لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۵۹

دادستانی تهران خواستار تعقیب محمد حسینی توسط اینترپل شد


به گفته عباس جعفری دولت‌آبادی، ۲۸ فقره کیفرخواست برای اعضای کمپین «ری‌استارت» صادر شده است

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران می‌گوید، دادسرای تهران از پلیس بین‌الملل اینترپل درخواست کرده تا «سرکرده گروهک ری‌استارت»، محمد حسینی را دستگیر کرده و به ایران تحویل دهد.

دادستان تهران، روز یکشنبه در نشستی با قضات زن دادگاه‌های تهران، واکنش اینترپل به این درخواست دستگاه قضایی ایران را، قرارگرفتن پلیس بین‌الملل در «چرخه آزمایش» توصیف کرده و گفته است: «باید به این سؤال پاسخ دهند که چگونه است که اگر کسی در ایران کوچکترین اقدامی می‌کند، رسانه‌های دنیا پر می‌شود، اما امروز سرکرده این گروهک در آمریکا نشسته و دستور غارت، تخریب و تحریق اموال عمومی و خصوصی را می‌دهد و هیچ کس به او کاری ندارد».

به گفته عباس جعفری دولت‌آبادی، برای اعضای کمپین ری‌استارت که او «گروهک معاند» توصیف کرده، ۲۸ فقره کیفرخواست صادرشده که ۱۸ فقره از این کیفرخواست‌ها، منجر به صدور حکم علیه اعضای این پویش شده است.

به گفته دادستان تهران، «متهمی تحت تأثیر این گروهک، مسجدی در تهران، یک کیوسک راهنمایی و رانندگی و یک پمپ بنزین را آتش زده و فیلم مربوط به اقدامات مجرمانه خود را در فضای مجازی منتشر کرده است.»

بر اساس گفته‌های عباس جعفری دولت‌آبادی، متهم که نامی از او به میان نیامده، «هم‌چنین شب‌نامه علیه نظام تهیه و منتشر کرده و اقدام دیگر وی شعارنویسی گسترده در سطح شهر بوده است».

بر اساس اعلام دادستان تهران، این متهم به تحمل ۱۵ سال حبس، محکوم شده‌است.

پویش «ری‌‌استارت» از یک سال و نیم قبل از سوی محمد حسینی، مجری، شومن و کمدین پیشین تلویزیون جمهوری اسلامی ایران به راه افتاد. آقای حسینی که پس از مهاجرت از ایران در سال ۱۳۸۴، ابتدا در دوبی ساکن شد و اکنون ساکن آمریکاست با ضبط و انتشار ویدئو‌هایی از اعضای کمپین ری‌استارت می‌خواهد به مراکزی چون بانک‌ها، مساجد و پایگاه‌های بسیج حمله کنند.

این مجری پیشین تلویزیون جمهوری اسلامی، هدف از این اقدامات را تلاش برای تغییر رژیم جمهوری اسلامی اعلام کرده‌ است.

عباس جعفری دولت‌آبادی، در بخشی از سخنان روز یکشنبه خود همچنین هشدار داد که «دستگاه قضا و دادسرای تهران با مرتکبین جرایم علیه مردم، دولت و بیت‌المال و همچنین توهین‌کنندگان به مقدسات کشور اسلامی با اقداماتی چون آتش زدن حسینیه‌ها و مساجد، برخورد جدی خواهد کرد».

پیش از این در اسفندماه سال ۹۶، حسن حیدری معاون دادستان مشهد اعلام کرده بود که برای ۱۱ عضو گروه «ری‌استارت» جمعاً ۶۸ سال زندان حکم صادر شد که از جمله آنها حکم ۱۴ سال زندان برای یک زن ۳۷ ساله و حکم ۱۱ سال زندان برای دو مرد بود.

به گفته این مقام قضایی، اتهام پنج نفر از آن افراد «حمله» به دو مسجد در شهر مشهد اعلام شد و بازداشت‌شدگان به اتهام «آتش زدن مسجد» و «عضویت در گروه معاند» به حبس های یک تا ۱۴ ساله محکوم شدند.

در مهر ماه سال گذشته، ویدئوی دیگری از حمله به مسجد «جوادالائمه» در شرق تهران با مواد آتش‌زا در شبکه‌های مجازی منتشر شد که آن حادثه به ری استارت نسبت داده شد.​

در این ویدئو که در اینترنت و شبکه‌های به اشتراک‌گذاری ویدئو منتشر شد، جوانی که صورت خود را پوشانده، ابتدا عبارت «ری‌استارت» را با اسپری رنگ در مقابل مسجد می‌نویسد و پس از آن با ریختن ماده‌ای اشتعال‌زا به در ورودی مسجد، محل را به آتش می‌کشد.

در آذر ماه سال ۹۶ هم، شبانه در مقابل در ورودی باشگاه پرسپولیس تهران، آتش‌سوزی اتفاق افتاد که باعث مصدومیت نگهبان این باشگاه شد.

پس از آن ویدئویی از حادثه آتش‌سوزی در ورودی باشگاه پرسپولیس در شبکه‌های مجازی منتشر شده که نشان می‌داد آن حادثه نیز بخشی از اقدامات اعضای کمپین ری‌استارت بوده است به گونه‌ای که همراه شخص آتش‌افروز، در ویدئو می‌گوید: «ری استارت تنها راه نجات ایران است».

محمد حسینی در مواردی هم از مخاطبان خود در کمپین ری‌استارت خواسته که با سنگ یا تفنگ ساچمه‌ای شیشه بانک‌ها، ادارات و خودروهای دولتی را بشکنند و نارضایتی خود را از حکومت نشان دهند.

این مجری پیشین تلویزیون ایران برنامه‌ای را به همین نام (ری‌استارت) اجرا می‌کند که به صورت صوتی یا تصویری در فضای مجازی منتشر می‌شود.

او در شهریورماه پارسال، در یکی از برنامه‌های خود وعده داد تا سال آینده، یعنی شهریورماه سال ۹۷، «رژیم ایران سرنگون خواهد شد» و به گفته او حکومت به «امپراطوری تصوف» تحویل داده خواهدشد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری میزان و دیگر منابع خبری؛ ا.ح./م.ا.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG