لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۱۸:۵۸

واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی لبنان به تمرین‌های یگان حزب‌الله در برف


تصویری که گروه حزب‌الله از رزمایش یک یگان خود در مناطق پوشیده از برف لبنان منتشر کرده است.

انتشار همزمان ویدئوهای تبلیغاتی که در آن از یک‌سو نیروهای سازمان حزب‌الله و از سوی دیگر، ارتش لبنان، مهارت‌های نظامی خود را در کوهستان‌های برفی این کشور نمایش می‌دهند، موجی از واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی این کشور برانگیخت.

گروه حزب‌الله لبنان شامگاه سه‌شنبه ۲۶ بهمن، یک کلیپ ویدئویی از رزمایش شبه‌نظامیان این سازمان شیعی در مناطق پوشیده از برف این کشور در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد.

در این ویدئو، چریک‌های حزب‌الله با اونیفورم کاملا سفید برفی، به جای رنگ‌های همیشگی، در نزدیکی مرز لبنان با اسرائیل، در حال اسکی و مشغول تمرینات نظامی دیده می‌شوند. این کلیپ، یگان حزب‌الله را بخشی از نیروهای واحد موسوم به «رضوان» معرفی کرد.

ارتش لبنان نیز در این روز ویدئویی از نیروهایش را منتشر کرد که یگان ویژه نظامیان آن در حال انجام تمرینات در برف است.

از آن‌جا که حزب‌الله در باور بسیاری از مردم لبنان «ارتشی در ارتش ملی» و یا «دولتی در دولت مرکزی» این کشور محسوب می‌شود، به نوشته خبرگزاری فرانسه، کاربران شبکه‌های اجتماعی در لبنان انگیزه مناسبی یافتند تا دوباره این پرسش را مطرح کنند که آیا حزب‌الله می‌تواند جایگزینی برای ارتش ملی باشد؟

بسیاری از کاربران لبنانی در فضای مجازی به تجزیه و تحلیل این ویدئوها و مقایسه توان و تجهیزات حزب‌الله و ارتش پرداختند.

برخی از کاربران این ویدئوها را به مسابقات سه‌گانه اسکی در المپیک زمستانی که هم‌اکنون در چین در جریان است، تشبیه کردند.

در این میان، گروهی از کاربران فضای مجازی بعید ندانسته‌اند که نیروهای حزب‌الله برای کمک احتمالی به ارتش روسیه در بحران کنونی میان مسکو با جمهوری اوکراین آماده می‌شوند. حزب‌الله در سوریه همپای ایران و ارتش روسیه برای بقای حکومت بشار اسد فعالیت کرده است.

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست نیز این پرسش را مطرح کرد که آیا مهارت نظامی نیروهای حزب‌الله در برف به پای یگان مشابه ارتش اسرائیل می‌رسد یا نه.

در همین حال، حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله، روز چهارشنبه ۲۷ بهمن از پیشرفت‌های یگان پهپادی این سازمان خبر داد و همچنین مدعی شد که حزب‌الله اکنون هزاران موشک نقطه‌زن دارد.

حسن نصرالله گفت، اسرائیل می‌داند که سلاح‌های با کیفیت از ایران به لبنان می‌رسد و برای همین می‌کوشد که این مسیر را از طریق حمله به سوریه متوقف کند.

اما دبیرکل حزب‌الله مدعی شد نیروهای سازمان او اکنون از این توان برخوردارند که راکت‌هایی در اختیار خود را ارتقاء داده و آن را به موشک نقطه‌زن مبدل کنند.

اسرائیل از مدت‌ها پیش ارزیابی کرده است که شماری از هزاران فروند راکت حزب‌الله با کمک جمهوری اسلامی ایران، به توان نقطه‌زنی ارتقا یافته‌اند.

ارتش اسرائیل گفته بود که محمد حجازی، یکی از فرماندهان ارشد وقت نیروی قدس سپاه پاسداران در زمان ماموریت خود در لبنان، در ارتقای این توان حزب‌الله نقش مهمی ایفا کرد.

برخی از مقامات ایران بعد از مرگ محمد حجازی در فروردین امسال بر اثر کرونا، این فعالیت او را در راستای خواسته‌های قاسم سلیمانی، فرمانده وقت نیروی قدس سپاه، عنوان کردند.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، جروزالم پست و سایت رادیو فردا/ف.ر/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG