لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۴۰

یک فرد اتریشی مصری‌تبار عامل حمله به اقامتگاه سفیر ایران در وین معرفی شد


ویلای «بلایمشاین» محل اقامت سفیر ایران در وین

رسانه‌های اتریش به نقل از پلیس این کشور فرد مهاجم به اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی ایران در وین را «محمد اِ. م.» معرفی کرده‌اند و می‌گویند او تبعه ۲۶ ساله اتریش از خانواده‌ای مصری بود.

هرالد سوروس سخنگوی پلیس روز دوشنبه ۲۱ اسفند، اعلام کرد که این مرد جوان کمی پیش از نیمه شب یکشنبه با در آوردن چاقو از جیب خود، به سوی نگهبان اقامتگاه سفیر ایران در وین حمله کرد.

بنا بر اعلام پلیس، نگهبان ابتدا با اسپری فلفل تلاش کرد تا این مهاجم را متوقف کند اما وقتی موفق نشد، از اسلحه خود استفاده کرد. بنا بر گفته پلیس،‌ نگهبان اقامتگاه سفیر با شلیک ۴ گلوله به سمت فرد مهاجم، او را متوقف کرد و فرد مهاجم در همان محل حادثه جان خود را از دست داد.

در پی این رخداد نگهبان اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی ایران، «آسیب جدی» ندیده است اگر چه بنا بر اعلام پلیس اتریش، اگر این نگهبان ۲۳ ساله جلیقه محافظ بر تن نداشت در پی ضربات چاقو « صددرصد جان خود را از دست می داد».

هنوز از انگیزه فرد مهاجم خبری منتشر نشده اما بنا بر گزارش روزنامه «کوریِر» چاپ وین، سخنگوی پلیس گفته است که وجود انگیزه تروریستی در این زمینه را نمی‌توان تأیید یا تکذیب کرد. بنا بر اعلام پلیس تحقیقات همه‌جانبه در این زمینه از جمله جستجوی خانه فرد مهاجم و پرسش از اطرافیان او در جریان است.

در پی وقوع حمله نیمه‌شب گذشته، خیابان‌های اطراف ساختمان اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی ایران برای مدتی بسته شد. همچنین پلیس اعلام کرده است که میزان نظارت امنیتی بر اماکن دیپلماتیک در سراسر وین افزایش یافته است. همچنین وزارت دفاع اتریش از افزایش یک سرباز دیگر به عنوان نگهبان برای سفارت ایران خبر داد.

آن طور که سخنگوی وزارت خارجه اتریش به خبرگزاری رسمی این کشور گفته، عبادالله مولایی سفیر ایران به همراه همسر و دو فرزندش در زمان این حمله، در محل سکونت خود بودند. توماس اشنول دراین‌باره افزوده است که حمله اخیر «تأثیری بر روابط دوجانبه ندارد».

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به خبر حمله به اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی با اشاره به اینکه تهران منتظر دریافت اخبار تکمیلی تحقیقات پلیس است افزوده که ایران از دولت اتریش خواسته‌ که هرچه سریع‌تر به این موضوع رسیدگی کند و «توجه بیشتر به حفاظت مکان‌های دیپلماتیک ایران در این کشور داشته باشد».

ساختمان اقامتگاه سفیر ایران در وین یکی از ویلاهای تاریخی این شهر است. ویلای «بلایمشاین» در زمان جنگ جهانی دوم متعلق به خانواده‌ای یهودی بود و توسط نازی‌ها توقیف شد. این ویلا محل مذاکرات برای تشکیل دولت موقت در جمهوری دوم اتریش به رهبری کارل رِنِر بود. ایران این ویلا را در سال ۱۹۵۸ خریداری کرده است.

بنا بر گزارش رسانه‌های اتریش این سومین حمله با چاقو طی روزهای گذشته در پایتخت این کشور بوده است. در یکی از این حملات هفته گذشته یک جوان ۲۳ ساله افغان با ضربات چاقو سه تن از افراد یک خانواده را به شدت مجروح کرد.

با استفاده از گزارش‌های روزنامه‌های کوریِر، هویته، و خبرگزاری فرانسه؛ ه.ک./م.ا.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG