لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۵۴

نیروهای امنیتی اسرائیل مرد فلسطینی مظنون به قتل یک روحانی یهودی را کشتند


نیروهای امنیتی اسرائیل (عکس از آرشیو)

رسانه‌های اسرائیل خبر داده‌اند که نیروهای امنیتی این کشور احمد جرار یک مرد فلسطینی را که به ظن این کشور از اعضای باند عامل قتل یک روحانی یهودی اسرائیلی بود، یافته و او را درعملیاتی در کرانه باختری از پا درآورده است.

به گزارش وای. نت، عملیات نیروهای اسرائیلی در جستجوی باندی که هفته گذشته روحانی اسرائیلی را کشت، از نیمه شب چهارشنبه تا بعدازظهر پنجشنبه ۲۸ دی، به مدت پانزده ساعت، در دو بخش از شهر فلسطینی نشین «جنین» در شمال کرانه باختری انجام شد.

ربای رازیئِل شِواخ از منطقه اسرائیلی نشین خاوات گیلعاد در نزدیکی شهر شخم یا نابلس هفته گذشته هنگام رانندگی در جاده‌ای در کرانه باختری، با شلیک گلوله افرادی که موفق به فرار شدند، کشته شد.

آویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل پنجشنبه ۲۸ دی از نیروهای کشورش که «عملیاتی پیچیده و موفق» را در هلاکت یا دستگیر کردن باند قاتلان انجام دادند، تقدیر کرد؛ آقای لیبرمن به وبسایت خبری والا نیوز نیز گفت، این باند در گذشته هم در صدد قتل اسرائیلیان بوده است.

وای. نت به نقل از مقامات امنیتی اسرائیل باند عامل قتل را وابسته به حماس معرفی کرد.

هیچ سازمان فلسطینی قتل روحانی اسرائیلی را بر عهده نگرفته بود اما حماس و شماری دیگر از تشکل‌های فلسطینی، از این قتل به عنوان بخشی از فعالیت‌های «مقاومت» تقدیر کرده بودند.

حماس پنجشنبه نز در بیانیه‌ای عملیات نیروهای اسرائیلی در شهر جنین و «ادامه همکاری امنیتی» میان تشکیلات خودگردان فلسطینی با اسرائیل را نکوهش کرد.

عبدالطیف الغنو یک سخنگوی حماس در فیسبوک خود نوشت که نیروهای اسرائیل بدون همکاری امنیتی با تشکیلات خودگردانی نمی‌توانستند این عملیات را انجام دهند؛ سامی ابو زهری سخنگوی دیگر حماس نیز در بیانیه‌ای این همکاری را «مجرمانه» نامید.

جنین در کنترل نیروهای امنیتی وابسته به حکومت خودگردانی فلسطینی قرار دارد. اما بنوشته جروزالم پست، اسرائیل یا تشکیلات خودگردانی به همکاری احتمالی بین خود در عملیات صورت گرفته در این شهر اشاره نکرده‌اند.

شورای مرکزی سازمان آزادیبخش فلسطین دوشنبه این هفته درپایان یک نشست دو روزه در رام الله خواسته بود که در اعتراض به تصمیم آمریکا در برسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، همکاری امنیتی تشکیلات خودگردانی با اسرائیل تعلیق شود.

منابع خبری فلسطینی مدعی شدند که اسرائیل در عملیات جنین، جسد احمد جرار را با خود برد؛ ادعایی که اسرائیل آن را تایید نکرده است.

اما تصاویر منتشر شده در رسانه‌های اسرائیل به نقل از خبرگزاری‌ها از منطقه عملیات، تایید می‌کند که خانه احمد جرار ویران شده است؛ بنوشته وای. نت، یک خانه همجوار نیز ویران شد هر چند که شبکه خبری فلسطینی پی ان ان خانه‌های آسیب دیده غیر از خانه ویران شده جرار را دو باب منزل دانست.

بنوشته وای. نت، اسرائیل چند فلسطینی «مظنون» را در عملیات جنین بازداشت و آن‌ها را برای بازجویی به سازمان امنیت این کشور منتقل کرد. جروزالم پست یکی از دستگیرشدگان را یک عضو دیگر باند «تروریستی» عامل قتل روحانی اسرائیلی کشته شده دانسته است.

همچنین پلیس اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد که دو کماندوی وابسته به این نیرو، با گلوله شیلک شده هنگام ورود نیروهای اسرائیلی به خانه احمد جرار زخمی شدند؛ گیلعاد اردان وزیر امنیت داخلی این کشور از این دو کماندوی مجروح در بیمارستانی در اسرائیل عیادت کرد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این کشور نیز که در سفر رسمی هند به سر می‌برد، با ارسال پیام از عملیات نیروهای امنیتی کشورش قدردانی و برای کماندوهای مجروح آرزوی درمان سریع کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG