لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸ تهران ۰۰:۰۰

مفتی اعظم لبنان خواستار تحقق مطالبات معترضان شد


معترضان لبنانی خواهان تغییر کلیت نظام و خارج شدن همه سیاستمداران شناخته شده کنونی از صحنه هستند.

مفتی اعظم اهل تسنن لبنان روز شنبه ۱۸ آبان خواستار تحقق مطالبات معترضان در این کشور با تشکیل یک دولت جدید اضطراری با مشارکت تکنوکرات‌ها شد.

سه هفته اعتراضات سراسری به وضعیت اقتصادی و سیاسی در لبنان در نهایت به استعفای سعد حریری، نخست وزیر این کشور منجر شد.

به گزارش رویترز، شیخ عبداللطیف دریان در یک سخنرانی تلویزیونی گفته است، زمان پذیرفتن خواسته های مردم و اراده ملت در ورای دسته بندی‌های حزبی و قومی فرا رسیده است.

مفتی اعظم اهل تسنن لبنان اضافه کرد: زمان آن است که از فرصت به وجود آمده در نتیجه بیداری ملی، روند اصلاحات آغاز شود و بدون تاخیر یک دولت اضطراری با حضور افراد شایسته تشکیل شود.

شیخ عبداللطیف دریان در ادامه خواستار اجرای «بسته» اصلاحی پیشنهادی سعد حریری برای حل مشکلات کشور شده است.

پیش از این هم اسقف اعظم مسیحیان لبنان نیز خواستار تشکیل دولت جدید با حضور تکنوکرات ها شده بود.

دولت لبنان پیش از استعفای سعد حریری در نخستین روزهای اعتراضات در نشست‌هایی با حضور میشل عون، رئیس‌جمهوری، بلافاصله از نیت خود برای بستن مالیات بر ارتباطات اینترنتی صرف نظر کرد و یک بسته اصلاحات وسیع ۱۷ بندی را نیز مطرح کرد.

شفافیت حساب‌های بانکی و اموال وزیران، نمایندگان مجلس و سایر مقامات، نصف شدن حقوق این مقامات، تلاش برای شکوفایی اقتصادی و صنعتی، بخشی از این بسته اصلاحات بود.

اما تظاهر کنندگان از هفته نخست اعتراض‌ها خواهان تغییر کلیت نظام و خارج شدن همه سیاستمداران شناخته شده کنونی از صحنه شده‌اند.

طبق این بسته اصلاحات دولت سعد حریری، حقوق مقام های دولتی فعلی و سابق ۵۰ درصد کاهش می یابد و همچنین پیش بینی شده بود که با مشارکت سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری بانک‌ها، تا سال ۲۰۲۰ کسری بودجه دولت به نزدیک صفر کاهش یابد.

با این حال به دنبال استعفای سعد حریری مذاکرات برای تشکیل دولت جدید پیشرفتی نداشته است.

لبنان در قرن گذشته به مدت ۱۵ سال شاهد جنگ‌های داخلی بود؛ حدود ۲۰ سال نیز حضور نظامی اسرائیل در جنوب کشور را تحمل کرد؛ سپس ترور رفیق حریری نخست‌وزیر وقت و پدر سعد حریری در سال ۲۰۰۵، تلاطم‌های شدید سیاسی در این کشور را در پی آورد.

از چند روز پیش احتمال داده می‌شد که با کناره‌گیری کابینه کنونی حریری، میشل عون بار دیگر از خود او بخواهد دولتی تکنوکرات که وزیران آن به هیچ حزبی وابستگی نداشته باشند، به عنوان دولت موقت تشکیل دهد.

با استفاده از رویترز و رادیو فردا؛ خ

دیدن نظرات (۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG