لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۱۱

تعداد مبتلایان به کرونا از چهار میلیون تن گذشت؛ تظاهرات در سوئیس، رژه در بلاروس


چند شهروند اوکراینی، ماسک بر صورت، در حال بازدید از موزه جنگ جهانی دوم؛ شنبه ۲۰ اردیبهشت

وبسایت‌های رصدکننده آمار کرونا شامگاه شنبه ۲۰ اردیبهشت گزارش دادند که شمار مبتلایان به این بیماری در سراسر جهان از چهار میلیون تن گذشت و تعداد جان‌باختگان به بیش از ۲۷۷ هزار نفر رسید.

روز شنبه همچنین تظاهراتی در سوئیس در اعتراض به قرنطینه برگزار شد، روسیه زیر سایه کرونا مراسمی بسیار محدود به یادبود پایان جنگ جهانی برگزار کرد اما در بلاروس مراسمی مفصل و کاملا مشابه سال‌های پیش از کرونا برقرار بود.

بلاروس، بی‌اعتنا به هشدارها

روز نهم مه در کشورهای تشکیل‌دهنده شوروی سابق «روز پیروزی» نام دارد و مهم‌ترین تعطیل عمومی در این کشورها محسوب می‌شود. با این حال، مراسم امسال زیر سایه کرونا قرار گرفت و بجز بلاروس، سایر این کشورها مراسمی بسیار محدود برگزار کردند.

مراسم یادبود پایان جنگ جهانی دوم در روسیه کاملا متفاوت با سال‌های قبل برگزار شد و به جای رژه‌های عظیم در میدان سرخ مسکو، دسته نظامی محدودی در برابر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور، رژه رفت و او در پای بنای «آتش جاودان» دسته‌ای گل قرار داد.

در اوکراین نیز مراسمی محدود برگزار شد اما بلاروس بی‌اعتنا به هشدارها، این مراسم را به شکل سال‌های قبل برگزار کرد.

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، در سخنرانی‌اش در رژه نظامیان گفت: در برابر روزگار سختی که یک نسل قهرمان موفق شد جهان را از طاعون نازی‌ها نجات دهد، دشواری‌های فعلی چیزی نیست.

بلاروس تاکنون ابتلای بیش از ۲۰ هزار تن و جان باختن نزدیک به ۲۰۰ نفر بر اثر کرونا را گزارش کرده اما گمان می‌رود این ارقام بسیار بالاتر باشد.

تظاهرات در سوئیس

شمار زیادی از کشورهای اروپایی با ثبات نسبی که در بحران پیش آمده، در حال برداشتن تدریجی محدودیت‌ها هستند و فعالیت‌های اقتصادی بتدریج در حال از سرگرفته شدن است.

در سوئیس نیز که از نیمه مارس مقررات قرنطینه برقرار بوده، محدودیت‌ها در حال لغو تدریجی است اما شماری از مردم این کشور روز شنبه در پایتخت و در چند شهر دیگر با برگزاری تجمعات اعتراضی خواستار لغو کامل محدودیت‌ها شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در حالی که همچنان تجمع بیش از پنج نفر در سوئیس ممنوع است، چند صد نفر در برابر ساختمان پارلمان این کشور تجمع کردند و از جمله پوسترهایی در دست داشتند که بر آنها نوشته بود: سوئد بدون قرنطینه همان میزان تلفات سوئیس با قرنطینه را دارد.

سوئیس تاکنون ابتلای حدود ۳۰ هزار تن و جان باختن بیش از ۱۵۰۰ را بر اثر کرونا گزارش کرده است.

در حال حاضر آمریکا در هر دو مورد تعداد مبتلایان (۱.۳ میلیون) و تعداد جان‌باختگان (۷۸ هزار) آسیب‌دیده‌ترین کشور بر اثر کرونا به شمار می‌رود.

XS
SM
MD
LG