لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۰۶:۰۵

حدود ۶۰ کشته در حمله موشکی حوثی‌ها به رژه ارتش یمن


بندر عدن در جنوب یمن مقر اصلی دولت یمن است. صنعا، پایتخت کشور، در دست نیروهای حوثی است

حمله موشکی و پهپادی نیروهای حوثی مورد حمایت ایران به یک رژه ارتشیان دولت یمن در عدن، ده‌ها کشته بر جای گذاشته‌است. خبرگزاری‌ها شمار کشته‌شدگان این رویداد را حدود ۶۰ نفر گزارش می‌کنند.

تلویزیون رسمی حوثی‌ها، المسیره، اعلام کرده است که نیروهای حوثی روز پنج‌شنبه ۱۰ مرداد به رزمایش نیروهای دولتی یمن در اردوگاه الجلاء بندر عدن حمله موشکی و پهپادی کرده‌اند. سخنگوی حوثی‌ها مدعی شده‌است ارتش یمن در صدد حمله و تصاحب بخشی از قلمرو تحت کنترل این گروه بوده‌است.

یک شاهد عینی به رویترز گفته‌است جسد ۹ نفر را در یک اردوگاه نظامی نیروهای ارتش یمن که از طرف امارات پشتیبانی می‌شود، دیده‌است.

سرتیپ منیر الیافعی، فرمانده نیروهای پشتیبانی نیز در این حمله کشته شده است.

روز پنج‌شنبه همچنین یک خودرو بمب‌گذاری شده ایستگاه پلیسی را در بخش دیگری از شهر عدن هدف قرار داد که منجر به کشته شدن چندین پلیس شده‌است. رویترز می‌نویسد هنوز معلوم نیست این حادثه به حوثی‌ها ارتباطی داشته یا نه. معمولاً گروه القاعده از خودروهای بمب‌گذاری شده برای حملات استفاده می‌کند.

خبرگزاری فرانسه نوشته‌است که حمله به ایستگاه پلیس از طرف گروه‌های جهادی انجام شده‌است.

شبکه تلویزیونی عربستانی «العربیه» از قول مقامات امنیتی و پزشکی، شمار کشته‌های دو حمله روز پنج‌شنبه را ۴۰ نفر گزارش داده‌است.

حوثی‌های شیعه مورد حمایت ایران در سال ۲۰۱۴ بخش بزرگی از یمن را تصاحب کردند و در پی آن، از سال ۲۰۱۵، ائتلاف عربی به رهبری عربستان، حملات گسترده‌ای علیه مواضع حوثی‌ها آغاز کرده‌است.

عربستان و کشورهای متحد آن ایران را به ارسال سلاح برای حوثی‌های یمن متهم می‌کنند. تهران حمایت خود از شبه‌نظامیان حوثی را پنهان نمی‌کند، اما ارسال جنگ‌افزار را رد کرده‌است.

به تازگی سازمان ملل متحد برای سومین سال پیاپی، ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در نبردهای یمن را در فهرست سیاه ناقضان حقوق کودک نگه داشت. شبه‌نظامیان حوثی و نیروهای حامی دولت یمن نیز در فهرست قرار دارند.

دیدن نظرات (۳۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG