تاثیر این وضع بر زندگی مردم نوشت: ظرفیت متراکم شده در فنر هم حدی دارد و از حد که خارج شود آنچنان قدرتی دارد که هیچ نیرویی مانع آن نخواهد شد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران هم با توصیف تصمیم حکومت جمهوری اسلامی برای افزایش قیمت بنزین، آن را تعرض دوباره به معیشت جامعه دانست.

این تشکل کارگری نوشت که حکومت‌ شش ماه اول سال ۹۸ را به تعرض و سرکوب جامعه به خصوص کارگران و فعالان جنبش مطالباتی مردم ایران پرداخت و ده‌ها و صدها تن از فعالان این عرصه‌ها را بازداشت و به احکام طویل المدت زندان و شلاق محکوم کرد تا بتواند تعرض‌های جدید اقتصادی را به جامعه تحمیل کند.

همچنین هیئت‌های اجرایی خانه‌های کارگر در بیانیه‌ای گفتند که افزایش قیمت حامل‌های انرژی از جمله بنزین سبب افزایش تورم و کوچک‌تر شدن سبد معیشتی حقوق بگیران می‌شود.

۱۴:۳۰ ۲۴.۸.۱۳۹۸

صدها کارگران نیشکر هفت‌تپه اعتصاب و تجمع کردند

کارگران بخش کشاورزی شرکت نیشکر هفت‌تپه روز جمعه به اعتصاب و تجمع خود ادامه دادند و خواستار تحقق مطالبات خود، از جمله پرداخت دستمزد معوقه خود شدند.

خبرگزاری دولتی ایرنا شمار تجمع‌کنندگان را ۳۰۰ تن اعلام کرد و نوشت کارگران خواستار پرداخت دستمزد ماه‌های مرداد، شهریور و مهر هستند.

سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه روز پنجشنبه از تجمع کارگران تمام بخش های این شرکت خبر داده بود.

کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه ضمن درخواست برای دریافت دستمزد معوقه خود به تمدید نشدن دفترچه‌های تامین اجتماعی، نداشتن امنیت شغلی و عدم بازگشت به کار همکاران اخراجی معترضند. آنها همچنین خواستار لغو مالکیت خصوصی شرکت نیشکر هفت‌تپه هستند.

اعتراض‌های کارگری پس از خصوصی شدن شرکت نیشکر هفت‌تپه در زمستان سال ۹۴ افزایش یافته است.

۱۲:۲۴ ۲۴.۸.۱۳۹۸

انتقاد خانه کارگر از «سیاست‌ها و تصمیم‌گیری‌های نادرست در عرصه اقتصادی»

هیئت‌های اجرایی خانه‌های کارگر سراسر ایران در پایان نشست سالیانه خود از آنچه سیاست‌ها و تصمیم‌گیری‌های نادرست در عرصه اقتصادی نامیدند، انتقاد کردند و گفتند که این وضعیت به دامنه و حجم مشکلات اضافه می‌کند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، در بیانیه این نشست با توصیف شوک ارزی دو سال‌ گذشته به عنوان تکرار تجربه ناموفق و یکی از بی‌سابقه‌ترین سیاست‌های تعدیل اقتصادی آمده است: سقوط ارزش پول ملی، قدرت خرید اقشار مزدبگیر را ۷۰ درصد کاهش داد و سبد معیشت کارگران را به شدت کوچک کرد.

هیئت‌های اجرایی خانه‌های کارگر با انتقاد از اینکه دولت هیچ اقدامی برای اتخاذ سیاست‌ جبرانی نکرد، اضافه کردند: اگر شخصی نمی‌تواند این ثبات را تضمین کند بهتر است صحنه را ترک و جای خود را به دیگری بسپارد.

در این بیانیه بر لزوم تقویت سبد معیشت کارگران و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی،‌ توقف خصوصی‌سازی، و بازگردانده شدن مالکیت شرکت‌های خصوصی شده به دولت، متناسب‌سازی مستمری بازنشستگان و پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی تاکید شده است.

هیئت‌های اجرایی خانه‌های کارگر همچنین اشاره کردند که افزایش قیمت حامل‌های انرژی سبب افزایش تورم و کوچک‌تر شدن سبد معیشتی حقوق‌بگیران از جمله کارگران و مستمری‌بگیران می‌شود.

مخالفت با تغییر قانون کار هم از دیگر نکاتی بود که در این بیانیه مورد تاکید قرار گرفته است.

۱۷:۳۲ ۲۳.۸.۱۳۹۸

اعتصاب و تجمع کارگران تمام بخش‌های شرکت نیشکر هفت‌تپه

سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه خبر داد که کارگران تمام بخش‌های این واحد کشاورزی – صنعتی روز پنجشنبه اعتصاب و تجمع کردند.

دور جدید اعتصاب و تجمع کارگران نیشکر هفت‌تپه ۱۱ روز پیش آغاز شد.

یک هزار تن از کارگران این شرکت روز چهارشنبه در محوطه بازار هفت‌تپه تجمع کرده بودند.

اعتصاب و تجمع کارگران نیشکر هفت‌تپه در اعتراض به پرداخت نشدن دو ماه دستمزد معوقه، تمدید نشدن دفترچه‌های تامین اجتماعی، نداشتن امنیت شغلی و عدم بازگشت به کار همکاران اخراجی برگزار شده است. آنها همچنین خواستار لغو مالکیت خصوصی شرکت نیشکر هفت‌تپه هستند.

۱۵:۵۸ ۲۳.۸.۱۳۹۸

انتقاد سندیکای کارگران شرکت واحد تهران از فشار فراقانونی بر رانندگان

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه از آنچه فشار فراقانونی حراست و مدیریت این شرکت بر رانندگان برای عدم مصاحبه با رسانه‌ها نامید، انتقاد کرد.

پیش از این، به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، محسن پور سیدآقایی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، گفته بود: رانندگان تنها مجاز به مصاحبه با رسانه‌های داخلی و مورد تایید نظام هستند.

او این سخنان را در واکنش به انتشار خبر و عکس تعهدنامه‌ای که حراست شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه از اتوبوس‌رانان تهرانی برای مصاحبه نکردن با رسانه‌ها گرفته بود، ابراز داشت.

این مقام شهرداری تهران گفته بود که برخی رسانه‌های به توصیف او، معاند، با اتوبوس‌رانان شرکت واحد مصاحبه کرده بودند که تصمیم بر آن شد تا تعهدی از رانندگان گرفته شود.

وی با اعلام اینکه این اقدام در جهت حفظ ارزش‌های نظام جمهوری اسلامی گرفته شده است،‌ گفت: منظور از این تعهدنامه، ممنوعیت مصاحبه با رسانه‌های معاند است و نه مطبوعات و رسانه‌های داخلی.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه با متهم کردن محسن پور سیدآقایی به دروغ پردازی،‌ گفت که در تعهدنامه ای که از رانندگان گرفته شده است، هیچ تفکیکی بین مصاحبه با خبرنگاران داخلی و برون مرزی وجود ندارد.

این تشکل کارگری، مدیریت شرکت واحد و حراست را متهم به تلاش برای خاموش کردن صدای حق طلبی رانندگان و کارگران شرکت و پرونده‌سازی امنیتی - قضایی برای آنان کرد.

۱۷:۳۶ ۲۲.۸.۱۳۹۸

یک هزار کارگر نیشکر هفت‌تپه در محوطه بازار این منطقه تجمع کردند

سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه خبر داد که بیش از یک هزار تن از کارگران این واحد در محوطه بازار هفت‌تپه تجمع کردند.

تجمع کارگران در اعتراض به پرداخت نشدن دو ماه دستمزد معوقه، نداشتن امنیت شغلی و عدم بازگشت به کار همکاران اخراجی برگزار شد. آنها همچنین خواستار لغو مالکیت خصوصی شرکت نیشکر هفت‌تپه شدند.

دور جدید اعتراض کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه از ۱۰ روز پیش آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، یکی از کارگران نیشکر هفت‌تپه گفت: اعتراض‌ را به خارج از شرکت انتقال دادیم تا شاید صدای‌مان به گوش مسئولان برسد.

یک کارگر تجمع کننده به ایلنا گفت: درصورتی‌که به خواست‌های کارگران پاسخ مثبت داده نشود، اعتراض‌ها ادامه خواهد داشت.

۲۲:۵۸ ۱۸.۸.۱۳۹۸

اعتصاب در شرکت نیشکر هفت‌تپه برای ششمین روز ادامه یافت

شماری از کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه روز شنبه و برای ششمین روز، به دور جدید اعتصاب خود ادامه دادند.

به گزارش سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه،‌ تعداد زیادی از کارگران که بخش بزرگی از آنان از بخش کشاورزی بودند، در اعتصاب شرکت کردند.

بر اساس این گزارش، خواست‌های کارگران شامل پرداخت فوری حقوق و مزایای معوقه، جلوگیری از تجزیه شرکت و املاک، لغو خصوصی‌سازی و واگذاری شرکت به دولت با نظارت نمایندگان مستقل کارگران هفت‌تپه هستند.

بازگشت به کار کارگران اخراجی و لغو احکام و تعقیب قضایی علیه کارگران نیشکر هفت‌تپه از دیگر خواست های آنان است.

۲۲:۲۶ ۱۸.۸.۱۳۹۸

ابراز امیدواری وزیر آموزش و پرورش نسبت به پرداخت ۵۰۰۰ میلیارد تومان از مطالبات معوقه فرهنگیان شاغل و بازنشسته

وزیر آموزش و پرورش نسبت به پرداخت پنج هزار میلیارد تومان از مطالبات معوقه فرهنگیان شاغل و بازنشسته در ایران ابراز امیدواری کرد.

محسن حاجی میرزایی به خبرگزاری صدا و سیما گفت: پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته سال ۹۷ به طور کامل، و بخشی از حق‌التدریس معلمان و حق ماموریت کارکنان اداری پرداخت شده است.

او افزود: برای رتبه‌بندی معلمان، دو هزار میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده که مربوط به شش ماهه دوم سال است و برای سال آینده نیز در بودجه ۹۹ پیش بینی خواهد شد.

وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد که طرح رتبه‌بندی معلمان در نیمه دوم امسال اجرا خواهد شد.

محسن حاجی میرزایی اشاره کرد: آیین نامه طرح رتبه‌بندی معلمان در یکی دو هفته آینده در دستور کار دولت قرار خواهد گرفت.

وی گفت: طرح رتبه‌بندی در هر زمان که به تصویب دولت برسد زمان افزایش حقوق معلمان از اول مهرماه محاسبه خواهد شد.

بر اساس این گزارش، در این طرح، معلمان براساس مدرک تحصیلی، سابقه خدمت و صلاحیت‌های حرفه‌ای به پنج رتبه تقسیم می‌شوند و از مزایای آن بهره‌مند خواهد شد.

۲۲:۱۱ ۱۸.۸.۱۳۹۸

تجمع ۱۲۰ کارگر پروژه مرمت ارگ قدیم بم

حدود ۱۲۰ کارگر پروژه مرمت ارگ قدیم بم روز شنبه در اعتراض به پرداخت نشدن سه ماه مطالبات مزدی خود در مقابل در ورودی پایگاه ارگ قدیم تجمع کردند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، این کارگران که زیرمجموعه‌ سازمان میراث فرهنگی محسوب می‌شوند، صبح امروز مقابل در ورودی پایگاه ارگ قدیم تجمع کردند.

کارگران معترض می‌گویند: سازمان میراث فرهنگی، بودجه معینی برای ترمیم و مرمت بناهای فرهنگی مانند ارگ قدیم بم درنظر نگرفته است و برای همین پایگاهای میراث فرهنگی ماهانه برای تامین منابع مالی پروژه‌هایی که در دست مرمت هستند، دچار مشکل می‌شوند.

به گفته کارگران تجمع‌کننده، پایگاه ارگ بم از چندین سال پیش دچار کمبود منابع مالی است و هر سه تا چهار ماه یک‌بار، با تامین اعتبار، دستمزد کارگران زیرمجموعه خود را می‌پردازد.

این کارگران اشاره کردند که به دلیل طولانی‌تر شدن موعد دریافت مطالبات معوقه‌شان، بیشتر زیر بار قرض می‌روند.

به نوشته ایلنا، محسن موحد، مدیر پایگاه ارگ بم، با تایید سه ماه معوقات مزدی کارگران این پروژه گفت: آنها حق دارند پیگیر مطالبات خود باشند.

وی با بیان اینکه منابع و اعتبارات کافی برای ساخت پروژه و پرداخت حقوق کارگران وجود ندارد، افزود: دفتر امور پایگاهای میراث جهانی کشور به صورت جدی پیگیر مطالبات کارگران است و به محض دریافت پول آن را به حساب کارگران انتقال می‌دهد.

پروژه مرمت ارگ قدیم بم مربوط به بازسازی بناهایی است که حدودا ۱۶ سال پیش در جریان وقوع زلزله سال ۸۲ ویران شدند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG