لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری

زنده کارنامه اردیبهشت ماه ۹۸

تازه‌ترین رویدادهای صنفی و کارگری ایران در اردیبهشت ماه ۹۸ را هر روز در اینجا دنبال کنید.


۲۱:۵۶ ۲۹.۲.۱۳۹۸

انتقاد ده‌ها تشکل کارگری جهان از برخوردهای امنیتی و قضایی با کارگران ایران

ده‌ها تشکل کارگری جهان ضمن اعلام همبستگی خود با جنبش کارگری و فعالان کارگری در ایران از برخوردهای امنیتی و قضایی با کارگران و از جمله بازداشت دهها تن از تجمع کنندگان روز جهانی کارگر، اول ماه مه، در تهران انتقاد کردند.

به گزارش سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران، ده‌ها تشکل کارگری شرکت کننده در پنجاه و دومین کنگره کنفدراسیون عمومی کار فرانسه (ث ژ ت)،‌ در بیانیه ای خواستار آزادی فوری بازداشت شدگان تجمع روز جهانی کارگر شدند.

بر اساس این گزارش، نمایندگان تشکل‌های کارگری از دهها کشور جهان، از جمله آمریکا، آرژانتین، شیلی، کنگو، سنگال، ‌ایتالیا، اسپانیا، رومانی، ژاپن، کره جنوبی، بنگلادش، عراق، مراکش، ترکیه و مصر این بیانیه را امضا کرده‌اند.

در حال حاضر، شماری از بازداشت شدگان تجمع روز جهانی کارگر در زندان به سر می برند.

۰۵:۲۷ ۲۷.۲.۱۳۹۸

دستمزد ۲۰۰ تن از کارگران جهاد نصر کردستان از مهر ۹۷ تاکنون پرداخت نشده است

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری خبر داد که دستمزد حدود ۲۰۰ تن از کارگران قرارداد موقت جهاد نصر کردستان از مهر ماه ۹۷ تاکنون پرداخت نشده است.

بر اساس این گزارش، این گروه از کارگران که با قراردادهای موقت یک ماهه، مشغول کار هستند، بارها نسبت به تعویق دستمزدشان و نداشتن امنیت شغلی به مدیران و مسئولان این شرکت اعتراض کرده‌اند اما در مقابل، «با تهدید به اخراج و تصفیه حساب با چک‌های دو ماهه بدون اعتبار روبرو شده‌اند».

این کارگران حتی از نماینده کارگران که بتواند در اداره کار پیگیر مطالبات‌شان باشد، محرومند.

شرکت جهاد نصر کردستان از شرکت‌های زیر مجموعه سپاه پاسداران است که سال ۷۲ کار خود را در زمینه فعالیت در پروژه‌های عمرانی آغاز کرد.

۱۲:۰۴ ۲۶.۲.۱۳۹۸

علی نجاتی، ‌عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه،‌ احضار شد

سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه از احضار علی نجاتی، عضو هیئت مدیره این تشکل کارگری،‌ به دادسرای اوین خبر داد.

بر اساس این گزارش، آقای نجاتی از طریق تماس تلفنی و ارسال پیامک برای آخرین دفاعیات احضار شده است.

این فعال کارگری روز هشتم آبان سال گذشته به اتهام دخالت در اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه در منزل خود بازداشت شد.

این اعتصاب در آبان سال گذشته در اعتراض به پرداخت نشدن دستمزدهای معوقه و نداشتن امنیت شغلی و همچنین درخواست برای بازگردانده شدن مالکیت شرکت نیشکر هفت‌تپه از بخش خصوصی به دولتی برگزار شد.

سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه آنچه پرونده سازی، احضار و تهدید علی نجاتی و دیگر کارگران نامید را محکوم کرد و خواستار آزادی بی قید و شرط اسماعیل بخشی،‌ نماینده زندانی کارگران این شرکت،‌ و دیگر کارگران زندانی، معلمان، دانشجویان و تمامی زندانیان سیاسی شد.

۱۱:۴۵ ۲۶.۲.۱۳۹۸

اعتصاب کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی چند منطقه راه‌آهن ایران

کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن در چندین منطقه ایران روز چهارشنبه در اعتراض به پرداخت نشدن دستمزد و مزایای خود اعتصاب کردند.

گزارش ها حاکیست که کارگران پیمانکاری این بخش از راه‌آهن در مناطق اصفهان، اسلام‌شهر تهران، رباط کریم، نیشابور، زنجان و تبریز در اعتراض به پرداخت نشدن دستمزد سال گذشته خود و همچنین عیدی، سنوات و ‌بیمه اعتصاب کردند.

همچنین به گزارش کانال تلگرامی کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن، کارگران اعتصابی خواستار پرداخت معوقات مزدی خود شدند.

کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن چندین بار در ماه‌های گذشته در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات صنفی خود اعتصاب و تجمع کرده‌اند.

۰۸:۵۲ ۲۵.۲.۱۳۹۸

سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه:‌ شش کارگر دیگر بازداشت شدند

سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه از بازداشت دست‌کم شش تن دیگر از کارگران این واحد به دست ماموران پلیس امنیت در روز سه‌شنبه خبر داد.

بر اساس این گزارش، کارگران بازداشتی به زندان دزفول منتقل شده‌اند. مقام های جمهوری اسلامی درباره دلیل بازداشت‌ها اظهارنظر نکرده‌اند.
پیش از این نیز دست‌کم چهار تن از کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه در پی اعتصاب روز پنجشنبه گذشته در این شرکت بازداشت شده بودند.

در این ارتباط، خبرگزاری ایلنا از بازداشت این چهار تن در روز سه‌شنبه خبر داده است.

سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه خواستار پایان احضار، تهدید و بازداشت کارگران این شرکت و آزادی تمامی کارگران زندانی شد.

۰۳:۵۲ ۲۴.۲.۱۳۹۸

وزارت کشور: استانداران و فرمانداران واحدهای تولیدی راکد، مشکل‌دار و تملک شده در بانک‌ها را به تولید بازگردانند

معاون وزیر کشور روز دوشنبه اعلام کرد که با ابلاغ این وزارت‌خانه، استانداران و فرمانداران موظف شده‌اند واحدهای تولیدی راکد، مشکل‌دار و تملک شده در بانک‌ها را به چرخه تولید بازگردانند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، بابک دین‌پرست، معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور،‌ گفت: وزارت کشور، امسال اولویت‌های اقتصادی در ۲۰ بند تعیین کرده که مواردی مانند جلوگیری از تعطیلی واحدهای صنعتی، کمک به واحدهای با ظرفیت تولید کم و تثبیت اشتغال در آن ابلاغ شده است.

معاون وزیر کشور گفت: هدف ابلاغیه این است که هیچ واحد تولیدی در سال جاری تعطیل نشود، مگر واحدهایی که به گفته او، قابلیت رقابت را نداشته باشند.

در سالیان گذشته، گزارش‌های زیادی در مورد تعطیلی و متوقف شدن تولید در شماری از کارخانه‌ها انتشار یافته است.

این موضوع،‌ اعتراض و تجمع کارگران این واحدها را به همراه داشته است.

۱۸:۵۷ ۲۰.۲.۱۳۹۸

بیشترین شکایت‌های کارگران در سال ۹۷ مربوط به پرداخت نشدن عیدی، پاداش و دستمزد بوده است

بررسی پرونده‌های شکایت‌های کارگران نشان می‌دهد که بیشترین میزان شکایت کارگران در سال گذشته مربوط به پرداخت نشدن عیدی و پاداش از سوی کارفرمایان و پس از آن، پرداخت نشدن دستمزد معوقه بوده است.

خبرگزاری ایسنا با اعلام این موضوع نوشت که در بررسی پرونده‌های شکایت در هیئت‌های تشخیص، بیشترین موارد دادخواست‌های مشمولین قانون کار در سال ،‌۹۷ مربوط به عیدی و پاداش بوده که نسبت به سال ،۹۵ با افزایش ۱۲.۶ درصدی روبرو بوده است.

بر اساس این گزارش، دادخواست‌های مربوط به دستمزد معوقه، سنوات خدمت و حق بیمه اجتماعی در رتبه‌های بعدی قرار دارند که نسبت به سال ۹۵، به ترتیببیش از ۲۴۳ درصد، ۲۵۷ درصد و ۹.۱ درصد افزایش یافته‌اند.

به نوشته ایسنا، در سال ۹۷ ، کمترین موارد دادخواست‌ها مربوط به تغییر شرایط کار با کاهش ۶۱.۴ درصدی و طرح طبقه‌بندی مشاغل با ۷۰۵۶ دادخواست بوده است.

۱۷:۳۲ ۲۰.۲.۱۳۹۸

چهار کارگر پس از اعتصاب در شرکت نیشکر هفت‌تپه بازداشت شدند

کانال مستقل کارگران هفت‌تپه از بازداشت چهار کارگر و احضار شمار زیادی از کارگران این واحد کشاورزی و صنعتی خبر داد.

این برخوردهای امنیتی و قضایی در پی اعتصاب روز پنجشنبه شماری از کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه انجام شده است.

دلیل این اعتصاب، نارضایتی کارگران از وضعیت قراردادها و درخواست آنان برای بازگشت به کار کیومرث کاظمی، مدیر عامل مستعفی این واحد،‌ بوده است. کارگران اعتصابی همچنین ضمن اعتراض به عملکرد شورای اسلامی کار شرکت نیشکر هفت‌تپه، خواستار استعفای اعضای آن شدند.

به نوشته کانال مستقل کارگران هفت‌تپه، پس از این اعتصاب، نیروهای امنیتی در روزهای پنجشنبه و جمعه شمار زیادی از کارگران را احضار و تهدید کردند.

این نیروها پنجشنبه شب نیز در تماس تلفنی با ده‌ها تن از کارگران، آنها را تهدید کردند.

بر اساس این گزارش، چهار کارگر نیشکر هفت‌تپه هم بازداشت شده‌اند.

۱۷:۱۵ ۲۰.۲.۱۳۹۸

انتقاد یک عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از سکوت مسئولان در مقابل گرانی‌های اخیر و مشکلات مردم

امیر خجسته، عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، با انتقاد از گرانی‌های اخیر گفت که تیم اقتصادی دولت نسبت به این مشکلات بی‌تفاوت هستند و مردم هم به سکوت آنها شک کرده‌اند.

آقای خجسته در گفت‌وگو با وب‌سایت اعتماد آنلاین،‌ افزود که گرانی‌ها نشان از اوضاع‌ و احوال آشفته‌ای دارد که تیم اقتصادی دولت ایجاد می‌کند.

عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ضمن انتقاد از صحبت نکردن مسئولان با مردم گفت: مسئولان موظفند در مورد اوضاع ‌واحوال به مردم گزارش دهند و با آنان به‌ صورت شفاف صحبت کنند.

امیر خجسته اشاره کرد مسئولانی که سکوت می‌کنند، مسئول نیستند و همچنین گفت که دلالان، کشور را مدیریت می‌کنند و مسئولان تنها نگاه می‌کنند.

افزایش قیمت‌ها از سال گذشته تاکنون، ‌انتقادهای شدیدی را متوجه عملکرد دولت کرده است. با این همه، حسن روحانی،‌ رئیس جمهور،‌ و دولتمردان او از علمکرد اقتصادی خود دفاع کرده‌اند.

۱۴:۵۷ ۲۰.۲.۱۳۹۸

یک میلیون ایرانی هنوز بسته‌های حمایتی سال گذشته را دریافت نکرده‌اند

خبرگزاری تسنیم خبر داد که در حال حاضر یک میلیون تن از واجدین شرایط دریافت بسته‌های حمایتی، آنها را دریافت نکرده‌اند.

محمدحسن زدا، سرپرست سازمان تامین اجتماعی، درباره وضعیت این یک میلیون تن گفت: هنوز از سوی وزارت رفاه و سازمان هدفمندی یارانه‌ها، بودجه‌ای داده نشده است و به محض اینکه اعتبارات را بدهند، در مدت ۲۴ ساعت، پرداخت‌ها انجام خواهند شد.

تسنیم نوشت:‌ توزیع این بسته‌های حمایتی با توجه به تامین نشدن اعتبار از سوی سازمان برنامه و بودجه و سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، منتفی است و دولت برنامه‌ای برای این گروه ندارد.

در پی افزایش شدید قیمت‌ها در سال گذشته، توزیع بسته‌های حمایتی به مبلغ ۶۰۰ هزار تومان از سوی دولت در دستور کار قرار گرفت و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از توزیع آنها بین نیمی از جمعیت ایران خبر داد.

اما به نوشته تسنیم، تعداد قابل توجهی از مشمولان دریافت بسته‌ها از دریافت آنها محروم ماندند که پس از بررسی، قرار شد این بسته‌ها به یک میلیون تن دیگر تحویل داده شود.

بیشتر

XS
SM
MD
LG