لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰ تهران ۲۰:۵۲

خامنه‌ای: برخی سران آمریکا احمق‌های درجه یکی هستند


آیت‌الله علی خامنه‌ای روز چهارشنبه بعضی از رهبران آمریکا را «احمق‌های درجه یکی» توصیف کرد که چه پیش از انقلاب و چه بعد از آن «همواره» در مورد ایران دچار «اشتباه محاسباتی» بوده‌اند.

وی از دولت نیز خواست مقابل «توپ و تشرها و یاوه‌گویی‌های» آمریکا و اروپا «پس نزند».

آیت‌الله خامنه‌ای همچنین برای چندمین بار از دولت و دیگر مقامات خواست تا به فکر بهبود وضعیت زندگی و معاش مردم باشند.

رهبر جمهوری اسلامی این اظهارات را در جمع گروهی از مردم شهر قم بیان کرد که به مناسبت سالروز تظاهرات دی‌ماه ۵۶ در این شهر با وی دیدار کرده بودند.

روز ۱۹ دی‌ماه سال ۵۶ شماری از مردم قم در اعتراض به چاپ مقاله‌ای در روزنامه اطلاعات، چند روز تظاهرات کردند که برخی این تظاهرات را آغاز اعتراضاتی می‌دانند که به سرنگونی سلطنت پهلوی منجر شد. در تقویم رسمی جمهوری اسلامی نیز از این روز به عنوان «قیام قم» نام برده می‌شود.

آقای خامنه‌ای گفت که دهم دی‌ماه سال ۵۶ رئیس‌جمهور وقت آمریکا به تهران آمد و «یک نطق قرّائی در تمجید دروغ‌آمیز از محمدرضا [شاه] کرد. در این نطق گفت ایران جزیره‌ ثبات است؛ یعنی خیال آمریکا از رژیم نوکرمآب آسوده است.»

وی افزود: «اما ده روز نشد که مردم قم علیه آن رژیم وابسته قیام کردند» و «این دستگاه محاسباتی آمریکاست.»

رهبر جمهوری اسلامی ضمن به سخره گرفتن آمریکایی‌ها که به «این تحلیل محاسباتی و آینده‌نگری خود می‌بالند» افزود: «اینجا هم یک عده غرب‌زده پُز قدرت آمریکا را می‌دهند.»

خامنه‌ای درباره «اشتباه محاسباتی» اخیر آمریکا در قبال ایران گفت: «چندی پیش هم یکی از دولتمردان آمریکایی در جمع یک مُشت تروریست و اوباش گفت امیدوار است که جشن کریسمس ۲۰۱۹ را در تهران بگیرد. جشن ۲۰۱۹ چند روز پیش بود.»

اشاره وی به اظهارات جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید است که پیشتر در گردهمایی سازمان مجاهدین خلق از تغییر رژیم در ایران دفاع کرده و گفته بود که انقلاب ایران نباید چهل سالگی خود را ببیند.

آقای بولتون همچنین افزود: «تا قبل از سال ۲۰۱۹، ما که این‌جا هستیم، در تهران جشن خواهیم گرفت.»

علی خامنه‌ای در واکنش به این اظهارات، بدون نام بردن از فرد خاصی گفت که «بعضی سران آمریکا وانمود می‌کنند دیوانه‌اند که البته من این را قبول ندارم، اما احمق‌های درجه یکی هستند.»

وی از مقام‌های دولت روحانی خواست «مقابل یاوه‌گویی دولتمردان آمریکایی، شجاعت و عقلانیت»داشته باشند و خطاب به آنها افزود: «می‌بینید که چه بی‌ربط و مثل دلقک حرف می‌زنند؛ دولتمرد آمریکایی می‌گوید ایران حقوق بشر را از عربستان سعودی یاد بگیرد.»

او خطاب به دولت گفت: «در مقابل توپ و تشر و یاوه‌گویی‌های آمریکا و اروپا پس نزنید و بایستید و بدانید که اینها نه تهدید، نه وعده و قول و نه حتی امضایشان اعتبار ندارد.»

به نظر می‌رسد منظور آیت‌الله خامنه‌ای اشاره به تحریم‌های تازه اتحادیه اروپا باشد که روز سه‌شنبه به دلیل «طرح‌ریزی ترور در خاک اروپا» علیه یکی از نهادهای اطلاعاتی ایران آغاز شد.

رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه همچنین از دولت خواست: «راه را با عقلانیت انتخاب کنید و با انگیزه و احساسات به پیش بروید. قدردان ظرفیت‌های درونی کشور باشید و به معیشت مردم هم توجه ویژه‌ای مصروف کنید.»

وی همچنین به دولتمردان هشدار داد که «مواظبت کنید که گرایش به اشرافیگری و اسراف و رفتارهای طاغوتی نداشته باشید.»

خامنه‌ای خطاب به مردم ایران هم گفت: «دشمن در تلاش است با شایعه‌سازی و تهمت‌پراکنی مردم را مضطرب کند و به جان یکدیگر بیندازد که البته نمی‌تواند، اما مردم باید با این شگردهای دشمن مقابله کنند.»

منابع: وب‌سایت علی خامنه‌ای، تسنیم و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱۷۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG