لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ تهران ۱۱:۰۰

جورج قرداحی در صورت «تغییر موضع کشورهای عرب خلیج فارس در قبال لبنان استعفا می‌کند»


جورج قرداحی

خبرگزاری دولتی ترکیه روز شنبه به نقل از منابع نزدیک به جورج قرداحی، وزیر اطلاعات لبنان، نوشت که او حاضر است از سمت خود استعفا کند به شرط این که کشورهای عرب حوزه خلیج فارس «تضمین» کنند که موضوع خود را در قبال لبنان تغییر می‌دهند.

منابع مطلع که نامشان فاش نشده به این خبرگزاری گفتند جورج قرداحی تنها در صورتی آماده است که از سمت خود استعفا کند که چنین تصمیمی به تغییر اقدامات کشورهای عرب حوزه خلیج فارس علیه بیروت منجر شود.

این منابع گفته‌اند، جورج قرداحی «می خواهد بداند که‌ آیا استعفای او ضمانت‌هایی در پی دارد که چنین اقدامی با استقبال مثبت کشورهای عرب خلیج‌فارس مواجه خواهد شد، زیرا هرگونه استعفایی که موضع این کشورهای در قبال لبنان را تغییر ندهد، بیهوده خواهد بود.»

اظهارات جورج قرداحی، وزیر اطلاع‌رسانی و از مسیحیان لبنانی، که در مصاحبه‌ای پیش از وزیر شدن٬ جنگ یمن را «تجاوز عربستان و امارات» به این کشور نامیده و گفته بود که «حوثی‌های یمن در برابر تجاوز خارجی از خود دفاع می‌کنند»، باعث شد که کویت، عربستان، امارات و بحرین کاردار و سفرای لبنان را از کویت، ریاض، دبی و منامه اخراج کنند.

بحران بین بیروت و کشورهای حاشیه خلیج فارس باعث شده است در عرصه سیاسی لبنان گروهی خواستار استعفای جورج قرداحی شوند و در مقابل گروه‌های دیگری نیز خواستار ادامه کار وزیر اطلاع‌رسانی لبنان هستند و می‌گویند کناره‌گیری آقای قراحی باعث سقوط دولت جدید لبنان خواهد شد.

عبدالله بوحبیب، وزیر خارجه لبنان سه‌شنبه گذشته گفته بود که عربستان سعودی «شروط غیرممکنی را برای حل بحران با لبنان تحمیل می‌کند».

عبدالله بوحبیب اضافه کرده بود، عربستان خواهان کاهش نقش حزب‌الله در لبنان است در حالی که این امر میسر نیست٬ زیرا یک موضوع منطقه‌ای است.

با بالا گرفتن تنش بر اظهارات جورج قرداحی، هفته گذشته عربستان و بحرین به سفرای لبنان در ریاض و منامه ۴۸ ساعت فرصت دادند تا خاک این کشورها را ترک کنند . این دو کشور همچنین سفرای خود را از لبنان فراخواندند.

شنبه گذشته نیز امارات و کویت سفیر و کاردار لبنان را از کشورهای خود اخراج کردند. این دو کشور نیز همانند عربستان و بحرین سفرای خود را از بیروت فراخواندند.

عربستان و امارات در اقدامی دیگر واردات تمامی کالاهای لبنان را به کشورهای خود ممنوع کردند.

در همین زمینه، دفتر مطبوعاتی وزارت خارجه قطر شنبه در بیانیه‌ای اظهارات وزیر اطلاع‌رسانی لبنان را محکوم کرده است.

جورج قرداحی زمانی اظهارات خود درباره جنگ در یمن را مطرح کرده بود که او یک روزنامه‌نگار بوده و هنوز به مقام وزارت در دولت نجیب میقاتی منصوب نشده بود.

به گزارش رویترز، عربستان تأکید کرده که اقدامات روزهای اخیرش در قبال لبنان تنها به خاطر اظهارات جورج قرداحی نبوده بلکه ریشه در «افزایش قدرت حزب‌الله در صحنه سیاست لبنان دارد».

با استفاده از بخش انگلیسی العربیه و رادیو فردا
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG