لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۰:۲۱

همسر لیا شیا‌ئوبو٬ برنده فقید نوبل صلح٬ وارد آلمان شد


لیو شیا در فرودگاه هلسینکی فنلاند

به دنبال تلاش‌های دیپلماتیک اخیر کشورهای غربی برای پایان یافتن محدودیت سفر لیو شیا٬ همسر لیو شیائوبو٬ برنده جایزه صلح نوبل اهل چین٬ این شاعر ۵۷ ساله نهایتا وارد آلمان شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه لیو شیا روز سه‌شنبه و چند روز پیش از سالمرگ همسرش بر اثر سرطان کبد٬ با پروازی از فنلاند وارد برلین شد و از سوی ده‌ها تن از حامیانش از جمله هرتا مولر٬ نویسنده برنده نوبل ادبیات٬ مورد استقبال قرار گرفت.

خانم لیو به محض رسیدن به فرودگاه بدون این که با خبرنگاران صحبتی بکند٬ سوار بر ماشین شد و محل را ترک کرد.

پیش از آن که لیو شیا چین را ترک کند٬ یکی از دوستان نزدیکش به خبرگزاری فرانسه گفته بود که خانم لیو از افسردگی «خیلی شدیدی» رنج می‌برد٬ «گاهی از هوش می‌رود» و برای این که بتواند بخوابد قرص مصرف می‌کند.

لیو شیائوبو سال ۲۰۱۰ و در حالی که به اتهام تلاش برای براندازی حکومت چین زندانی بود٬ موفق به اخذ جایزه نوبل صلح شد. از همان زمان و بدون هیچ اتهامی حصر خانگی لیو شیا٬ همسر آقای شیائوبو٬ نیز آغاز شد.

آقای شیائوبو ۱۳ ژوئیه ۲۰۱۷ برابر با ۲۲ تیرماه ۱۳۹۶ و اندک زمانی پس از آن که برای درمان سرطان کبد از زندان آزاد شد٬ درگذشت.

به دنبال مرگ آقای شیائوبو٬ کشورهای غربی از جمله آمریکا از پکن خواستند تا به حصر خانم لیو پایان دهد و اجازه دهد تا او خاک چین را ترک کند.

مقامات چینی بارها اعلام کرده بودند که خانم لیو آزاد است٬ اما در عین حال مرتب او را زیر نظر داشتند و محدودیت‌های سفر بسیاری را علیهش اعمال می‌کردند.

در نهایت به دنبال تلاش‌های دیپلماتیک پیاپی در چند وقت اخیر٬ به طور ویژه از سوی آلمان٬ خانم لیو توانست از چین خارج شود.

یکی از دوستان خانم لیو که نخواست نامش فاش شود روز سه شنبه به خبرگزاری فرانسه گفت که خانم لیو هفته گذشته بالاخره توانسته است گذرنامه‌اش را بگیرد.

هوآ چونیینگ٬ سخنگوی وزارت خارجه چین در خصوص سفر خانم لیو گفته است که وی به خواست خود و برای درمان پزشکی به آلمان سفر کرده است.

پاتریک پون از سازمان عفل بین‌المل روز سه‌شنبه ضمن ابراز خوشنودی از سفر خانم لیو٬ نسبت به وضعیت برادر وی که همچنان در چین است ابراز نگرانی کرد و گفت احتمال دارد خانم لیو به خاطر امنیت برادرش نتواند چیز زیادی بگوید.

زید رعد حسین٬ کمیسر عالی حقوق بشر سازمان مل نیز ضمن ابراز تاسف از وضعیت چند سال اخیر لیو شیا گفت که امیدوار است خانم لیو بتواند در آلمان سلامتی خود را باز یابد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه؛ د.آ
XS
SM
MD
LG