لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۱۱:۳۷

مریم کریم‌بیگی به اتهام دیدار با «ابی» به سه سال و هفت ماه زندان محکوم شد


مریم کریم‌بیگی همراه با مادرش شهناز اکملی
مریم کریم‌بیگی همراه با مادرش شهناز اکملی

وکیل مدافع مریم کریم بیگی، خواهر مصطفی از کشته‌شدگان اعتراض‌های ۸۸، می‌گوید حکم سه سال حبس موکلش به اتهام «تبانی با اِبی»، خواننده ایرانی بوده است.

مریم کریم‌بیگی که از اسفند پارسال چند دور بازجویی شده بود، نهایتا روز ۲۴ خرداد امسال با یورش نیروهای امنیتی به منزلش بازداشت شد.

امیر رئیسیان، وکیل مدافع خانم کریم‌بیگی، روز دوشنبه ۱۰ مرداد درباره جزئیات برگزاری دادگاه موکلش به سایت «مدارا» گفت: مطابق حکم اخیر شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران، موکل من برای اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی» به سه سال و هفت ماه حبس، برای ارتکاب «جرم تبلیغ علیه نظام» به یک‌سال حبس و بابت اتهام «نگهداری مشروبات الکلی» هم به یک‌سال حبس به علاوه جزای نقدی و ۷۴ ضربه شلاق تعزیری محکوم شد.

او گفت: بر اساس قانون، صرفاً مجازات شدید قابل اجرا خواهد بود؛ یعنی سه سال و هفت ماه حبس تعزیری.

آقای رئیسیان افزود: در بخشی از این حکم، به «همنشینی با آوازخوان خارج‌نشین که در نظر ایرانیانِ میهن‌دوست شخصی خائن است»، اشاره شده اما نامی از او برده نشده است.

وکیل مریم کریم‌بیگی با اشاره به همین موضوع و در پاسخ به این سوال که این خواننده خارج نشین چه کسی است، گفت: ابراهیم حامدی(ابی). موکل بنده سال‌ها پیش در توئیتی ابراز علاقه کرده بود که در کنسرت ایشان باشد، این خواننده نیز بدون هیچ مقدمه و هماهنگی قبلی برای ایشان بلیط کنسرت ارسال کرده بود و موکل به دعوت این هنرمند همراه مادرشان برای کنسرت به ترکیه سفر کرده بود و در حاشیه کنسرت و پشت صحنه عکس یادگاری با ایشان گرفته بود. منظور دادگاه از همنشینی با «آواز خوان» همین است.

او گفت: این یعنی از دیدگاه دادگاه توئیت‌های منتشر شده توسط خانم کریم‌بیگی به طور کلی مصداق «تبلیغ علیه نظام» تلقی شده است.

رئیسیان همچنین خاطرنشان کرد یکی از دوستان خانوادگی موکل، یک بسته هدیه به منزل‌شان آورده بود که فراموش شده و در روز بازداشتِ موکل، این کادو توسط ضابطین باز شده و مشخص شد که سه بطری آبجوی دست‌ساز بوده است.

او افزود: برای این بسته که ضابطین احراز کردند باز نشده بوده، موکلش به یک‌سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق و جزای نقدی معادل پنج برابر قیمت عرفی محکوم شده است

مریم کریم‌بیگی فروردین امسال نیز طی «یک تماس تلفنی» از دانشگاه محل تحصیل خود در مقطع کارشناسی ارشد رشته جامعه‌شناسی اخراج شده بود اخراج وی به دلیل «پرونده‌ای که وزارت اطلاعات علیه او گشوده بود» صورت گرفت.

شهناز اکملی، مادر مریم کریم‌بیگی، نیز مهرماه ۱۳۹۸ به تحمل یک سال حبس تعزیری، ممنوع الخروجی، محرومیت از فعالیت سیاسی و محرومیت از عضویت در فضای مجازی محکوم شده بود.

مصطفی کریم بیگی در جریان اعتراض‌های سال ۸۸ مورد اصابت گلوله از ناحیه سر قرار گرفت و با وجود سکونت در تهران، مأموران امنیتی اجازه دفن او را در شهر تهران ندادند.

با استفاده از گزارش‌های سایت مدارا و رادیو فردا/د.خ/ک.ر
XS
SM
MD
LG