لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ تهران ۱۷:۳۴

نتایج اولیه همه پرسی در کردستان عراق؛ پیشتازی «۹۳ درصدی حامیان استقلال»


رای دهندگان در یکی از شعبه های رای در اربیل.
رای دهندگان در یکی از شعبه های رای در اربیل.

گزارش حاکی است که ۷۲ درصد واجدان شرایط شرکت در همه پرسی «استقلال» در اقلیم کردستان عراق پای صندوق رأی رفته‌اند و طرفداران «استقلال» پیشتازی قابل توجهی دارند.

تلویزیون «رودا» در اربیل، به نقل مقام‌های مسئول گزارش داده است که ۷۲ درصد از جمعیت پنج میلیون و ۲۰۰ هزار نفری واجد شرایط رأی در اقلیم کردستان عراق در پای صندوق‌ها حاضر شدند.

این شبکه همچنین اعلام کرده است، از ۲۶۶ هزار و ۳۴۹ رأی شمارش شده بیش از ۹۳ درصد از رأی‌دهندگان به «استقلال» کردستان رأی داده‌اند.

از رأی‌دهندگان به زبان‌های کردی، ترکی، عربی و آسوری پرسیده شده بود: «آیا خواهان این هستید که منطقه کردستان و ناحیه‌های کردنشین خارج از منطقه (کردستان) یک کشور مستقل شوند؟»

کار شمارش آرا با بسته شدن حوزه های رأی‌گیری در اقلیم کردستان یعنی ساعت هفت شب به وقت محلی (چهار عصر به وقت گرینویچ) آغاز شد.

رأی‌گیری روز دوشنبه سوم مهر ساعت هشت صبح آغاز شد و انتظار می‌رود که نتایج آن پس از ۷۲ ساعت اعلام شود.

شبکه های تلویویزنی «کردی» دقایقی مانده به نیمه شب دوشنبه تصاویر زنده پایکوبی مردم در خیابان‌های شهرهای اقلیم کردستان را پخش کرده‌اند.

رأی‌دهندگان در حالی روز دوشنبه پای صندوق رای رفتند که مردم این منطقه در روزهای گذشته تحت فشار شدید بغداد قرار داشتند و از سوی دیگر ترکیه و ایران به عنوان همسایگان اقلیم کردستان با برگزاری همه‌پرسی مخالفت کرده بودند.

نگرانی‌هایی نیز در سطح بین‌المللی نسبت به احتمال بروز خشونت در منطقه ابراز شده بود.

در همین حال تصاویر ویدئویی از جشن و پایکوبی مردم در شهرهای کردنشین ایران برای برگزاری همه پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق در شبکه های اجتماعی منتشر شده است.

بختیار خوشنام، خبرنگار آژانس خبری موكريان در گفت وگو با رادیو فردا از سقز در استان کردستان می گوید، همه مردم روز دوشنبه با لباس محلی در محل های کار خود حاضر شدند و در بسیاری از شهرهای کردنشین ایران، مردم از عصر دوشنبه با تجمع در میدان های اصلی شهر جشن و پایکوبی کرده اند.

بختیار خوشنام اضافه کرده است: تا ساعت یازده شب هیچ گزارشی در خصوص برخورد نیروی انتظامی یا درگیری منتشر نشده است و تاکنون سابقه نداشته نیروهای انتظامی و نظامی با مردم این گونه تعامل داشته باشند.

XS
SM
MD
LG