لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۲۱:۴۴

تلفات سیل در خراسان رضوی به «هشت نفر» رسید؛ هشدار درباره وقوع سیل در هفت استان دیگر


گزارش‌ها از ایران حاکی است که شمار تلفات سیل در استان خراسان رضوی به «هشت نفر» افزایش یافته است. همزمان رئیس سازمان امداد و نجات از تشدید فعالیت سامانه بارشی و احتمال وقوع سیل در هفت استان شمالی و شمال شرقی کشور خبر داد.

به‌ دنبال بارش شدید باران در استان خراسان رضوی که از روز سه‌شنبه آغاز شد، چند منطقه در شهر مشهد و برخی دیگر از شهرهای این استان دچار سیل‌ شدند، که به گفته سرپرست مدیران بحران استانداری خراسان رضوی تاکنون هشت کشته برجای گذاشته است.

رضا عباسی نیشابوری گفت از این تعداد پنج نفر مربوط به مشهد، دو نفر از روستاهای فریمان و یک نفر از روستای «سرغایه» بخش مرکزی مشهد هستند.

او افزود که سه نفر نیز مفقود شده‌اند.

مجید دبیریان، عضو شورای شهر مشهد، نیز درباره سیل مشهد به سایت «انتخاب» گفته که این شهر در یک بازه زمانی ۴۰ دقیقه‌ای شاهد ۳۸ میلی‌متر بارش باران بود، در حالی که میزان بارش سالانه شهر مشهد ۲۰۰ میلی‌متر است.

او تعداد مفقودی‌ها در مشهد را «۱۲ نفر» اعلام کرد و گفت: «برخی از مفقودی‌ها بچه‌هایی هستند که مدارس‌شان تعطیل شده بود».

اداره هواشناسی خراسان رضوی هشدار داده که سامانه بارشی فعال در این استان تا اوایل هفته آینده بارش‌های رگباری همراه با رعد و برق و صاعقه، بارش تگرگ توام با وزش باد شدید و آبگرفتگی، رواناب و سیلاب را به همراه دارد.

در همین رابطه، موسی‌الرضا حاجی بیگلو، عضو شورای شهر مشهد، دلیل وقوع سیل در مرکز استان خراسان رضوی را «ساخت‌وسازهای غیرمجاز و ساخت کمربند جنوبی در کوهشاد» عنوان کرده است.

به گفته او، کوه‌ها را تراش دادند و جاده‌ای در کوه احداث کردند.

مدیر بحران شهرداری مشهد «عزل شد»

در حالی که سیل در مشهد خسارات زیادی به بار آورده و کشته داده است، حسن کلیدری، رئیس پدافند غیرعامل و مدیریت بحران شهرداری مشهد، وقوع سیل را منکر شده و آن را «آبگرفتگی جزئی» خوانده است.

در یک فایل صوتی که روز پنج‌شنبه از مصاحبه او با یک خبرنگار مشهدی منتشر شد، این مقام محلی در حالی که می‌خندد می‌گوید: «نه بابا، این‌جوریا نیست؛ ماشین‌های کارتُنی را آب بُرده، نه ماشین آهنی مردم. فیلمی از این حوادث دارید بفرستید ما هم ببینیم».

انتشار این فایل در شبکه‌های اجتماعی واکنش‌برانگیز شده و شماری از کاربران خواستار برکناری او شده‌اند.

خبرگزاری مهر روز جمعه گزارش داد که این مدیر به دستور استاندار رئیس ستاد بحران استان خراسان رضوی از مقام خود عزل شده است.

در همین حال، رئیس سازمان امداد و نجات کشور از تشدید فعالیت سامانه بارشی خبر داده و گفته که در هفت استان شمالی و شمال شرقی کشور احتمال وقوع سیل می‌رود.

محمودی افزوده که احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌های فصلی، صاعقه، تگرگ و احتمال سقوط سنگ در نواحی کوهستانی هفت استان اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی و مناطق مرکزی و شرقی استان فارس برای روزهای جمعه و شنبه وجود دارد.

XS
SM
MD
LG