لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۴۰

«حمایت اکثریت» نمایندگان مجلس لبنان از نخست وزیری حریری


در پی حمایت اکثریت نمایندگان مجلس لبنان از نخست وزیری سعد حریری که روز پنج‌شنبه، سوم خردادماه، اتفاق افتاد، به نظر می‌رسد که آقای حریری برای سومین بار به این مقام خواهد رسید.

خبر حمایت اکثریت نمایندگان از آقای حریری به گزارش خبرگزاری رویترز یک روز پس از آن رخ می‌دهد که نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان، روز چهارشنبه، دوم خرداد، بدون هیچ رقیبی برای چهار سال دیگر در سمت خود ابقا شد.

نظام سیاسی لبنان بر پایه تقسیم قوا میان گروه‌های مختلف بنیان‌گذاری شده است. رئیس ‌جمهوری از میان مسیحیان، نخست ‌وزیر از میان مسلمانان سنی و ریاست پارلمان از میان مسلمانان شیعه انتخاب می‌شوند.

کرسی‌های پارلمان و مناصب دولتی هم به طور مساوی میان مسلمانان و مسیحیان تقسیم شده است.

پیشتر این گمانه مطرح شده بود که به احتمال زیاد، سعد حریری که مسلمان و سنی است و حزب او در میان دیگر احزاب رای بیشتری آورده، بار دیگر مسئول تشکیل دولت خواهد شد.

آن طور که رویترز گزارش می‌دهد، حال انتظار می‌رود که سعد حریری مذاکره برای تشکیل دولت ائتلافی خود را آغاز کند.

انتخابات پارلمانی لبنان که پس از ۹ سال انجام شد، به بن‌بست سیاسی در این کشور پایان داد که بر سر قانون جدید انتخابات و افزایش طول دوره فعالیت پارلمان ایجاد شده بود.

حزب‌الله لبنان و متحدانش در این انتخابات موفقیت زیادی به دست آوردند و از ۱۲۸ کرسی مجلس دست‌کم ۷۰ کرسی را از آن خود کردند.

به‌واسطه همین موفقیت، آن طور که رویترز به نقل از یک مقام ارشد می‌گوید، گروه حزب‌الله در پی آن است که در دولت بعدی لبنان دست‌کم سه مقام کابینه را به خود اختصاص دهد.

حزب‌الله لبنان که تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران است توسط ایالات متحده به عنوان گروهی تروریستی شناخته می‌شود.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG