لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ تهران ۲۳:۵۸

قاضی لبنانی علیه ده‌ها نفر به‌دلیل درگیری‌های مرگبار بیروت اعلام جرم کرد


گشت‌زنی نیروهای ارتش لبنان پس از درگیری‌های مرگبار روز ۲۲ مهر در شهر بیروت

یک قاضی لبنانی روز دوشنبه سوم آبان در تحقیقات اوليه مربوط به درگیری‌های مرگبار بیروت علیه ۶۸ نفر از جمله ۱۸ نفری که در بازداشت هستند اعلام جرم کرد و آن‌ها را به ارتکاب جرايم گوناگون از جمله قتل و تحریک به خشونت‌های فرقه‌ای متهم کرد.

در زد و خوردهای مسلحانه روز ۲۲ مهر که مرگبارترین خشونت‌های فرقه‌ای طی بیش از یک دهه اخیر بود، هفت نفر از هواداران حزب‌الله لبنان و جنبش امل کشته شدند.

این خشونت‌ها با تیراندازی به سوی هواداران حزب الله لبنان و جنبش امل آغاز شد که در اعتراض به تصمیم‌های طارق بیطار، قاضی پرونده انفجار مهیب بیروت، تجمع کرده بودند. در انفجار مهیب بندرگاه بیروت در اواسط مرداد پارسال بیش از ۲۰۰ نفر کشته و چند هزار نفر مجروح شدند.

قاضی فادی عقیقی، نماینده قضایی دولت در دادگاه نظامی لبنان، احکام روز دوشنبه را صادر کرد. اعلام جرم علیه این افراد علاوه بر قتل و تحریک به خشونت‌های فرقه‌ای، اقدام به قتل، حمل غیرقانونی اسلحه و تخریب اموال دولتی و خصوصی را نیز شامل می‌شود. اکنون این پرونده‌ها برای دادرسی به یک قاضی تحقیقاتی ارجاع خواهد شد.

حزب‌الله لبنان، جنبش امل و جریان مسیحی المرده، قاضی بیطار، مسئول پرونده انفجار بندرگاه بیروت، را به سیاسی کردن این پرونده متهم کرده‌اند. قاضی بیطار در بخشی از تحقیقات خود دو وزیر سابق را که به جنبش امل و گروه مسیحی المرده نزدیک هستند برای بازجویی احضار کرده بود.

حزب‌الله لبنان، گروه مسیحی «القوات اللبنانیه» را به تیراندازی توسط افراد تک تیرانداز به سوی اجتماع روز ۲۲ مهر متهم کرده است.

سمیر جعجع، رهبر گروه «القوات اللبنانیه» این اتهام را رد کرده و مدعی است که ساکنان محله عین الرمانه که اکثر آن‌ها مسیحی هستند و تیراندازی در آن‌جا روی داد برای دفاع از خود دست به اسلحه برده‌اند.

آقای جعجع هفته گذشته در مصاحبه‌ای با یک شبکه تلویزیونی لبنانی گفت خشونت‌ها زمانی روی داد که طرفداران گروه‌های شیعه با ورود به این محله اتومبیل‌های مردم را تخریب کردند. به گفته او قبل از شروع تیراندازی، چهار نفر از ساکنان این محله توسط هواداران گروه‌های شیعه مجروح شدند.

تصاویر ویدئویی که پس از وقوع درگیری منتشر شده است نشان می‌دهد که حداقل یک نفر به ضرب گلوله یک سرباز ارتش لبنان از پای درآمده است. یک سخنگوی ارتش لبنان گفت دادگاه نظامی مامور بررسی زدوخوردهای بیروت در این مورد نیز تحقیق خواهد کرد.

درگیری‌های مسلحانه روز ۲۲ مهر در محله عین الرمانه که در طول جنگ داخلی لبنان یکی از جبهه‌های اصلی نبرد در شهر بیروت بود خاطرات جنگ داخلی و نگرانی از وقوع نبرد مسلحانه بین گروه‌های سیاسی و فرقه‌ای را زنده کرده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ش.ر/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG