لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۱:۴۳

بحران تغییرات اقلیمی؛ بخش بزرگی از کویت غیرقابل سکونت می‌شود


نمایی از شهر کویت

مطالعات جدید نشان می‌دهد که سرعت گرمایش زمین در کویت به شدت شتاب گرفته است و با ادامه وضعیت کنونی، بخش‌های بزرگی از این کشور ثروتمند حاشیه خلیج فارس تا چند دهه آینده غیرقابل سکونت خواهد شد.

خبرگزاری بلومبرگ روز یکشنبه ۲۶ دی‌ با انتشار گزارشی نوشت کویت در سال ۲۰۱۶ با ثبت دمای ۵۴ درجه سانتیگراد، رکورد گرم‌ترین نقطه زمین طی ۷۶ سال گذشته را شکست و پارسال نیز برای اولین بار در ماه ژوئن و هفته‌ها قبل از آغاز زمان معمول پیک گرما در این کشور، دمای هوا به ۵۰ درجه سانتی‌گراد رسید.

بر اساس مطالعات اداره عمومی محیط زیست کویت، انتظار می‌رود در فاصله سال‌های ۲۰۷۱ تا ۲۱۰۰ دمای هوا در این کشور ۴.۵ درجه نسبت به زمان فعلی افزایش یابد و بدین ترتیب، بخش بزرگی از کویت غیرقابل سکونت خواهد شد.

این گزارش می‌افزاید تغییرات اقلیمی و گرمایش به خطری جدی برای حیات وحش کویت تبدیل شده است: «در روزهای گرم تابستان لاشه پرندگانی که موفق به پیدا کردن سایه یا آب نشده‌اند، در پشت‌بام‌ها دیده می‌شود. دامپزشکی‌ها پر از گربه‌های خیابانی است که شهروندان آن‌ها را نیمه‌جان پیدا کرده و سعی در نجات جان‌شان داشته‌اند و حتی روباه‌های وحشی نیز بیابان‌های خشک را رها کرده و برای یافتن محل کوچکی در شهر که هنوز سرسبز است، به محل زندگی انسان‌ها پناه آورده‌اند».

تمارا قبازرد، دامپزشک و فعال حیات وحش، به بلومبرگ گفته است اکنون حیات وحش در کویت کمتر و کمتر به چشم می‌خورد، چرا که بسیاری از حیوانات تاب روزهای بسیار گرم تابستان را ندارند.

او گفته است در چهار روز آخر ژوئیه هوا به قدری در کویت گرم و مرطوب بود که حتی انسان‌ها نیز در خروج از منزل مشکل داشتند و بسیاری از حیوانات با مشکلات تنفسی مواجه شدند.

این گزارش می‌افزاید برخلاف کشورهایی نظیر برزیل یا بنگلادش که با محرومیت‌ها و فقر مواجه هستند، کویت با ۴.۵ میلیون نفر جمعیت، چهارمین صادرکننده بزرگ نفت در اوپک است و از لحاظ ذخایر مالی صندوق دولتی، سومین کشور ثروتمند جهان است.

بر اساس این گزارش، عدم اقدامات کافی توسط دولت برای کاهش گازهای گلخانه‌ای که مهمترین عامل گرمایش زمین است، مربوط به بی‌عملی دولت است نه کمبود منابع مالی.

بلومبرگ به کشورهای همسایه کویت مانند عربستان اشاره کرده که برنامه به صفر رساندن انتشار گازهای گلخانه‌ای تا سال ۲۰۶۰ را هدف‌گذاری کرده‌اند و حتی امارات ۱۰ سال زودتر از عربستان می‌خواهد به این هدف برسد.

این کشورها که سرشار از ذخایر سوخت‌های فسیلی هستند، برنامه‌های زیادی برای تنوع‌بخشی به انرژی مصرفی کشور و استفاده از انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر دارند، اما کویت حتی در اجلاس ماه نوامبر مبارزه با تغییرات اقلیمی پاریس تنها متعهد شد که تا سال ۲۰۳۵ تولید گازهای گلخانه‌ای را ۷.۴ درصد کاهش دهد، در حالی که برای محدود کردن رشد گرمایش زمین به ۱.۵ درجه سانتی‌گراد نیاز است که ۴۵ درصد از انتشار گازهای گلخانه‌ای تا پایان دهه جاری کاسته شود.

صندوق ذخیره دولتی کویت ۷۰۰ میلیارد دلار منابع دارد، اما اولویت این کشور سرمایه‌گذاری و توسعه حوزه نفت است تا مسائل زیست‌محیطی و مقابله با تغییرات اقلیمی.

منال شهابی از دانشگاه آکسفورد که وضعیت کشورهای حوزه خلیج فارس را مطالعه کرده است می‌گوید کویت در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه، در زمینه اقدامات زیست‌محیطی و مقابله با تغییرات اقلیمی، با تاخیر حرکت می‌کند.

بر اساس برآورد بانک جهانی، این کشور بعد از قطر بیشترین سرانه انتشار گازهای گلخانه‌ای را در جهان دارد. در رده‌های بعدی امارات و بحرین قرار دارند که همه این کشورها در خلیج فارس واقع شده‌اند. آمارهای پروژه جهانی کربن نشان می‌دهد که کویت سالانه ۸۹ میلیون تن گازهای گلخانه‌ای راهی جو می‌کند.

ایران با ۷۴۵ میلیون تن، ششمین منتشر کننده بزرگ گازهای گلخانه‌ای در جهان است. هر دو کشور ایران و کویت، تولید گازهای گلخانه‌‌ای را طی دو دهه گذشته دو برابر کرده‌اند.

با استفاده از گزارش‌های بلومبرگ، بانک جهانی، پروژه جهانی کربن/د.خ/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG