لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۰۵:۰۴

ژنرال حفتر از نیروهایش خواست حمله به طرابلس را ادامه دهند


نیروهای طرفدار ژنرال خلیفه حفتر در شهر بندری زاویه در غرب طرابلس.

با وجود درخواست سازمان ملل متحد برای یک آتش بس یک هفته‌ای همزمان با ماه رمضان که از دوشنبه آغاز شد ژنرال خلیفه حفتر از نیروهای تحت فرمان خود خواست حملات به طرابلس پایتخت لیبی را تشدید کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس نبرد بر سر طرابلس که از اوایل ماه آوریل آغاز شد خطر وقوع یک جنگ داخلی گسترده در ابعاد شورش‌های سال ۲۰۱۱ که به سرنگونی معمر قذافی منجر شد را افزايش داده است.

به گزارش سازمان ملل متحد در جریان این نبردها تاکنون حداقل ۴۳۲ نفر از جمله غیرنظامیان کشته شده اند.

ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده نیروهایی که خود را «ارتش ملی لیبی» می خواند، طی سالهای اخیر مناطق شرقی لیبی را در کنترل داشته و با این تهاجم قصد دارد پایتخت را که در کنترل شبه نظامیان تحت فرمان دولت مورد حمایت سازمان ملل متحد است، تصرف کند.

سازمان بهداشت جهانی روز دوشنبه اعلام کرد که بیش از دو هزار نفر نیز در این نبردها مجروح شده و حدود ۵۰ هزار نفر آواره شده اند.

سازمان ملل متحد بارها خواسته پایان نبرد شده است. روزیکشنبه این سازمان اعلام کرد یک «آتش بس بشردوستانه یک هفته ای» از ساعت ۴ بامداد روز دوشنبه برقرار می شود و از همه طرف‌ها خواست عملیات نظامی از جمله عملیات شناسایی و نقل و انتقال نیرو را متوقف کنند.

این آتش بس همزمان با شروع ماه رمضان آغاز شد.

ولی ژنرال خلیفه حفتر گفت در نبردهای قبلی که طی آن نیروهای تحت فرمان او شهرهای بنغازی و درنه در شرق لیبی را تصرف کردند به خاطر ماه رمضان جنگ متوقف نشد.

او گفت:«در این روزهای مبارک با ادای احترام از شما می خواهم که با قدرت و عزم خود به نسبت نبردهای قبلی به دشمن درس‌های بزرگتری بدهید. تا زمانیکه تمامی آنها را از سرزمین عزیزمان بیرون کنیم.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس می افزاید طی روزهای گذشته کانون اصلی نبردها بخش‌های جنوبی طرابلس بوده و نیروهای تحت فرمان ژنرال حفتر تلاش کرده اند در این مناطق مواضع دفاعی شبه نظامیان تحت فرمان دولت مستقر در پایتخت را درهم بشکنند.

ژنرال حفتر در گذشته نیز سازمان ملل متحد را به چالش کشیده است. او درست در روزهایی که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد با هدف برگزاری یک اجلاس صلح در طرابلس به سر می برد دستور حمله به پایتخت لیبی را صادر کرد.

تحت تاثیر درگیری‌های مسلحانه آن اجلاس که هدفش رسیدن به نوعی توافق بین گروههای رقیب و فراهم کردن زمینه برگزاری انتخابات بود به نتیجه‌ای نرسید و به تعویق افتاد.

لیبی از زمان سقوط حکومت معمر قذافی صحنه نبرد گروههای مسلح رقیب بوده و دو گروه اصلی که یکی اکثر نواحی شرقی و دیگری طرابلس و نواحی غربی کشور را در کنترل دارد بر سر تصرف قلمرو بیشتر و منابع طبیعی کشور در حال نبرد بوده اند.

ژنرال حفتر که در سالهای اخیر در سراسر خاک لیبی با اسلام گرایان تندرو و سایر گروههای شبه نظامی جنگیده است می گوید هدفش برقراری ثبات در کشور است.

ولی مخالفانش می گویند او به دنبال برقرار کردن یک حکومت استبدادی و بازگرداندن لیبی به دوران خودکامگی فردی است.

با استفاده از گزارش آسوشیتدپرس؛ ش.ر/خ

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG