لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۲۵

کرونا در جهان؛ تشدید بحران در آمریکا و اروپا، نام‌گذاری دوقلوی هندی به کرونا و کووید


بولوار «هالیوود» در لس‌آنجلس که به طور معمول همواره شاهد ازدحام جمعیت است در روزهای اخیر به دلیل مقررات قرنطنینه خالی است

شمار مبتلایان به کرونا در جهان به بیش از یک میلیون و یکصد هزار تن و نزدیک به ۶۱ هزار قربانی رسیده است؛ در چین مراسم سکوت سه دقیقه‌ای به یاد قربانیان برگزار شد، یک زوج هندی از نام‌گذاری دوقلویشان به کرونا و کووید خبر دادند و رئیس جمهوری ترکمنستان نیز برای نخستین بار واژه کرونا را بر زبان راند.

آمریکا

در حال حاضر بیشترین تعداد مبتلایان کرونا در جهان در آمریکا گزارش شده است.

به گفته مقام‌های بهداشتی آمریکا، تنها در ۲۴ ساعت گذشته نزدیک به ۱۴هزار مبتلای جدید تشخیص داده شدند که مجموع مبتلایان به کرونا در این کشور را به حدود ۲۹۱ هزار نفر رساند.

از این میان، بیش از هزار و ۴۴۰ نفر در شبانه‌روز گذشته جان باختند که رقم قربانیان کرونا در آمریکا را به حدود ۷۹۰۰ نفر رسانده است.

اروپا

پس از آمریکا چهار کشور اروپایی اسپانیا، ایتالیا، آلمان و فرانسه بیشترین تعداد مبتلایان به کرونا در جهان را دارند.

در اسپانیا شمار مبتلایان به حدود ۱۲۵هزار نفر رسیده که از آن میان نزدیک به ۱۲ هزار تن جان باخته‌اند. با این حال روز شنبه در این کشور اعلام شد که برای دومین روز متوالی، تعداد مبتلایان جدید و همچنین تعداد مرگ‌ها اندکی کاهش نشان می‌دهد.

در نقطه اوج شیوع کرونا در اسپانیا، چند روز پیش تا چهار هزار مرگ در یک روز نیز در این کشور ثبت شد که البته بخشی از این آمار مربوط به کهن‌سالانی‌ست که در روزهای قبل در خانه‌های سالمندان درگذشته بودند و از آنجا که در بیمارستان نبودند جزو آمار قربانیان کرونا به حساب نمی‌آمدند.

پدروز سانچز، نخست وزیر اسپانیا، روز شنبه شرایط اضطراری در این کشور و اعمال قرنطینه را به مدت سه هفته دیگر تمدید کرد اما گفت پس از عید پاک برخی محدودیت‌های اقتصادی رفع خواهد شد.

ایتالیا در بین کشورهای جهان با نزدیک به ۱۵ هزار جان‌باخته بیشترین قربانیان کرونا را داشته و با ۱۲۰هزار مبتلا، بیش از بقیه کشورها دست به گریبان با این بیماری‌ست.

با اینکه وضعیت در دو کشور ایتالیا و اسپانیا بحرانی‌تر از سایر کشورهای اروپایی‌ست، اما در بریتانیا نیز روز شنبه اعلام شد شمار قربانیان ظرف یک روز ۲۰ درصد افزایش یافته است.

وزارت بهداشت بریتانیا روز شنبه اعلام کرد شمار قربانیان کرونا در این کشور به چهار هزار و ۱۳ نفر رسیده که نسبت به آمار قبلی حدود بیست درصد افزایش نشان می‌دهد.

تاکنون حدود ۱۸۳ هزار نفر در بریتانیا آزمایش کرونا داده‌اند و از آن میان ابتلای نزدیک به ۴۲هزار نفر مثبت تشخیص داده شده است.

در اتریش نیز مقام‌های بهداشتی از کاهش نرخ شیوع ابراز خوشنودی کرده‌اند.

تا روز شنبه شمار مبتلایان به کرونا در اتریش به حدود ۱۲هزار نفر (با ۱۸۶ مرگ) رسید اما مقام‌های بهداشتی می‌گویند با اجرای مقررات سخت‌گیرانه و بسته شدن مدارس و تعطیلی مشاغل موفق شده‌اند جلو رشد شیوع را به نحوی چشمگیر بگیرند و از ۴۰ درصد چند هفته پیش به عددی یک‌رقمی برسانند.

در جمهوری چک که مقرراتی سخت‌گیرانه در قبال شیوع کرونا وضع کرد، دولت گفته است احتمالا وضعیت اضطراری را برای سی روز دیگر تمدید خواهد کرد.

تاکنون ۴۱۹۰ نفر در این کشور به کرونا مبتلا شده و از آن میان ۵۶ تن جان باخته‌اند.

نام‌گذاری دوقلوی هندی

یک زوج هندی ساکن ایالت رایپور می‌گویند برای دوقلوی تازه متولدشده خود نام‌های کرونا و کووید را انتخاب کرده‌اند.

این پسر و دختر چند روز پیش زاده شدند و مادر ۲۷ ساله آنها به خبرگزاری آلمان گفت انتخاب این نام‌ها یادآور ایام بسیار دشواری خواهد بود که در روزهای زایمان از سر گذراند.

پدر این نوزادان نیز گفت به خاطر مقررات قرنطینه و منع رفت‌وآمد خودروها، همسرش را به سختی و با تأخیر به بیمارستان رساند. کسی هم نمی‌توانست در این موقعیت به آنها کمک کند.

این پدر و مادر گفته‌اند این دو اسم علاوه بر یادآوری ایام دشوار، منحصر به فرد هستند و «فارغ از بیماری، به خودی خود واقعا نام‌های زیبایی هستند».

والدین این نوزادان گفته‌اند تاکنون موفق شده‌اند در برابر مخالفت بستگان مقاومت کنند و امیدوارند همین نام‌ها را ثبت کنند.

شمار مبتلایان به کرونا در هند به بیش از سه‌ هزار نفر رسیده که از آن میان، ۶۸ تن جان باخته‌اند.

مقررات قرنطینه کامل در این کشور یک میلیارد و سیصد میلیونی دست‌کم تا ۱۰ روز دیگر ادامه دارد و انتظار می‌رود تمدید شود.

یادبود قربانیان در چین

شهروندان چین نیز روز شنبه به قربانیان کرونا ادای احترام کردند.

بیش از یک میلیارد شهروند چین ساعت ۱۰ صبح شنبه به نشانه احترام به جان‌باختگان و همچنین آسیب‌دیدگان از کرونا به مدت سه دقیقه سکوت کردند و فعالیت‌ها در این کشور برای سه دقیقه متوقف شد.

در این دقایق، خودروها، قطارها و کشتی‌ها بوق‌های خود را به صدا در آوردند و پرچم‌های این کشور به حالت نیمه‌افراشته در آمد.

آمار رسمی که دولت چین ارائه کرده حاکی از ۸۳ هزار مبتلا و بیش از سه‌ هزار جان‌باخته بر اثر کرونا در این کشور است اما این آمار با تردیدهایی روبه‌رو شده است.

در بین کشورهای خاورمیانه نیز اقلیم کردستان عراق از روز شنبه به مدت ۴۸ ساعت مقررات منع رفت‌وآمد وضع کرد.

همچنین رئیس جمهوری ترکمنستان، در آسیای میانه، برای نخستین بار در محافل عمومی واژه کرونا را بر زبان راند.

قربان‌قلی بردی محمداف، رئیس جمهوری ترکمنستان، در جلسه کابینه که بخش‌هایی از آن شامگاه جمعه از تلویزیون این کشور پخش شد گفت: «ویروس کرونا دنیا را به لرزه درآورده» و تبعاتی منفی بر اقتصاد گذاشته است.

وی مشخصا به شیوع کرونا در این کشور اشاره‌ای نکرد اما تلویزیون دولتی ترکمنستان گفت تمهیداتی برای مقابله با کرونا وضع شده است.

مقام‌های ترکمنستان در هفته‌های اخیر هیچ اظهار نظری درباره کرونا نکرده‌اند و در روزهای اخیر نیز سازمان گزارشگران بدون مرز گفته بود از رسانه‌ها و مقام‌های این کشور خواسته شده از این واژه استفاده نکنند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG