لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۵:۳۴
جو بایدن

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا؛ بایدن: برای اتحاد کشور آمده‌ام

بر اساس شمارش آرا انتخاباتی که روز سه‌شنبه، سوم نوامبر (۱۳ آبان)، برگزار شد جو بایدن رئیس ‌جمهوری جدید آمریکا اعلام شده است.

۵۰ ایالت آمریکا همراه با منطقه واشینگتن دی‌سی ۵۳۸ کالج انتخاباتی (الکتورال) دارند.

هر یک از دو نامزد انتخابات که بتواند ۲۷۰ کالج انتخاباتی را به خود اختصاص دهد در این انتخابات پیروز است و جو بایدن به این حد نصاب دست یافت.

منابع نزدیک به جو بایدن می‌گویند او پس از برگزاری مراسم سوگند یاد کردن در ۲۰ ژانویه، بلافاصله پیوستن دوباره آمریکا به پیمان اقلیمی پاریس را اعلام خواهد کرد و تصمیم دونالد ترامپ در خصوص خروج از سازمان جهانی بهداشت را لغو خواهد کرد.

در نخستین واکنش رسمی جمهوری اسلامی به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران ابراز امیدواری کرده است با تغییر در کاخ سفید، سیاست‌های ایالات متحده نیز تغییر کند

۰۱:۴۴ ۱۴.۸.۱۳۹۹

براساس آمار دانشگاه فلوریدا تا روز از قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بیش از ۱۰۰ میلیون نفر پیش از موعد رای خود را به صندوق‌ها انداخته یا پست کرده‌اند.

۰۲:۰۷ ۱۴.۸.۱۳۹۹

نخستین نتایج اولیه از ایالت کنتاکی و ایندیانا تا دقایقی دیگر اعلام خواهد شد. دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ در ایالت کنتاکی با اختلاف به پیروزی رسیده بود.

۰۲:۱۷ ۱۴.۸.۱۳۹۹

نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ایالت‌های مختلف از چه ساعتی اعلام می‌شود؟

از میان ایالت‌های کلیدی در این انتخابات انتظار می‌رود فلوریدا و جورجیا در جنوب شرق کشور از ساعت ۷ به وقت محلی (۳:۳۰) به وقت تهران نتایج اولیه را اعلام کنند.

نیم ساعت بعد از آن هم ایالت‌های اوهایو و کارولینای شمالی شروع به اعلام آرا می‌کنند. کارولینای شمالی نیز در جنوب شرق آمریکا واقع است و اوهایو هم جزو ایالت‌های مرکزی شمال شرق محسوب می‌شود.

۰۳:۱۶ ۱۴.۸.۱۳۹۹

نتایج اولبه در شماری از حوزه‌های انتخابیه در ایالت ایندیانا، کنتاکی و نیوهمپشایر اعلام شده است.

۰۳:۲۰ ۱۴.۸.۱۳۹۹

یک قاضی فدرال در واشیگتن دی‌سی روز سه‌شنبه به بازرسان خدمات پستی ایالات متحده دستور داد که باقی‌مانده آرای پست شده در ایالت‌های مختلف را جمع‌آوری کند تا امکان شمارش بلافاصله آنها فراهم شود.

این دستور پس از آن صادر شد که خدمات پستی ایالات متحده فاش ساخت بیش از ۳۰۰ هزار رای پست شده را دریافت کرده اما نتوانسته آنها را ثبت و به مقصد برساند.

قاضی امیت سولیوان از بازرسان خدمات پستی ایالات متحده خواسته است مراکزی را که در فرایند تحویل آرا نمره پایینی گرفته‌اند، بررسی کنند و اطمینان یابند که هیچ رایی مورد دستبرد قرار نمی‌گیرد و همه آرای مورد قبول به سرعت تحویل مراجع شود.

این مراکز در ۱۲ ناحیه پستی قرار دارند و باید تا ساعت ۳ بعدازظهر امروز تکلیفشان روشن می‌شد. بر این اساس بازرسان خدمات پستی ایالات متحده به مراکزی در فیلادلفیا، دیترویت، آتلانتا، هوستون، کلرادو/وایومینگ، آلاباما، جنوب فلوریدا، لیکلند، آریزونا، کارولینای جنوبی و نیوانگلند شمالی اعزام شده‌اند.

۰۳:۳۲ ۱۴.۸.۱۳۹۹

حوزه های انتخابیه در ۹ ایالت کلیدی از جمله جورجیا، فلوریدا، کنتاکی و اوهایو بسته شد.

۰۴:۱۳ ۱۴.۸.۱۳۹۹

رای‌گیری در ایالت‌های کارولینای شمالی، اوهایو و ویرجینیای غربی هم به پایان رسید. البته رای گیری در تعدادی از حوزه‌ها در کارولینای شمالی تا نیم ساعت دیگر ادامه خواهد داشت.

۰۴:۳۲ ۱۴.۸.۱۳۹۹

رای‌گیری در ۱۶ ایالت‌ دیگر از جمله فلوریدا و پنسیلوانیا هم به پایان رسید. نتایج اولیه از فلوریدا از رقابت نزدیک دو نامزد حکایت دارد.

۰۵:۲۱ ۱۴.۸.۱۳۹۹

براساس پیش بینی رسانه‌ها، تا الان دونالد ترامپ با ۴۶ الکترال کالج از جو بایدن با ۴۲ الکترال کالج پیش است. طبق این گزارش‌ها دونالد ترامپ در ایالت‌های آلاباما، کنتاکی، ایندیانا، تنسی، ویرجینیای غربی و اوکلاهاما به پیروزی می‌رسد و در مقابل جو بایدن در ایالت‌های ماساچوست، کانتیکت، دلور، نیوجرسی و رودآیلند به پیروزی می‌رسد.

۰۶:۰۰ ۱۴.۸.۱۳۹۹

پیش‌بینی رسانه‌های آمریکا حاکی است که سارا مک‌براید، نامزد تراجنسیتی دموکرات‌ها در کسب کرسی نمایندگی سنا در ایالت دلور، پیروز می‌شود. سارا مک‌براید نخستین فرد تراجنسیتی ‌است که موفق به کسب کرسی سنای ایالتی می‌شود.

بیشتر

XS
SM
MD
LG