لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۱۷

اسرائیل و لبنان برای حل اختلافات مرزی مذاکره می‌کنند


سربازان اسرائیلی در مرز این کشور با لبنان

مقامات ارشد اسرائیل و لبنان روز پنجشنبه ۱۰ مهر تایید کردند که مذاکرات برای حل اختلافات دیرینه دو کشور برسر حدود مرزهای آبی و زمینی از روزهای آینده آغاز خواهد شد.

از یک‌سو رییس مجلس لبنان و از سوی دیگر وزیر انرژی اسرائیل، روز پنجشنبه کلید خوردن گفت‌وگوهای مستقیم دو کشور در هفته آینده را مورد تایید قرار دادند. وزیر خارجه آمریکا نیز در توییتی از این امر استقبال کرد.

به گزارش رسانه‌های لبنان، نبیه بری، رییس مجلس لبنان، طی یک نشست خبری در بیروت گفت که بر سر چارچوب مذاکرات تفاهم صورت گرفته است، هر چند که این چارچوب «ابتدایی بوده و نهایی نیست».

به گفته او، افسران ارتش لبنان زیر نظارت میشل عون، رئیس جمهور، در این مذاکرات نماینده کشورشان خواهند بود.

وی افزود که گفت‌وگوها با سرپرستی سازمان ملل متحد انجام می‌شود و نمایندگان آمریکا نیز در آن مشارکت دارند.

نبیه بری محل مذاکرات را پایگاه نیروهای موسوم به یونیفیل، سپاه صلح سازمان ملل متحد در منطقه راس‌نقوره در جنوب لبنان اعلام کرد.

آقای بری گفت که پیشنهاد انجام این مذاکرات را لبنان و اسرائیل به آمریکا ارائه کرده و واشینگتن پیش از برقراری تحریم‌های دوره اخیر علیه لبنان، از این پیشنهاد استقبال کرده و مذاکرات «بی‌ارتباط» با این تحریم‌ها است.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، یووال اشتاینیتز، وزیر انرژی اسرائیل، نیز گفت که این نخستین تماس رسمی کشورش با لبنان پس از حدود سه دهه است.

آقای اشتاینیتز اظهار داشت که دو سال مذاکرات غیرمستقیم و کوشش‌های آمریکا، از جمله دیوید شنکر، دستیار ارشد مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، دو طرف اسرائیلی و لبنانی را به آغاز مذاکرات مستقیم در روزهای آینده هدایت کرده است. وی در این ارتباط از مایک پومپئو «تقدیر» کرد.

در حالی که رییس مجلس لبنان محورهای گفت‌وگوی دو کشور را امور مربوط به تعیین حدود مرزهای آبی و مسائل اقتصادی مرتبط با آن نامید، وزیر انرژی اسرائیل اظهار داشت که این مذاکرات مسائل شهروندی و سیاسی را نیز دربرمی‌گیرد.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، پنجشنبه در توییتر خود نوشت که مذاکرات لبنان- اسرائیل از ظرفیت تقویت ثبات، امنیت و شکوفایی برای مردم هر دو کشور برخوردار است.

آقای پومپئو در سفر سال گذشته به لبنان آن کشور را به آغاز مذاکرات با اسرائیل تشویق کرده و دستیار ارشد او، آقای شنکر نیز ماه گذشته در سفر به بیروت با میشل عون، رییس جمهوری لبنان دیدار کرد.

اسرائیل و لبنان هنوز رسما در جنگ با یکدیگر محسوب می‌شوند و انجام مذاکرات مستقیم میان آنها، کم‌سابقه است.

از یک‌سال بعد از ایجاد اسرائیل، آتش‌بسی در مرزهای زمینی موسوم به «خط آبی» بین این کشور و لبنان، با نظارت سازمان ملل برقرار بوده که حتی بعد از چند جنگ میان طرفین نیز به طور نسبی حفظ شده است.

اما با آغاز اقدام اسرائیل در استخراج گاز از منابع دریای مدیترانه در یک دهه اخیر، اختلافات دو کشور در حوزه دریایی جدی‌تر شده است.

لبنان تاکید دارد که بهره‌برداری‌اش از حوزه نفتی و گازی، می‌تواند جانی به اقتصاد ضعیف این کشور بدهد.

به نوشته رسانه‌های اسرائیل، هر چند از نظر دولت این کشور تنها سه درصد از منطقه محدوده دریایی مدیترانه که اسرائیل در سال‌های اخیر به کشف منابع گاز در آن پرداخته، با لبنان مورد اختلاف است اما دستیابی به توافقی با لبنان که مانع از تهدیدات نظامی برای سکوهای حفاری گاز این کشور شود، «اهمیت راهبردی» دارد.

مقامات اسرائیل ارزیابی کرده‌اند که سازمان حزب‌الله با انجام مذاکرات میان دولت و ارتش لبنان با اسرائیل موافقت کرده است. اما حزب‌الله هنوز رسما در این باره اظهار نظر نکرده است.

مذاکرات در حالی قرار است از روزهای آینده آغاز شود که لبنان در دوران بی‌ثباتی شدید سیاسی به سر می‌برد و مصطفی ادیب، سیاستمداری که به تشکیل دولت مکلف شده بود، روز پنجم مهر از این امر شانه خالی کرد.

سایت اسرائیلی وای.نت نوشته است برای آمریکا اهمیت دارد که آغاز مذاکرات لبنان و اسرائیل به عنوان ادامه نرمش مواضع کشورهای عرب در قبال اسرائیل با میانجی‌گری واشینگتن تلقی شود.

به نوشته وای.نت، بعد از توافق‌های عادی‌سازی امارات متحده عربی و بحرین با اسرائیل که به تازگی در آمریکا امضا شد، دیوید شنکر یکی از مقامات ارشد آمریکایی است که مامور افزایش شمار کشورهای عرب در مسیر صلح و عادی‌سازی رابطه با اسرائیل است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG