لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۲:۱۸

اسناد تازه منتشر شده: چین در مورد تعداد مبتلایان اولیه کرونا به جهان دروغ گفت


بر اساس اسناد تازه‌ فاش‌شده، چین در آغاز شروع همه‌گیری کرونا شدت شیوع این ویروس را به‌درستی به جهان گزارش نکرده و تعداد مبتلایان خود را نیز کمتر از نصف رقم واقعی مخابره کرده است.

شبکه خبری سی‌ان‌ان روز سه‌شنبه ۱۱ آذر گزارش داد مجموعه‌ای از افشاگری‌ها که در ۱۱۷ صفحه از اسناد داخلی مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های استان هوبئی چین به دست این شبکه خبری رسیده است، نشان می‌دهد که چگونه حزب کمونیست چین اطلاعات حیاتی لازم برای مهار اولیه شیوع کرونا در جهان را پنهان کرده است.

بنا بر این گزارش، روز ۱۰ فوریه امسال، چین به‌طور رسمی ۲٬۴۷۸ مورد تأیید شده جدید از ابتلا به کرونا را گزارش کرد در حالی که در اسناد داخلی‌اش این رقم ۵٬۹۱۸ مورد ثبت شده است؛ این دو رقم اختلافی ۱۳۹ درصدی دارند.

سی‌ان‌ان می‌نویسد که چین همچنین روز ۱۷ فوریه، شمار قربانیان تازه در استان هوبئی که شهر ووهان، یعنی کانون اصلی بروز کرونا در آن قرار دارد را به طور رسمی ۹۳ مورد گزارش کرد اما بر طبق اسناد به‌دست آمده رقم واقعی آن ۱۹۶ مورد بوده است.

این اسناد که حاوی اطلاعاتی در مورد نحوه واکنش نظام درمانی چین به همه‌گیری کرونا بین اکتبر ۲۰۱۹ تا آوریل ۲۰۲۰ هستند حاکی از سوءمدیریت گسترده در تست‌گیری از افراد در مراحل اولیه همه‌گیری است.

سی‌ان‌ان خبر می‌دهد که در مورد اطلاعات این اسناد با وزارت امور خارجه چین، کمیسیون ملی بهداشت و کمیسیون بهداشت هوبئی تماس گرفته اما این نهادها به این شبکه پاسخی نداده‌اند.

پیش از این کیانوش جهانپور، سخنگوی پیشین وزارت بهداشت ایران، ۱۷ فروردین امسال در یک نشست خبری گفت که آمارهای چین درباره کرونا «یک شوخی تلخ» است و افزود بر اساس گزارش‌هایی که دولت چین می‌داد «بسیاری در همه جهان فکر کردند این بیماری مثل آنفلوآنزا است و مرگ‌ومیر کمتری دارد».

او کمی پس از بیان این انتقاد از سمت خود برکنار شد.

همزمان محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، در پیامی توئیتری به زبان چینی ضمن «تقدیر و تشکر» از چین به دلیل «اقدامات موفقیت‌آمیز این کشور در مبارزه با شیوع ویروس کرونا» به آمریکا تاخت و آن کشور را به «بهره‌برداری از خطرات این ویروس» متهم کرد.

تا امروز، یازدهم آذر، ویروس کرونا در سراسر جهان ۶۳.۳ میلیون نفر را مبتلا کرده و جان یک میلیون و ۴۷۰ هزار و ۴۵۶ نفر را گرفته است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG